Je vstup do Spojeného království zaručen pomocí ETA?

| 6 prosince, 2023
Je vstup do Spojeného království zaručen pomocí ETA?

Vláda Spojeného království začíná zavádět systém předběžných kontrol návštěvníků, kteří mají přijet do některé ze čtyř zemí Spojeného království – Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska. Od listopadu 2023 se program rozšíří na celý rok 2024 a pro cizince (s výjimkou Irské republiky) se stane povinným požadavkem, aby před cestou do Spojeného království podali online žádost (a obdrželi) britské povolení ETA.

UK ETA je zkratka pro United Kingdom Electronic Travel Authorisation, což je přesně ten nový požadavek. Návštěvníci, kteří mají v úmyslu vycestovat do Spojeného království, musí požádat o povolení k cestě a bez povolení nemohou vstoupit do žádné ze čtyř zemí Spojeného království nebo dokonce podniknout cestu do Spojeného království.

Ačkoli britské vízum ETA plní stejnou základní funkci jako vízum, nejedná se o papírový dokument, ale o digitální doklad spojený s cestovním pasem. ETA pro Spojené království se zobrazí při skenování v místě odletu i po příletu do Spojeného království. Cestujícímu, který nemá požadovaný ETA spojený s pasem Spojeného království, bude odepřeno povolení k cestě.

Pokud návštěvník nějakým způsobem dorazí do Spojeného království bez požadovaného ETA, bude zadržen na místě vstupu a bude muset být vrácen do místa odjezdu.

Postupné zavádění systému ETA ve Spojeném království

Nový systém se zpočátku bude týkat pouze občanů několika zemí Blízkého východu. Od poloviny listopadu 2023 budou katarští občané potřebovat britský ETA spojený s jejich pasem. Žádosti o povolení ETA ve Spojeném království lze podávat od 25. října.

Jedná se o první skutečný test systému, který má odhalit případné problémy, nedostatky nebo závady v systému. Neočekává se, že by se tak stalo, a druhá fáze by měla vstoupit v platnost koncem února 2024. Od 22. února se mandát ETA ve Spojeném království bude vztahovat také na státní příslušníky:

Žádosti z těchto šesti zemí je možné podávat od 1. února.
To jsou jediné země, kterých se to bude týkat na začátku roku 2024, ale plně se očekává, že se bude týkat i ETA ve Spojeném království bude zavedena v průběhu celého roku s tím, že do konce roku budou do systému zařazeni občané všech zemí, které v současné době využívají bezvízový styk se Spojeným královstvím.

Britské vízum ETA nebo britské vízum

S výjimkou britských státních příslušníků a občanů Irské republiky budou všichni návštěvníci Spojeného království po spuštění systému potřebovat buď britské vízum, nebo britský ETA. Požadavek ETA ve Spojeném království se vztahuje na:

  • Občané všech zemí Evropské unie
  • Občané členských států schengenského prostoru
  • Návštěvníci ze Spojených států, Kanady, Nového Zélandu, Austrálie, Mexika, Hongkongu, Izraele, Japonska, Brazílie, Chile, Kostariky, Singapuru, Tchaj-wanu a Jižní Koreje.
  • Návštěvníci z těchto zemí mohou v současné době navštívit Spojené království nebo jím projíždět bez víz. Všechny ostatní země podléhají vízové povinnosti, která zůstane zachována i po zavedení ETA pro Spojené království.

Ačkoli je ETA ve Spojeném království platná po dobu dvou let, umožňuje držiteli zůstat ve Spojeném království maximálně šest měsíců v jednom bloku. Důvodem je skutečnost, že ETA ve Spojeném království je určena pro krátkodobé návštěvníky a šestiměsíční lhůta je považována za více než dostatečnou pro následující případy:

  • Dovolená
  • Služební cesty
  • Rodinné návštěvy
  • Krátké studijní kurzy

Britské povolení ETA neumožňuje držiteli najít si během pobytu ve Spojeném království zaměstnání (ani neplacenou práci) a držitel není oprávněn zůstat v jurisdikci po celou dobu dvouleté platnosti.

Ačkoli držitelé britského povolení ETA mohou během dvou let vstoupit do kterékoli ze čtyř zemí Spojeného království vícekrát, musí ji opustit, pokud v některé z těchto zemí strávili po sobě jdoucích šest měsíců, a později se na přání vrátit.

Každý návštěvník, který se chce usadit, najít si zaměstnání, navštěvovat vzdělávací kurzy déle než šest měsíců nebo z jakéhokoli důvodu zůstat déle než šest měsíců, musí mít britské vízum odpovídající konkrétnímu účelu návštěvy Spojeného království.

Proces podávání žádostí a jejich používání

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království se podává buď online na webových stránkách gov.uk, nebo prostřednictvím speciální telefonní aplikace. V rámci žádosti je třeba zodpovědět řadu osobních otázek a uvést údaje o případném policejním záznamu za trestné činy nebo teroristické činy. Všechny údaje uvedené ve formuláři žádosti budou před udělením nebo zamítnutím povolení ETA ve Spojeném království důkladně prověřeny v mnoha civilních a bezpečnostních databázích po celém světě.

Převážná většina žádostí by měla být schválena do tří pracovních dnů, i když schválení může proběhnout i v kratší lhůtě. Ne všechny žádosti však obdrží tak rychlou odpověď a obecně se doporučuje podat žádost dva až tři týdny před datem cesty, aby bylo možné počítat s případnými nepředvídanými obtížemi nebo zpožděním.

Všichni návštěvníci by měli mít svůj vlastní britský ETA, a to i děti a kojenci, ačkoli děti cestující na pas rodiče nebo opatrovníka jsou osvobozeny, protože britský ETA se vztahuje na osoby uvedené v pasu. V současné době je cena britské ETA stanovena na 10 liber (11,70 EUR), tato částka však může být kdykoli změněna.

Po udělení je ETA pro Spojené království digitálně propojena s pasem žadatele a potvrzení o schválení je příjemci zasláno e-mailem. Ačkoli to není povinné, doporučujeme, aby si úspěšní žadatelé vytiskli tištěnou kopii ETA pro vlastní potřebu a vzali si ji s sebou na cestu pro případ, že by se na místě odjezdu nebo po příjezdu na hranice Spojeného království vyskytly nějaké problémy.

Žádná záruka vstupu

Ačkoli je britský ETA povinný a cestující bez něj nesmí do Spojeného království cestovat ani do něj vstoupit, nezakládá automatické právo na vstup. Návštěvníci Spojeného království by neměli mít možnost nastoupit do vlaku, lodi nebo letadla, protože se očekává, že všichni dopravci budou u cestujících do Spojeného království kontrolovat platný cestovní pas s navázaným britským ETA.

Vlastnictví britského ETA neznamená, že je návštěvník osvobozen od celních kontrol a hraničních kontrol. Cestovní pas a k němu přiložený britský ETA znovu zkontrolují agenti pohraniční služby Spojeného království a buď cestujícímu povolí, nebo mu odepřou vstup do Spojeného království.

Ačkoli se očekává, že počet odmítnutí bude minimální, konečné rozhodnutí je na britských pohraničních silách. Pokud existuje podezření ohledně držitele, pasu nebo ETA Spojeného království, může to vést a pravděpodobně také povede k zadržení cestujícího a jeho navrácení do místa odjezdu, nebo dokonce k jeho zatčení a obvinění, pokud to okolnosti odůvodňují.