ETA ve Spojeném království pro občany Saúdské Arábie: Co potřebujete vědět?

Od února 2024 musí mít saúdskoarabští občané cestující do Spojeného království elektronické cestovní povolení (ETA). Nahrazuje dříve vyžadované elektronické zrušení vízové povinnosti (EVW).

ETA je nové digitální cestovní povolení, které je povinné pro občany zemí, kteří mohou navštívit Anglii, Wales, Skotsko a Severní Irsko bez víza na krátké cesty. To se týká i občanů Království Saúdské Arábie (KSA).

ETA zjednoduší cestování do Spojeného království více než 200 000 Saúdů, kteří jej navštěvují za účelem turistiky, odpočinku, podnikání nebo studia. Očekává se, že tento počet se v důsledku zavedení systému ETA zvýší.

Tento průvodce vysvětluje vše, co potřebují saúdskoarabští cestovatelé vědět o britské ETA: oprávněnost, požadavky, proces podávání žádostí, očekávání při cestování a další informace.

Proč byla ETA ve Spojeném království zavedena pro občany Saúdské Arábie?

Cílem britského programu ETA je zlepšit bezpečnost hranic Spojeného království a umožnit vládě větší kontrolu a dohled nad osobami vstupujícími do země.

Cílem systému je zabránit nelegálnímu přistěhovalectví, zmařit činnost syndikátů organizovaného zločinu a identifikovat potenciální hrozby pro národní bezpečnost ještě před jejich příchodem na území Spojeného království.

Systém ETA má rovněž zlepšit hraniční kontrolu a zjednodušit imigrační proces pro předem ověřené cestující s nízkým rizikem.

Výhody britského ETA pro občany Saúdské Arábie

ETA je elektronický dokument, který uděluje předem prověřeným občanům, kteří nemají vízum, povolení k cestě do Spojeného království. Nejedná se o vízum, takže žadatelé mohou vynechat složitý a zdlouhavý proces získání.

Občanům Saúdské Arábie přináší ETA ve Spojeném království následující výhody:

Rychlý a snadný proces

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království je zcela online a bez papírování. Saúdští žadatelé mohou žádost vyplnit za méně než 20 minut. Nemusí také navštěvovat konzuláty nebo vízové úřady kvůli osobnímu pohovoru nebo předkládání dokumentů.

Žádost o ETA je obvykle vyřízena do tří dnů. Cestující obdrží rozhodnutí o schválení nebo zamítnutí žádosti na e-mailovou adresu, kterou uvedli.

V případě udělení bude ETA spojena s pasem, který použili při podání žádosti, takže ji není třeba tisknout.

Cenově dostupný poplatek

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království stojí 10 liber, což je podstatně méně než v případě EVW, kdy jedna žádost stojí 30 liber.

Je také srovnatelný s podobnými digitálními cestovními povoleními, která vydávají jiné země.

Například elektronický systém pro cestovní povolení (ESTA) ve Spojených státech (USA) stojí 21 USD (17 liber).

Australské elektronické cestovní povolení (ETA) stojí 20 australských dolarů (10 liber), zatímco kanadské elektronické cestovní povolení (eTA) stojí 7 kanadských dolarů (4 libry).

Po zprovoznění připravovaného Evropského systému pro cestovní informace (ETIAS) bude stát 7 eur (6 liber).

Dlouhá doba platnosti

Většina digitálních cestovních povolení je platná rok až pět let nebo po vypršení platnosti pasu, ke kterému je připojeno.

ETA pro Spojené království bude platit pro několik krátkodobých návštěv v průběhu dvou let.

To je výrazné zlepšení oproti EVW, který je platný pro jeden krátkodobý pobyt do šesti měsíců. Saúdové musí při každé návštěvě Spojeného království požádat o vydání EVW.

V případě britské ETA musí cestující žádat o ETA pouze každé dva roky nebo po vypršení platnosti pasu, podle toho, co nastane dříve, nikoli při každé návštěvě Spojeného království.

Jak systém ETA ve Spojeném království ovlivní občany Saúdské Arábie?

Od února 2024 musí občané Saúdské Arábie před cestou do Spojeného království požádat o platný ETA a získat ho.

Je vyžadována bez ohledu na použitý způsob dopravy, ať už se jedná o přílet letadlem, lodí (např. v rámci plavby) nebo po zemi, např. železničním tunelem spojujícím Velkou Británii a Francii.

ETA pro Spojené království je platná pro následující cestovní účely:

 • Krátkodobý pobyt kratší než šest měsíců (180 dní) za účelem turistiky, krátkodobého studia, návštěvy přátel a rodiny a povolených obchodních aktivit a lékařského ošetření.
 • Krátkodobý pobyt až na tři měsíce (90 dní) na základě vízové koncese pro kreativní pracovníky.
 • Tranzit přes Spojené království (tj. přestup), ať už procházíte hraniční kontrolou Spojeného království, nebo ne.

Pokyny ETA pro občany Saúdské Arábie

Saúdové musí splňovat následující podmínky, aby mohli získat ETA:

 • být státním příslušníkem země, která má se Spojeným královstvím bezvízový styk. Saúdská Arábie je uvedena na seznamu zemí, jejichž občané potřebují k cestě do Spojeného království povolení ETA.
 • mít biometrický pas platný nejméně šest měsíců po plánovaném datu odjezdu ze Spojeného království.
 • Máte v úmyslu pobývat, pracovat nebo studovat ve Spojeném království pouze po dobu nejvýše šesti měsíců.
 • nemáte záznam v trestním rejstříku ani jste v minulosti neporušili imigrační zákon ve Spojeném království nebo jinde.

Všichni cestující, včetně dětí a kojenců, musí mít před cestou do Spojeného království potvrzení ETA. Rodiče a opatrovníci mohou požádat o ETA jejich jménem.

Osobám, které v minulosti porušily imigrační předpisy, byly odsouzeny za trestný čin nebo byly ve Spojeném království či jinde uvězněny na více než 12 měsíců, může být ETA odepřena. Tito cestovatelé by měli zvážit, zda si místo toho nezajistit vízum do Spojeného království.

Občané Saúdské Arábie, kteří plánují zůstat ve Spojeném království déle než šest měsíců nebo pracovat, budou stále potřebovat příslušné vízum Spojeného království. Nový systém ETA se těchto cestujících netýká. Beze změny zůstává také vyřizování žádostí o víza do Spojeného království.

Požadavky na ETA ve Spojeném království pro občany Saúdské Arábie

Saúdové, kteří mají nárok na povolení ETA ve Spojeném království, si musí připravit následující požadavky na žádost:

 • Platný biometrický pas vydaný Královstvím Saúdské Arábie, jehož občané nepotřebují ke krátkodobým cestám do Spojeného království vízum.
 • Aktuální digitální pasová fotografie
 • Platná e-mailová adresa
 • Fungující elektronická platební metoda, například kreditní nebo debetní karta, Apple Pay nebo Google Pay.

Podání žádosti o ETA ve Spojeném království pro občany Saúdské Arábie

Občané Saúdské Arábie mohou požádat o povolení ETA pro Spojené království prostřednictvím oficiálních internetových stránek nebo aplikace vlády Spojeného království.

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království se podává výhradně online a bez papírování, takže není nutné navštěvovat konzuláty nebo vízové úřady. Vyplnění trvá jen několik minut, když jsou připraveny všechny potřebné dokumenty a informace.

Níže naleznete podrobný návod, jak mohou Saúdové požádat o ETA.

1. Nahrajte nebo vyfoťte pas, který budete používat při cestě do Spojeného království.

Ujistěte se, že jste připojili obrázek a dva řádky čísel a písmen ve spodní části.

2. Nahrajte aktuální pasovou fotografii nebo ji vyfoťte fotoaparátem svého zařízení.

Obrázky by měly být uloženy ve formátu jpeg nebo s příponou .jpg. Děti ve věku devíti let a mladší nemusí nahrávat pasovou fotografii.

3. Vyplňte všechny požadované údaje.

Jedná se o osobní údaje (tj. jméno, datum narození), údaje z pasu, údaje o zaměstnání, adresu bydliště a kontaktní údaje.

4. Odpovězte na otázky týkající se bezpečnosti a způsobilosti.

Stejně jako ostatní návštěvníci Spojeného království musí žadatelé o povolení ETA ze Saúdské Arábie pravdivě uvést údaje z trestního rejstříku, minulé imigrační přestupky a případné vazby na nezákonné nebo nelegální skupiny či organizace nebo členství v nich.

5. Zaplaťte za žádost o ETA ve Spojeném království online.

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království stojí 10 liber. Pro podání žádosti je nutné zaplatit poplatek online pomocí kreditní nebo debetní karty, Apple Pay nebo Google Pay.

Po vyplnění online žádosti ETA ve Spojeném království obdrží cestující potvrzení na zadaný e-mail.

Tipy pro podání žádosti o povolení ETA ve Spojeném království pro občany Saúdské Arábie

Podání žádosti o ETA je jednoduché, ale stále je zde prostor pro chyby. Abyste se vyhnuli častým chybám, dodržujte tyto pokyny pro rychlé a efektivní podání online žádosti o ETA ve Spojeném království.

 • Poskytněte nebo pořiďte jasné a kvalitní fotografie svého pasu a sebe sama. Ujistěte se, že snímky odpovídají specifikacím pasové fotografie a jsou barevné bez filtrů a efektů.
 • Ujistěte se, že jste uvedli správné údaje. Uvedení nepravdivých nebo nesprávných údajů, případně i zatajení informací, může vést k prodlení nebo zamítnutí žádosti.
 • Předem si ověřte, zda váš způsob online platby funguje a zda máte dostatek prostředků na zaplacení žádosti online.
 • Před odesláním si zkontrolujte a překontrolujte údaje, které jste uvedli v žádosti ETA.

Po podání žádosti o povolení ETA ve Spojeném království ji již cestující nemohou změnit ani stáhnout. Pokud saúdští cestující potřebují opravit jednoduché chyby ve své žádosti o ETA, mohou tak rychle učinit opětovným podáním žádosti a zaplacením poplatku.

Zpracování a přijetí ETA pro státní příslušníky Saúdské Arábie

Po podání online žádosti o povolení ETA ve Spojeném království systém porovná předložené údaje s několika bezpečnostními databázemi ve Spojeném království a po celém světě, aby ověřil, zda je žadatel oprávněn získat povolení ETA.

Žadatelé obvykle obdrží rozhodnutí o své žádosti o ETA na zadanou e-mailovou adresu do tří dnů (72 hodin).

Mnoho cestujících obdrží rozhodnutí během několika hodin po podání žádosti. Přesto může rozhodnutí o některých žádostech trvat déle než tři dny.

Občanům Saúdské Arábie se doporučuje, aby si před rezervací cesty do Spojeného království zažádali o ETA, aby se předešlo zpoždění nebo jiným problémům.

Pokud je žádost o ETA zamítnuta, může žadatel vyplnit nový formulář žádosti o ETA a znovu zaplatit poplatek. To se však doporučuje pouze v případě, že se jim podaří zjistit důvod původního odmítnutí a vyřešit ho ještě předtím.

Zamítnutí žádosti o ETA neznamená, že je žadateli zakázáno cestovat do Spojeného království. Alternativou k britskému ETA je příslušné britské vízum: standardní návštěvnické vízum, dočasné pracovní vízum nebo tranzitní vízum.

Získání víza je však složitější a delší procedura, takže návštěvníci musí přizpůsobit své cestovní plány.

Cestování s ETA ve Spojeném království

Britský ETA je digitálně propojen s cestovním pasem. Platí po dobu dvou let a umožňuje opakované krátkodobé návštěvy v délce až šesti měsíců na jednu návštěvu.

Cestující ze Saúdské Arábie musí po dvou letech nebo po vypršení platnosti pasu (podle toho, co nastane dříve) požádat o nový ETA, aby mohli i nadále cestovat do Spojeného království.

Odlet do Spojeného království

Vzhledem k tomu, že se jedná o elektronický dokument, nemusí mít návštěvníci Saúdské Arábie s sebou fyzickou kopii ETA. Přesto si jej mohou vytisknout a nosit papírovou kopii s sebou nebo být připraveni ukázat e-mail s rozhodnutím ETA ve své schránce v případě bezprecedentních okolností.

Cestující, kteří mají více cestovních pasů, se ujistěte, že do Spojeného království cestují s pasem použitým v žádosti.

Před nástupem do letadla, lodi nebo vlaku dopravci skenují cestovní pasy, aby zkontrolovali, zda mají cestující příslušné povolení k cestování. Dopravci umožní nástup na palubu pouze cestujícím ze Saúdské Arábie, kteří předloží schválený britský ETA nebo vízum.

Těm, kteří stále čekají na rozhodnutí o své žádosti o ETA, rovněž nebude povolen vstup na palubu.

Příjezd do Spojeného království

ETA nezaručuje vstup do Spojeného království. Saúdští občané se schváleným ETA Spojeného království musí po příletu ještě předložit své doklady totožnosti britským pohraničním silám nebo projít elektronickou pasovou bránou (eGate), pokud je k dispozici.

Na vyžádání buďte připraveni předložit doklad o dalším cestování. To obvykle znamená, že do šesti měsíců od příjezdu předložíte letenku k opuštění Spojeného království.

Na požádání musí saúdští cestovatelé také prokázat, že mají dostatek finančních prostředků na obživu po celou dobu pobytu ve Spojeném království a na cestu domů.

Cestujícím s platným ETA může být vstup do Spojeného království přesto odepřen, pokud neprojdou hraniční kontrolou nebo splní jiné podmínky vstupu.

Občané Saúdské Arábie s platným povolením ETA mohou po překonání hraniční kontroly volně cestovat mezi čtyřmi zeměmi Spojeného království: Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko.

Návštěvníci Saúdské Arábie mohou v rámci Spojeného království využívat všechny druhy dopravy, jako jsou vlaky, trajekty a místní lety. Před nástupem na trajekt nebo na vnitrostátní let v rámci Spojeného království stačí předložit průkaz totožnosti, obvykle cestovní pas nebo řidičský průkaz.

Důležité upozornění: ETA pro Spojené království neplatí v Irsku ani v jiných evropských zemích.

Britské povolení ETA neumožňuje vstup do Irské republiky a dalších evropských zemí. Spojené království není členem Evropské unie (EU) ani společné schengenské cestovní zóny.

Občané Saúdské Arábie, kteří plánují navštívit jiné země Irska nebo Evropy, se musí před rezervací cesty informovat o vstupních požadavcích dané destinace a ujistit se, že je splňují.

Pokud Saúdové potřebují k návštěvě jiných evropských zemí vízum, musí o něj požádat před odjezdem ze Saúdské Arábie.

Další informace naleznete na stránce Často kladené dotazy k ETA ve Velké Británii.