Pokud plánujete v nejbližší době navštívit Spojené království (UK), budete možná potřebovat elektronické cestovní povolení (ETA).
Spuštění aplikace
Žádat mohou cestující s pasem z následujících zemí:
- Antigua a Barbuda
- Argentina
- Austrálie
- Bahamy
- Bahrajn
- Barbados
- Belize
- Botswana
- Brazílie
- Brunej
- Kanada
- Chile
- Kostarika
- Grenada
- Guatemala
- Guyana
- Zvláštní správní oblast Hongkong
- Izrael
- Japonsko
- Kiribati
- Kuvajt
- Macao
- Malajsie
- Maledivy
- Marshallovy ostrovy
- Mauricius
- Mexiko
- Federativní státy Mikronésie
- Nauru
- Nový Zéland
- Nikaragua
- Omán
- Palau
- Panama
- Papua-Nová Guinea
- Paraguay
- Peru
- Katar
- Samoa
- Saúdská Arábie
- Seychely
- Singapur
- Šalamounovy ostrovy
- Jižní Korea
- Svatý Kryštof a Nevis
- Svatá Lucie
- Svatý Vincent a Grenadiny
- Tchaj-wan
- Tonga
- Trinidad a Tobago
- Tuvalu
- Spojené arabské emiráty
- Spojené státy americké
- Uruguay
Poznámka – eTA je vyžadováno pouze pro cestující, kteří přicestují 8. ledna 2025 nebo později, s výjimkou Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, které vyžadují eTA pro návštěvu Spojeného království již nyní.
Od 5. března 2025 mohou Evropané žádat o ETA pro cesty od 2. dubna 2025, kdy bude uplatňován. Do dubna 2025 budou všichni návštěvníci, kteří cestují do Spojeného království bez víza, potřebovat elektronické cestovní povolení (ETA).
Do dubna 2025 budou všichni návštěvníci, kteří cestují do Spojeného království bez víza, potřebovat elektronické cestovní povolení (ETA).
ETA je nové digitální cestovní povolení Spojeného království, které je vyžadováno od osob, které mohou navštívit zemi bez víza. Platí dva roky a umožňuje vícenásobné krátkodobé pobyty v délce až šesti měsíců na jednu návštěvu.
Umožňuje návštěvy Spojeného království za účelem trávení volného času, povolených obchodních aktivit, krátkodobého studia a tranzitu po zemi nebo cestujícím, kteří musí projít hraniční kontrolou při přestupu na další let.
Vzhledem k tomu, že se nejedná o vízum, je podání žádosti o povolení ETA ve Spojeném království mnohem jednodušší a rychlejší. Proces probíhá online prostřednictvím webových stránek vlády Spojeného království nebo aplikace UK ETA. Není nutné chodit na vízové úřady.
Zde je vše, co cestující potřebují vědět o procesu podávání žádostí o ETA.
Kdy požádat o ETA pro Spojené království
Cestující musí mít před cestou do Spojeného království platný ETA. Důrazně se doporučuje, aby o něj požádali s dostatečným předstihem, alespoň tři dny před cestou, aby se vyhnuli zpoždění nebo jiným problémům.
Žadatelé obvykle obdrží rozhodnutí o své žádosti o ETA, ať už jde o schválení, nebo zamítnutí, přibližně do tří dnů.
Mnoho žadatelů obdrží rozhodnutí do jednoho dne od podání žádosti, ale v některých případech to může trvat i déle než tři dny.
Dopravci a pohraničníci nepustí cestující na palubu letadla, trajektu, vlaku nebo vozidla směřujícího do Spojeného království bez platného ETA. Těm, kteří stále čekají na rozhodnutí ETA, bude rovněž odepřen nástup do letadla.
Požadavky na podání žádosti o ETA ve Spojeném království
Stejně jako u každého procesu podávání žádostí platí, že pokud máte všechny požadavky připravené předem, je to rychlejší a jednodušší.
Zde je seznam toho, co si musíte připravit před podáním žádosti o ETA ve Spojeném království:
- Platný biometrický pas vydaný zemí, která má nárok na bezvízový styk se Spojeným královstvím.
- Aktuální digitální pasová fotografie vysoké kvality
- Platná e-mailová adresa
- Fungující elektronická platební metoda, například kreditní karta, debetní karta, Apple Pay nebo Google Pay.
Žádost o ETA pro Spojené království
Nejprve se ujistěte, že jste na oficiálních webových stránkách vlády Spojeného království s adresou gov.uk, a stáhněte si aplikaci UK ETA pouze z obchodů Apple a Google Play.
Urychleně dokončete proces žádosti o ETA ve Spojeném království. Vaše relace vyprší, pokud jste 20 minut nečinní nebo neaktivní.
Pokud k tomu dojde, musíte proces spustit znovu a znovu vyplnit požadované údaje. Během neaktivní nebo zrušené relace webové stránky nebo aplikace neukládají žádné dříve zadané nebo odeslané údaje.
Zde najdete podrobné pokyny, jak požádat o povolení ETA ve Spojeném království online.
KROK 1: Nahrajte nebo vyfoťte pas, který budete používat při cestě do Spojeného království.
Cestovní pas prokazuje totožnost a státní příslušnost žadatele. Musíte mít pas vydaný zemí, která má se Spojeným královstvím bezvízový styk nebo jejíž občané mohou cestovat do Spojeného království bez víza.
Váš cestovní pas musí být rovněž platný nejméně šest měsíců nebo v rámci vstupu a výstupu ze Spojeného království. V ideálním případě by měl být cestovní pas platný alespoň dva roky, aby se maximalizovaly náklady na platný britský ETA.
Ujistěte se, že fotografie zachycuje všechny důležité údaje na stránce cestovního pasu, včetně vaší fotografie a dvou řádků čísel a písmen ve spodní části. Nepoužívejte fotokopii pasu.
KROK 2: Nahrajte aktuální pasovou fotografii nebo ji vyfoťte pomocí fotoaparátu svého zařízení.
Musí to být jasná a kvalitní fotografie, nikoli snímek obrazovky nebo fotokopie. Fotografie by také měla být barevná, bez jakýchkoli filtrů nebo efektů. Fotografii uložte jako soubor JPEG nebo s příponou .jpg.
Vyfoťte se podobně jako na pasové fotografii. Dívejte se do kamery s rovnou hlavou a rameny v záběru. Sundejte si brýle, pokud způsobují oslnění, a jakoukoli pokrývku hlavy, pokud to není z náboženských nebo zdravotních důvodů.
Pokud žádáte o povolení ETA ve Spojeném království pro někoho jiného nebo pro děti starší 10 let, je třeba uvést přesné údaje o fotografii. Děti ve věku devíti let a mladší nevyžadují sken nebo fotografii obličeje.
KROK 3: Vyplňte potřebné informace a odpovězte na bezpečnostní otázky. způsobilosti otázky.
Je důležité poskytovat přesné a pravdivé odpovědi. Jedná se o osobní údaje, údaje o zaměstnání, případné další státní příslušnosti a údaje související s bezpečnostní způsobilostí, jako je trestní rejstřík a imigrační historie.
Zde je seznam informací, které musí žadatelé při žádosti o povolení ETA ve Spojeném království uvést:
Osobní údaje
- Jméno, prostřední jméno a příjmení: Uchazeči bez jména nebo příjmení mohou nechat pole prázdné nebo zadat FNU nebo LNU pro „jméno neznámé“ nebo „příjmení neznámé“. Pole pro druhé jméno je nepovinné.
- Datum narození: Toto je datum narození žadatele.
- Pohlaví: Uchazeči si mohou vybrat mezi mužským, ženským nebo jiným pohlavím.
Informace o cestovním pasu
- Státní příslušnost: Země, která vydala cestovní pas, který žadatel použije k cestě do Spojeného království.
- Číslo pasu: Číslo na stránce cestovního pasu, kde se nacházejí osobní údaje.
- Datum vydání pasu: Datum, kdy byl žadateli vydán cestovní pas.
- Datum vypršení platnosti pasu: Datum vypršení platnosti pasu.
- Případně další státní příslušnosti nebo občanství: Další čísla cestovních pasů žadatele, čísla občanských průkazů a data vydání a platnosti jiných cestovních pasů nebo občanských průkazů.
Kontaktní informace
- Adresa bydliště. Adresa bydliště, město, země a případně poštovní směrovací číslo žadatele.
- E-mailová adresa: E-mailová adresa žadatele nebo osoby, která o něj žádá, např. rodiče nebo zákonného zástupce, který žádá za své dítě.
- Kontaktní číslo: Telefonní číslo nebo číslo mobilního telefonu žadatele nebo osoby, která o něj žádá, například rodiče nebo zákonného zástupce, který žádá o své dítě.
Pracovní informace
- Název zaměstnavatele: Pokud je žadatel zaměstnán, uveďte název jeho zaměstnavatele.
- Adresa zaměstnavatele: Adresa zaměstnavatele žadatele.
- E-mail zaměstnavatele: E-mailová adresa zaměstnavatele žadatele.
- Telefonní číslo zaměstnavatele: Mobilní telefon nebo telefonní číslo a předvolba země zaměstnavatele žadatele.
Způsobilost otázky
- Předchozí historie přistěhovalectví. To zahrnuje podrobnosti o povoleních na hranicích nebo zamítnutí víz.
- Trestní minulost. Může se jednat o méně závažné nebo závažné násilné i nenásilné trestné činy.
- Teroristické aktivity a obvinění. To se týká vazeb, sdružení, členství, aktivit a obvinění proti teroristům nebo jakýmkoli nelegálním skupinám.
- Otázky týkající se zdraví. To může zahrnovat předchozí nebo stávající infekce, očkování nebo jiná očkování.
Formulář žádosti ETA v současné době nevyžaduje údaje o cestě ani finanční požadavky.
Na požádání na hranicích však musí být žadatelé připraveni předložit doklad o délce svého pobytu ve Spojeném království nebo o finanční schopnosti zajistit si obživu během pobytu a cesty domů.
KROK 4: Zaplaťte za žádost.
Žádost o povolení ETA ve Spojeném království stojí 10 liber a je třeba ji zaplatit online, aby byl proces žádosti dokončen.
Chcete-li zaplatit online, musíte zadat číslo své kreditní nebo debetní karty, jméno na kartě, datum platnosti a kód CVV. Při placení můžete zadat také údaje Apple Pay a Google Pay.
KROK 5: Podejte žádost a počkejte na rozhodnutí o povolení k pobytu ve Spojeném království.
Po úspěšném zaplacení a odeslání žádosti o ETA vám bude na zadanou e-mailovou adresu zasláno potvrzení o přijetí.
Po podání žádosti o ETA systém zkontroluje, zda jste uvedli všechny požadované informace.
Následně automaticky porovná vámi poskytnuté údaje s několika bezpečnostními databázemi ve Spojeném království a po celém světě a určí, zda jste vhodným uchazečem o ETA.
Ministerstvo vnitra bude zasílat aktualizace na vámi zadaný e-mail. V případě potřeby si od vás může vyžádat i další dokumenty k ověření vaší způsobilosti k ETA. Pečlivě sledujte svůj e-mail a mějte otevřené telefonní linky, abyste se těmto žádostem mohli neprodleně věnovat.
Pokyny pro vyplňování ve Spojeném království Žádost o ETA formulář
Vyplnění online formuláře žádosti je tak snadné, jak se zdá, ale je zde velký prostor pro chyby. Chyby nebo opomenutí v žádosti o povolení ETA ve Spojeném království, ať už vědomé či nikoli, mohou vést ke zpoždění v obdržení rozhodnutí nebo k zamítnutí vaší žádosti o povolení ETA.
Abyste se vyhnuli běžným chybám:
- Před zahájením procesu podávání žádostí si připravte dokumenty a potřebné informace.
- Poskytněte nebo pořiďte jasné a kvalitní fotografie svého pasu a sebe sama.
- Pečlivě si přečtěte všechny otázky a překontrolujte své odpovědi.
- Předem si zkontrolujte, zda má váš způsob elektronické platby dostatek prostředků a zda správně funguje.
Po podání žádosti o ETA ji již nelze změnit ani stáhnout.
Nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak opravit chyby v žádosti, je podat novou žádost o ETA a znovu zaplatit poplatek. Tento postup se však doporučuje pouze v případě, že si mohou být jisti, že tyto chyby odstraní.
Pokud je žádost o ETA zamítnuta, měli byste požádat o příslušné vízum Spojeného království: standardní návštěvnické vízum, tranzitní vízum nebo vízum pro dočasnou tvůrčí práci.
Žádost o vízum do Spojeného království je složitější a trvá déle, takže možná budete muset přizpůsobit své cestovní plány.
Další věci, které je třeba vzít v úvahu ve vaší Velké Británii Žádost o ETA
V případě udělení je ETA spojena s cestovním pasem, proto se ujistěte, že cestujete s pasem, který jste uvedli v žádosti.
Je také důležité si uvědomit, že platný britský ETA nezaručuje vstup do Spojeného království. Cestující s povolením ETA se musí na hranicích Spojeného království i nadále podrobit kontrole totožnosti. Přesto mohou být odmítnuti, pokud neprojdou kontrolou totožnosti nebo nesplní jiné vstupní požadavky.
Cestovatelům také doporučujeme, aby se před cestou do Spojeného království vyhnuli případným právním problémům. Případné střety se zákonem mohou ovlivnit váš čas příjezdu.
I když jste již obdrželi ETA, úřady mohou vaše povolení zrušit nebo zrušit, pokud se při skenování vašeho pasu na hranicích objeví nové informace. new information appears when your passport is scanned at the border.