Chyba v žádosti o ETA ve Spojeném království

| 11 ledna, 2024
Chyba v žádosti o ETA ve Spojeném království

Nové elektronické cestovní povolení Spojeného království, které se v současné době zavádí, bude povinným požadavkem pro návštěvníky Spojeného království, kteří v současné době využívají bezvízový vstup do kterékoli ze čtyř zemí Spojeného království – Skotska, Walesu, Anglie a Severního Irska.

Požadavek ETA se bude vztahovat na občany Evropské unie a zemí schengenského prostoru, ale i na občany zemí, jako jsou Austrálie, Nový Zéland, Jihoafrická republika, Japonsko, Kanada a Spojené státy americké.

Britské vízum ETA plní stejnou základní funkci jako standardní vízum, ale je v elektronické podobě, nikoli v tradiční papírové. Jak již název napovídá, ETA pro Spojené království umožňuje návštěvníkovi cestovat do Spojeného království a toto „povolení“ je spojeno s jeho cestovním pasem. V místě odjezdu se kontroluje britský ETA a každý pas, který nemá požadované schválení nebo jehož platnost vypršela či byla zrušena, bude odmítnut a držiteli bude odepřeno povolení k cestě do Spojeného království.

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království se podává buď online, nebo prostřednictvím speciální aplikace. Vyplňuje se řada podrobných otázek týkajících se osobních údajů žadatele, jeho minulosti, cestovní historie, předchozích víz a (což je důležité) případných odsouzení za závažné trestné činy nebo teroristické trestné činy.

Přestože je proces podání žádosti poměrně jednoduchý (odhadem netrvá déle než patnáct minut), je velmi podrobný a možnost chyb nebo opomenutí je velmi reálná. Zpracovatelé žádostí na britském ministerstvu vnitra nemají možnost zjistit, zda jsou chyby ve formuláři náhodné, úmyslné nebo způsobené lidským faktorem. Jakékoli zjištěné chyby mohou vést k zamítnutí žádosti o ETA ve Spojeném království.

Nejčastější chyby

Podání neúplné, chybné nebo chybami poznamenané žádosti o ETA ve Spojeném království bude mít v lepším případě za následek zpoždění, v horším případě zamítnutí. Odpovědím na otázky je třeba věnovat pozornost a čas, protože po odeslání může být obtížné (nemluvě o časové náročnosti) opravit případné chyby.

Mezi nejčastější chyby, kterých se žadatelé dopouštějí, patří:

  • Pravopis a gramatika: Je pochopitelné, že pro většinu žadatelů o povolení ETA ve Spojeném království není angličtina mateřským jazykem, a proto lze očekávat pravopisné nebo gramatické chyby. Takové chyby se obvykle přehlížejí (a někdy se dokonce opravují), pokud kvůli nim nejsou odpovědi nesrozumitelné.
  • Záznam v rejstříku trestů: V závislosti na závažnosti trestného činu a výsledném odsouzení může být získání britského ETA problematické. Ministerstvo vnitra klade velký důraz na trestní rejstřík žadatele a lži nebo opomenutí v této části formuláře žádosti nejsou hodnoceny příznivě. Mělo by být zahrnuto i méně závažné odsouzení, například za překročení rychlosti, i když se zdá, že je pro žadatele irelevantní.
  • Předchozí víza: Je třeba uvést informace o všech předchozích vízech (pro jakoukoli zemi v jakémkoli období). Může být lákavé neuvádět podrobnosti o předchozích problémech s vízem, ale úřady prověří, zda žadatel v minulosti neporušil vízovou povinnost, a případné zjištěné problémy pravděpodobně povedou k zamítnutí žádosti.
  • Základní chyby: Dalším častým problémem je nedostatečná pozornost při psaní čísel. Neúmyslné zadání čísla pasu nebo data platnosti způsobuje zmatek, stejně jako vynechání čísel nebo písmen v adresách, datech narození, e-mailových adresách apod.

Při zadávání několika stránek informací je velmi snadné udělat upřímnou chybu, ale hodnotitelé nedokážou rozlišit skutečnou chybu od pokusu o podvod. Schválení nebo zamítnutí žádosti o povolení ETA ve Spojeném království může být obvykle vydáno do 72 hodin od podání žádosti a ministerstvo vnitra nemůže (a ani nemusí) žadatele kontaktovat, pokud zjistí nějaké problémy osobně.

Výsledek chyb

Uvedení nesprávných údajů nebo informací ve formuláři žádosti o povolení ETA ve Spojeném království může mít za následek jeden ze dvou výsledků: neoprávněné zamítnutí nebo chybné schválení.

Neoprávněné odmítnutí

Mnoho drobných chyb, jako je špatně napsané jméno nebo nesprávné číslo, bude připsáno lidské chybě a jednoduše ignorováno. Takové základní chyby v základních údajích, jako je číslo pasu, však mohou být považovány za zjevný pokus o obejití systému zpracování a žádost bude zamítnuta.

Proti zamítnutí žádosti z důvodu drobné chyby se lze odvolat, ale je třeba tak učinit do 28 dnů od zamítnutí. Poplatek za přezkum činí 80 liber (92 EUR), ale odvolací řízení může trvat až šest měsíců a není zaručeno, že bude úspěšné. Obecně platí, že žadatelé, kterým bylo povolení ETA ve Spojeném království zamítnuto, budou muset s největší pravděpodobností podat novou žádost s opravenými chybami.

Chybné schválení

Ve výjimečných případech se může stát, že ministerstvo vnitra chybu nebo opomenutí nezachytí a povolení ETA pro Spojené království udělí. Pokud je žadateli jasné, že ETA Spojeného království byla schválena chybně, přestože se jedná o zjevnou chybu, je třeba tuto skutečnost oznámit. Nejedná se pouze o možnost, ale o povinnost, jejíž nedodržení může mít za následek, že ETA ve Spojeném království bude kdykoli zrušena. To platí zejména v případech, kdy se chyba týkala informací relevantních pro udělení ETA ve Spojeném království.

Pokud žadatel chybu zjistil, ale neoznámil ji a úředníci ministerstva vnitra ji následně zjistili, šance na zrušení ETA ve Spojeném království se výrazně zvyšuje, protože to může být považováno za pokus o úmyslné oklamání vydávajícího orgánu.

Jak je patrné z výše uvedeného, jakákoli chyba, ať už se zdá jakkoli banální, může mít za následek velké zpoždění při vydávání ETA ve Spojeném království nebo jeho zrušení. Kromě toho to může v budoucnu ztížit opětovné podávání žádostí o povolení ETA ve Spojeném království, protože ministerstvo vnitra bude všechny nové žádosti kontrolovat ve svých záznamech a jméno žadatele může být označeno jako důvod k podrobnějšímu zkoumání při podávání dalších žádostí o povolení ETA ve Spojeném království.

Závažné důsledky

I nevinný omyl může mít vážné následky, pokud si jej úředníci ministerstva vnitra vyloží jako úmyslnou snahu získat ETA Spojeného království pod falešnou záminkou. Takový výklad spadá pod volný pojem „podvod“, který zahrnuje mnoho podvodných činností.

Patří mezi ně:

  • Poskytování nepravdivých nebo zavádějících informací
  • Neúplné zveřejnění relevantních skutečností a údajů
  • Odeslání neúplných údajů
  • Nezveřejnění důležitých a relevantních materiálů

Pokud je žádost považována za podvodnou nebo klamavou, jedná se o porušení platných imigračních zákonů Spojeného království a tresty za porušení těchto zákonů mohou být přísné.

Závažné tresty:

  • Žádost bude automaticky zamítnuta
  • Stávající ETA ve Spojeném království bude zrušena
  • Může být uložen zákaz vstupu až na deset let.
  • Držitel může být při vstupu do Spojeného království zadržen a vyhoštěn.

Pokud je žádost o povolení ETA ve Spojeném království považována za podvodnou nebo pokud je povolení ETA ve Spojeném království uděleno na základě domnělého podvodu a není uveden žádný adekvátní důvod, bude to mít vliv na všechny budoucí žádosti. I po případném trestu nebo zákazu bude žadatel stále označen za porušení systému schvalování a špatná imigrační historie způsobí, že vydání jakéhokoli dalšího povolení ETA ve Spojeném království bude velmi nepravděpodobné a obtížné.

Oprava chyb

Pokud se žadatel domnívá nebo má podezření, že ve formuláři žádosti došlo k chybě, je nutné okamžitě jednat. Rozhodnutí o žádosti může být vydáno již za dva dny a po schválení nebo zamítnutí žádosti o ETA ve Spojeném království je obtížnější opravit i ty nejmenší chyby. Oddělení britského ministerstva vnitra odpovědné za vyřizování žádostí o ETA ve Spojeném království je třeba kontaktovat co nejdříve po zjištění chyby.

Pokud jsou drobné chyby zachyceny včas, mohou je pracovníci ministerstva vnitra často opravit nebo je ignorovat, pokud jsou nevýznamné. Je však třeba mít na paměti, že to, co může žadatel považovat za nevýznamnou chybu, může být odpovědnými úředníky vnímáno zcela jinak.

Chyby, které jsou považovány za úmyslné nebo za pokus o podvod, rychle vedou k zamítnutí žádosti a k nevýslovným zpožděním a problémům při opětovném podání žádosti nebo při podání nové žádosti o ETA ve Spojeném království. Závažnější chyby, které mají přímý vliv na udělení nebo zamítnutí ETA ve Spojeném království, může být nemožné napravit a v takových případech je možné žádost zrušit a podat novou (opravenou) žádost.

Hodně záleží na tom, do jaké fáze se proces žádosti dostal. Okamžité kontaktování ministerstva vnitra nemusí vyřešit žádné problémy. Přesto to prokáže poctivost žadatele a (doufejme) podpoří kladnou odpověď při opětovném podání žádosti.

Ačkoli to není nezbytně nutné, žadatelé, kteří mají potíže s udělením ETA ve Spojeném království v důsledku neúmyslných chyb, by měli vyhledat právní poradenství. To samozřejmě znamená další náklady, ale někdy to může být nevyhnutelné, pokud problémy přetrvávají. Ve většině případů není právní zastoupení nutné, protože k vyřešení drobných problémů obvykle postačí přímý kontakt s ministerstvem vnitra a dobře formulovaný vysvětlující dopis.

Péče a pozornost

Je mnohem lepší se problémům vyhnout, než je později řešit. Vyplňování formuláře žádosti je třeba věnovat zvláštní pozornost a pečlivost a proces by se neměl uspěchat. Přestože lze formulář vyplnit za méně než patnáct minut, neznamená to, že by se tomuto důležitému procesu nemělo věnovat více času.

Před odesláním formuláře je třeba jej důkladně zkontrolovat a zkontrolovat alespoň dvakrát. Je úžasné, kolik pravopisných chyb a překlepů žadatelé přehlédnou i po dvojité kontrole. Pokud je to možné, je ještě lepší zkontrolovat formulář znovu po uplynutí jednoho nebo dvou dnů, protože nová kontrola často odhalí dříve přehlédnutou chybu nebo opomenutí.

Podání žádosti o povolení ETA ve Spojeném království není nijak složité a problémům lze předejít tím, že vyplňování formuláře věnujete čas a před konečným stisknutím tlačítka „odeslat“ jej zkontrolujete a překontrolujete. Po odeslání začíná schvalovací proces a od této chvíle je provádění jakýchkoli oprav problematické. To je situace, které je lepší se vyhnout!