Aktuální informace o ETA pro občany Slovenska ve Spojeném království

V návaznosti na vystoupení z Evropské unie a potřebu většího zviditelnění přistěhovalectví bude v souladu se zákonem o státním občanství a hranicích Spojeného království z roku 2022 od roku 2024 zavedeno nové cestovní povolení.

Toto povolení je elektronické cestovní povolení (ETA) a je univerzální pro všechny cestující ze způsobilých zemí, které byly dříve osvobozeny od vízové povinnosti.

V tomto článku se dozvíte všechny důležité informace o ETA ve Spojeném království pro slovenské občany, kteří plánují návštěvu Spojeného království od roku 2024, včetně toho, jak se jich budou týkat nová pravidla a jak podat žádost.

Jaký je ETA pro občany Spojeného království?

Podle nové legislativy budou od roku 2024 všechny hranice Spojeného království plně digitalizovány a britský průkaz ETA bude sloužit jako forma povolení ke vstupu do čtyř zemí Spojeného království: Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska.

Britské povolení ETA je digitální povolení podobné americkému ESTA a kanadskému ETA. Podle harmonogramu zavádění by měl být nový systém plně dokončen do konce roku 2023.

ETA nenahrazuje stávající vízový systém Spojeného království. Pro všechny země, jejichž občané vždy potřebovali k návštěvě Spojeného království vízum, se nic nemění.

V době psaní tohoto článku existuje seznam 92 zemí, jejichž občané jsou označeni jako ti, kteří musí žádat o povolení ETA ve Spojeném království, a Slovensko je jednou z nich. Celý seznam zemí, které splňují podmínky ETA, si můžete prohlédnout zde.

ETA pro občany Spojeného království se vztahuje na všechny důvody krátkodobých cest, včetně turistiky, vzdělávání, podnikání, lékařského ošetření nebo návštěvy přátel a rodiny. ETA se bude vztahovat na všechny způsoby legálního cestování do Spojeného království, což znamená, že nový digitalizovaný systém se bude vztahovat na všechna letiště, námořní přístavy a vlakové přístavy Eurostar.

Jak se nový systém dotkne slovenských občanů?

Podle dřívějších právních předpisů a jako člen Evropské unie nemuseli slovenští občané, kteří plánovali vycestovat do některé ze čtyř zemí Spojeného království, žádat o vízum. Podmínkou bylo, že doba, po kterou hodlají v zemi pobývat, nepřesáhne 6 měsíců a že splňují standardní požadavky na návštěvníky.

Pro vstup do Spojeného království stačilo předložit cestovní pas nebo občanský průkaz. Spojené království, které již není součástí EU, zavedlo vlastní suverenitu v oblasti hraničních kontrol s ETA.

Jak probíhá proces podávání žádostí o ETA?

Přestože se může změnit, je již nyní známo dostatečné množství podrobností o novém systému ETA, které dávají slovenským cestujícím dobrou představu o procesu podávání žádostí.

Každý cestující v rámci ETA musí mít následující údaje:

– Platný slovenský biometrický pas.
– Aktuální pasovou fotografii v digitálním formátu.
– Platná e-mailová adresa.

Žádost je digitální, což znamená, že musí být vyplněna online. Neexistuje žádný postup, který by cestujícím umožňoval podat žádost osobně nebo zaslat papírový formulář poštou.

Online formulář vyžaduje následující informace:

– Osobní údaje: jméno a příjmení, datum narození a aktuální adresa bydliště.
– Údaje o čísle, datu a zemi vydání cestovního pasu.
– Údaje o zaměstnání, včetně jména, adresy a kontaktních údajů zaměstnavatele.
– Údaje o cestě, včetně účelu návštěvy a adresy, na které se bude zdržovat ve Spojeném království.

Kromě těchto informací budou všichni žadatelé požádáni o sdělení některých osobních údajů týkajících se imigrační historie, případných dvojích státních příslušností nebo občanství, trestní minulosti, drogové minulosti a zdravotního stavu. Rovněž je třeba oznámit jakoukoli příslušnost ke skupinám zakázaným vládou Spojeného království nebo spojení s nimi.

Tyto informace budou porovnány s národními a mezinárodními databázemi, které používají britské pohraniční síly a další vládní oddělení ministerstva vnitra, aby posoudily, zda žadatelé představují riziko pro bezpečnost Spojeného království. To může vést k zamítnutí ETA.

Jak se zpracovává žádost ETA?

K žádosti o ETA je třeba přiložit nevratnou platbu provedenou kreditní nebo debetní kartou. Žádosti podané bez přiložené platby nebudou zpracovány.

Doba vyřízení žádosti se očekává v rozmezí 48 až 72 hodin, ale není to jisté. To znamená, že čekání může být někdy delší, v závislosti na úrovni žádostí.

Abyste se vyhnuli zklamání, doporučujeme podat žádost o ETA do Spojeného království pro slovenské občany v dostatečném předstihu před plánovaným datem cesty.

Doporučuje se rezervovat letenky až po schválení žádosti o ETA. V případě zamítnutí žádosti o ETA vám může být vízum uděleno obvyklým způsobem.

Jak ovlivní ETA vstupní proces?

Schválený ETA má podobu digitálního povolení spojeného s cestovním pasem.

Podrobnosti se pak zaznamenají do stávajících databází pokročilých informací o cestujících (API), které používají všichni dopravci (letečtí, námořní i pozemní), kteří je budou moci sledovat:

– Křestní jméno, druhé jméno a příjmení
– Číslo pasu
– Konec platnosti pasu
– Země vydávající pas

Je na dopravcích, aby zajistili, že každý cestující nastupující do letadla, trajektu nebo vlaku má správné povolení ke vstupu do Spojeného království a že údaje v jeho cestovních dokladech odpovídají údajům ETA.

Vezměte prosím na vědomí, že ani po této kontrole není ETA zárukou vstupu. Pokud se pohraniční úředník domnívá, že cestující, i když má příslušné ETA, není podle britských zákonů přípustný, nebude mu umožněn vstup.

Na jaké časové období se ETA vztahuje?

Existuje pouze jeden typ ETA, který je platný 180 dní od data vydání a dává držiteli volnost cestování po celém Spojeném království.

Po tuto dobu zůstává v platnosti, pokud není připojen k cestovnímu pasu, jehož platnost vyprší před uplynutím šesti měsíců.

Návštěvníci z kterékoli z 92 uvedených zemí, včetně Slovenska, nebudou moci zůstat ve Spojeném království po vypršení platnosti svého cestovního pasu bez ohledu na to, jak dlouhá doba jim zbývá do konce platnosti povolení ETA ve Spojeném království.

Pokud by se slovenský občan ocitl ve Spojeném království po vypršení platnosti ETA, musel by neprodleně podat novou žádost o ETA. V některých případech by to mohlo vést k tomu, že by se museli vrátit na Slovensko a čekat na readmisi.

Chcete-li získat více informací o důvodech zavedení, žádosti a postupu pro získání ETA ve Spojeném království pro slovenské občany, navštivte prosím sekci často kladených otázek.