Je pro tranzit vyžadován britský ETA?

| 4 ledna, 2024
Je pro tranzit vyžadován britský ETA?

Britská vláda očekává, že do konce roku 2024 bude nový britský systém ETA spuštěn a bude povinný pro mnoho návštěvníků Spojeného království, kteří v současnosti využívají bezvízový styk se všemi čtyřmi zeměmi Spojeného království: Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska.

Elektronické cestovní povolení (ETA) se zavádí s cílem posílit bezpečnost a zajistit, aby potenciální návštěvníci nepředstavovali kriminální nebo teroristické riziko nebo se nepokoušeli vstoupit a zůstat na území Spojeného království nelegálně.

ETA ve Spojeném království se získává vyplněním online formuláře žádosti, který obsahuje osobní údaje žadatele, včetně údajů o odsouzení za trestné činy nebo teroristické činy, jakož i o cestách do oblastí konfliktů nebo o porušení vízových předpisů v minulosti.

Jak se vyřizuje ETA ve Spojeném království?

Po důkladné kontrole poskytnutých informací je uděleno povolení ETA ve Spojeném království, které je digitálně propojeno s cestovním pasem žadatele. Po úplném zavedení a zavedení povinnosti získat povolení ETA pro Spojené království je nutné zajistit si před cestou do Spojeného království. Ten se kontroluje v místě odjezdu držitele pasu.

Britská ETA je určena pro zahraniční návštěvníky, kteří navštíví Spojené království na dobu až devadesáti dnů a vztahuje se na osoby, které přijíždějí z turistických, obchodních, rodinných, krátkodobých studijních a zdravotních důvodů.

Vzhledem k tomu, že Spojené království je hlavním dopravním uzlem mezi Spojenými státy a destinacemi v Evropě a Asii, očekává se, že značná část příletů na letiště ve Spojeném království bude přes Spojené království pouze tranzitovat na cestě do jiných destinací.

To vyvolává otázku: Budou tito návštěvníci stále potřebovat britský ETA, pokud nemají v úmyslu zůstat ve Spojeném království, ale pouze projíždět přes britské letiště?

Tranzitní vízum

Podle imigračních předpisů Spojeného království existují dva typy tranzitu, někdy označované jako „layovers“. Jedná se o „airside“ a „landside“ a v obou případech musí mít cestující tranzitní vízum Spojeného království.

Letecký tranzit je určen pro cestující, kteří přilétají a pokračují v cestě, aniž by museli projít imigrační kontrolou. To zpravidla znamená několik hodin strávených v zabezpečeném prostoru při čekání na navazující let.

Pozemní tranzit se vztahuje na cestující, kteří musí být odbaveni při hraniční kontrole, protože navazující let může být naplánován až 24 hodin (nebo více) po příletu a tento čas stráví mimo střežený prostor letiště.

Správná volba

Existují dva typy tranzitního víza do Spojeného království, které mohou využít návštěvníci z jiných zemí, a to, které z nich je vhodné, závisí na cestovním plánu dané osoby. K dispozici jsou tyto možnosti:

Přímé tranzitní vízum

Přímé tranzitní vízum (Direct Airside Transit Visa, DATV) je určeno pro cestující, kteří mají v plánu navázat na let ze stejného letiště, na které přiletěli, a ve stejný den příletu. Držitelé průkazu DATV nepodléhají hraniční kontrole a nemají povolen vstup na vlastní letiště. DATV je platná maximálně 24 hodin.

Vízum pro tranzitní návštěvníky

Přilétající cestující, kteří do 24 hodin nenastoupí do dalšího letu nebo odlétají z jiného letiště než z letiště příletu, musí mít tranzitní vízum. To bude nutně znamenat krátký pobyt na území Spojeného království, a proto budou muset být tranzitující cestující zkontrolováni pracovníky hraniční kontroly. Doba platnosti tranzitního víza je omezena na 48 hodin.

O vízum DATV i tranzitní vízum pro návštěvníky je třeba požádat a obdržet je před zahájením cesty do Spojeného království a proces podání žádosti o obě víza je dosti podobný.

Proces podávání žádostí

Žádost o vízum DATV i žádost o tranzitní vízum musí být podána online, s výjimkou žádostí ze Severní Koreje, kde je vyžadován tištěný formulář. Formulář žádosti obsahuje základní osobní údaje a údaje o datu příletu a plánovaném leteckém spojení. Při podání žádosti je nutné mít platný cestovní pas. Budou požadovány údaje jako číslo pasu, země vydání a datum platnosti.

Po odeslání formuláře je třeba domluvit pohovor s velvyslanectvím, konzulátem nebo určeným střediskem pro vyřizování víz. Žadatel bude vyzván, aby vysvětlil důvod žádosti o vízum a zodpověděl případné dotazy úředníků týkající se žádosti.

Při pohovoru musí uchazeč také:

  • předložit platný cestovní pas (nebo jiný přijatelný cestovní doklad).
  • Prokázat platné vízum za dobu přerušení pobytu ve Spojeném království.
  • předložit doklad o další cestě (rezervace letenek apod.).
  • předložit doklad o povolení ke vstupu do další země, pokud je to nutné.

Je také možné, že při pohovoru bude nutné poskytnout biometrické údaje, jako jsou skeny obličeje/sítnice nebo otisky prstů, ale není tomu tak vždy.

Veškeré doklady požadované při pohovoru si vezměte s sebou i na dobu pobytu ve Spojeném království, protože je mohou požadovat celní nebo pohraniční úředníci.

Poplatky za vízum DATV ani za tranzitní vízum nejsou stanoveny a ceny se v jednotlivých zemích liší. V současné době, v roce 2023, stojí DATV přibližně 35 liber (40 EUR) a tranzitní vízum přibližně 64 liber (75 EUR), ale jedná se pouze o orientační údaje a skutečné náklady je třeba ověřit při podání žádosti.

Standardní návštěvnické vízum

Pro cestující, kteří nejsou občany Velké Británie a kteří musí pravidelně projíždět Spojeným královstvím, může být získání tranzitního víza pro každou cestu únavnou a nákladnou záležitostí. Řešením pro takové cestující může být standardní návštěvnické vízum.

Tento typ víza může platit dva, pět nebo dokonce deset let a vztahují se na něj stejná pravidla jako na DATV a tranzitní víza, s jednou významnou výjimkou. Držitelé standardního návštěvnického víza mohou při každé cestě zůstat na území Spojeného království maximálně šest měsíců.

Stejně jako u ostatních forem tranzitních víz je i žádost o standardní návštěvnické vízum třeba podat online a součástí procesu je také osobní pohovor. Všichni žadatelé musí rovněž doložit, že jsou finančně schopni si zajistit financování případného delšího pobytu ve Spojeném království.

Úředníci vyřizující víza mohou rovněž požadovat důkaz, že žadatel vstupuje do Spojeného království z oprávněných důvodů a že po skončení pobytu opustí jurisdikci. To může mít podobu dokladu o pravidelném zaměstnání, úzkých rodinných vazbách nebo vlastnictví nemovitosti v zemi původu žadatele.

Vízum není potřeba

Většina cestujících, kteří nejsou občany Velké Británie a projíždějí přes britské letiště, ale ne všichni, potřebuje k průjezdu určitou formu povolení, které má obvykle podobu tranzitního víza. Z tohoto požadavku však existují výjimky, které lze rozdělit do čtyř skupin.

Občané EHP a Švýcarska

Občané zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP) v současné době nepotřebují vízum pro průjezd Spojeným královstvím ani pro pobyt v délce maximálně devadesáti dnů. EHP zahrnuje všech dvacet sedm zemí Evropské unie, Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Švýcarští státní příslušníci jsou rovněž osvobozeni od vízové povinnosti.

Držitelé rodinného povolení EHP

Rodinné povolení EHP umožňuje držiteli cestovat s oprávněnými rodinnými příslušníky do Spojeného království nebo se setkávat s rodinou ve Spojeném království. Rodinné povolení je platné šest měsíců a jeho držitel může během pobytu ve Spojeném království pracovat. Tento program je v současné době otevřen také ukrajinským občanům, kteří mají příbuzné ve Spojeném království.

Držitelé cestovních dokladů britského ministerstva vnitra

Cestovní doklady mohou být vydávány žadatelům o azyl, osobám žádajícím o ochranu z humanitárních důvodů, osobám bez státní příslušnosti a osobám, kterým bylo uděleno povolení k pobytu ve Spojeném království. Žádost o povolení k cestě musí být podána ze Spojeného království a po schválení cestovní doklady umožňují držiteli opustit území a znovu do něj vstoupit.

Držitelé manželského návštěvnického víza

S vízem pro vstup do manželství je povolen vstup do Spojeného království za účelem uzavření manželství nebo vstupu do partnerství, které musí být uzavřeno na licencovaném místě. Přes Spojené království je také možné projíždět na cestě do jiné destinace bez nutnosti získat tranzitní vízum.

Případné budoucí změny ETA nebo víz ve Spojeném království

Vzhledem k tomu, že Evropská unie začíná zavádět Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS) a Velká Británie pokračuje v zavádění vlastní formy elektronického cestovního povolení (UK ETA), vše nasvědčuje tomu, že se současné požadavky na cestování mezi EHP a Spojeným královstvím změní.

V současné době mají britští a evropští občané mezi oběma jurisdikcemi bezvízový styk, ale tato jednoduchost pohybu se změní, až budou plně funkční ETIAS a britský ETA, což by se mělo stát v roce 2024 v případě ETIAS a v následujícím roce v případě britského ETA.

V tuto chvíli se neočekává, že by se výrazně změnily požadavky na evropské návštěvníky, kteří musí mít tranzitní vízum, aby mohli využívat britská letiště jako odrazový můstek, ale tato situace je proměnlivá a mohla by se změnit, pokud by se Evropská komise rozhodla takové požadavky na britské občany projíždějící přes evropská letiště uvalit.