Vláda Spojeného království učinila v červenci 2022 sérii oznámení, v nichž uvedla harmonogram zavádění britského elektronického cestovního povolení (ETA). Spuštění bude probíhat postupně v několika obdobích v průběhu několika čtvrtletí. To umožní vládě Spojeného království sledovat výkonnost a dopady u všech zúčastněných stran, jako jsou cestující, a také u leteckých, námořních a pozemních dopravců. Předpokládá se, že k zavedení dojde v průběhu roku 2023 a že zpočátku se bude týkat několika cestujících s pasem z Perského zálivu.
Jaký je očekávaný harmonogram zavádění systému ETA ve Spojeném království?
V dubnu 2022 vláda Spojeného království úspěšně dokončila zkušební provoz zasílání zpráv dopravcům prostřednictvím interaktivního systému předběžných informací o cestujících (iAPI). To znamenalo zasílání údajů o jednotlivých cestujících, cestovních trasách a kódů pro schválení nebo zamítnutí nástupu do letadla v rámci zpráv. Vláda Spojeného království stále spolupracuje s dopravci na zdokonalení systému tak, aby byl integrován do jejich stávajících procesů nástupu do letadla a zbytečně je nezatěžoval. Dopravci zahrnují soukromé i veřejné letecké, námořní a pozemní dopravce, kteří přepravují osoby z území mimo Spojené království do Spojeného království.
Vláda Spojeného království očekává, že do1. čtvrtletí roku 2023 vydá první verzi, neveřejnou beta verzi britského systému ETA. Očekává se, že někdy mezi1. a3. čtvrtletím roku 2023 bude zprovozněna druhá verze britského systému ETA, která bude podporovat cestující ze zemí, jako je Katar, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Omán, Bahrajn a Saúdská Arábie. Úplné zavedení systému se očekává koncem druhého čtvrtletí roku 2023 a případně začátkem roku 2024 v závislosti na úspěchu předchozích fází.
Přibližné datum | Informace o vydání |
leden 2023 až březen 2023 | 1. verze – soukromá beta verze spuštěná u vybraných dopravců a vybraných cestujících |
březen 2023 až červenec 2023 | 2. vydání – počáteční měkké spuštění pro cestující z Perského zálivu s pasy Kataru, Kuvajtu, Spojených arabských emirátů, Ománu, Bahrajnu a Saúdské Arábie. |
od července 2023 | 3. vydání – po úspěchu 2. vydání budou na seznam způsobilých zemí přidány další země. |
Kteří cestující budou potřebovat ETA pro Spojené království?
Úplný seznam cestujících, kteří budou během 3. vydání vyžadovat britské povolení ETA, najdete na webových stránkách v sekci “ UK ETA eligibility „.
Jaké údaje o žadatelích o ETA ve Spojeném království budou sdíleny s dopravci?
Stávající systémy předběžných informací o cestujících (API) budou využívány k zasílání informací dopravcům (pozemním, námořním i leteckým) o tom, zda je cestujícím povolen vstup do Spojeného království, či nikoli. Dopravci budou muset i nadále kontrolovat, zda cestující mají platné a způsobilé doklady totožnosti, například cestovní pas, pro vstup do Spojeného království.
Vláda Spojeného království zašle dopravcům zprávy o přípustnosti cestujících před tím, než jim bude umožněno nastoupit na loď, do letadla nebo jiného dopravního prostředku do Spojeného království. Informace zasílané dopravcům budou obsahovat biometrické a osobní údaje, jako jsou:
- Křestní jméno, prostřední jméno a příjmení
- Číslo pasu
- Konec platnosti pasu
- Země vydávající pas
Na dopravcích bude, aby potvrdili, že údaje v cestovním dokladu odpovídají informacím, které vláda Spojeného království zaslala dopravci ohledně schválení nebo zamítnutí ETA cestujícího ve Spojeném království.
Proč Spojené království zavádí elektronické cestovní povolení?
Cílem zavedení elektronického cestovního povolení pro Spojené království je získat možnost důkladnější kontroly cestujících před jejich příjezdem do Spojeného království. Systém ETA Spojeného království rovněž umožní britským pohraničním silám získat větší přehled o počtu cizinců, kteří se v daném okamžiku nacházejí v zemi. Britské pohraniční síly usilují o úplnou digitalizaci hranic pro cestující ze všech zemí bez ohledu na to, zda potřebují vízum.