Způsobilost k ETA ve Spojeném království: Kdo potřebuje ETA pro cestu do Spojeného království?

Všichni cestující, kteří nepotřebují k návštěvě Spojeného království (UK) vízum, musí před cestou do Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska brzy získat elektronické cestovní povolení (ETA).

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království stojí 10 liber a platí dva roky, což umožňuje opakované krátkodobé návštěvy v délce až šesti měsíců.

Patří sem návštěva Spojeného království za účelem trávení volného času, povolené obchodní aktivity a krátkodobé studium. Tranzitní cestující a dočasní tvůrčí pracovníci, kteří ve Spojeném království pobývají až tři měsíce v rámci koncese pro tvůrčí víza, musí mít rovněž ETA.

Stále si nejste jisti, zda potřebujete ETA pro Spojené království? Zde najdete další podrobnosti o tom, kdo potřebuje ETA nebo je od něj osvobozen a zda potřebuje vízum.

Kdo může cestovat do Spojeného království bez víza?

Mezi cestující bez vízové povinnosti patří občané zemí, které mají se Spojeným královstvím bezvízový styk. Týká se to občanů Evropské unie (EU) a dalších zemí, jako jsou Spojené státy americké (USA), Kanada, Austrálie a další.

Konečný seznam zemí, jejichž občané potřebují ETA, ještě nebyl potvrzen. Cestující z následujících 92 zemí musí před cestou do Spojeného království požádat o platné povolení ETA a získat ho.

V současné době musí mít platné povolení ETA pro návštěvu Spojeného království pouze občané Jordánska, Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE).

Ministerstvo vnitra Spojeného království postupně zavádí systém ETA na základě státní příslušnosti, aby zajistilo hladký přechod. Brzy oznámí, které státní příslušnosti mohou žádat o povolení ETA a potřebují ho k návštěvě Spojeného království.

V dostatečném předstihu bude zajištěno, že všechny osoby, které potřebují ETA ve Spojeném království, budou o novém požadavku informovány.

Kdo nepotřebuje ETA pro cestu do Spojeného království?

Jakmile bude systém plně funkční, očekává vláda Spojeného království 30 milionů žádostí o ETA ročně. Přesto někteří lidé nemusí při cestě do Spojeného království předkládat ETA. Patří mezi ně:

Držitelé britských pasů

Cestující s britským pasem nepotřebují pro cestu do Spojeného království ETA. Všichni britští státní příslušníci s platným britským pasem jsou ze systému ETA vyňati.

Držitelé pasů občanů britských zámořských území

Aktualizované pokyny pro výjimky z ETA se nyní týkají i osob s pasy občanů britských zámořských území.

Držitelé irských pasů

Cestující s irským pasem nepotřebují britský ETA díky dohodě o společném cestovním prostoru (CTA) mezi Spojeným královstvím, Irskou republikou a korunními dependencemi Guernsey, Jersey a ostrovem Man.

Vybraní legální obyvatelé Irska

Legální rezidenti Irské republiky jsou ze systému ETA vyňati pouze v případě, že splňují všechny tři podmínky. Jedná se o:

  • Jsou legálními rezidenty Irské republiky.
  • Jsou to občané, kteří nepotřebují vízum nebo nepotřebují vízum k návštěvě Spojeného království.
  • Do Spojeného království přicházejí přes Irskou republiku, Guernsey, Jersey nebo ostrov Man.

Všichni cestující starší 17 let musí předložit originál platného dokladu o pobytu vydaného irskou vládou. Patří mezi ně:

  • Irský řidičský průkaz
  • Irské studijní povolení
  • Zdravotní průkaz
  • Návštěvní karta praktického lékaře
  • Evropský průkaz zdravotního pojištění
  • Irské povolení k pobytu
  • Osvědčení o trvalém pobytu
  • Národní věková karta

Cestující s vízy Spojeného království

Občané zemí, kteří mají povinnost získat vízum pro krátkodobé cesty do Spojeného království na dobu do šesti měsíců, ETA nepotřebují. Ze systému jsou rovněž vyňaty osoby, které potřebují vízum Spojeného království za účelem práce, pobytu nebo pobytu v zemi delšího než šest měsíců.

Cestující s imigračním statusem Spojeného království

Osoby s přistěhovaleckým statusem ve Spojeném království, včetně osob usazených a předusazených v rámci programu EUSS ( European Union Settlement Scheme ), jsou rovněž vyňaty ze systému ETA.

Dokladem o imigračním statusu ve Spojeném království je digitální záznam nebo elektronické vízum propojené s cestovním pasem cestujícího. Platí také fyzické doklady, jako jsou biometrická povolení k pobytu (BRP), razítka s mokrým inkoustem nebo dálniční známky v cestovních pasech.

Je důležité si uvědomit, že fyzická podoba imigračního statusu ve Spojeném království bude brzy zastaralá. Cestující, kteří je stále mají u sebe, si musí co nejdříve zajistit elektronické vízum, aby se vyhnuli komplikacím při cestování.

Potřebujete ETA nebo vízum do Spojeného království?

Bez ohledu na zemi, která vám vydala cestovní pas, musíte v případě, že plánujete ve Spojeném království pracovat, žít nebo se zde zdržovat déle než šest měsíců, požádat o příslušné vízum Spojeného království.