Systém ETA ve Spojeném království a jeho fungování

| 21 října, 2023
Jak funguje systém ETA ve Spojeném království

Britské ministerstvo vnitra v současné době zavádí nový způsob předběžné kontroly návštěvníků, kteří chtějí přijet do Spojeného království. Podobně jako u víz je cílem systému ETA zjistit, zda přijíždějící cizinci nepředstavují kriminální nebo bezpečnostní hrozbu, a to tak, že se o návštěvníkovi shromáždí co nejvíce základních informací, na jejichž základě se určí, zda by dané osobě měl být povolen vstup do některé ze čtyř zemí, které tvoří Spojené království, nebo zda by měla danou zemí projíždět: Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko.

Nový systém se nazývá UK ETA, což je zkratka pro United Kingdom Electronic Travel Authorisation (Elektronické cestovní povolení pro Spojené království), a je podobný ostatním systémům předběžné kontroly, které jsou v současné době v provozu po celém světě. Elektronické cestovní povolení používají:

  • Spojené státy (ESTA: elektronický systém pro cestovní povolení)
  • Kanada (eTA: elektronické cestovní povolení)
  • Austrálie (ETA: Electronic Travel Authority)

Dalším systémem předcestovní kontroly, který se v současné době zavádí, je systém Evropské unie ETIAS (Evropský systém pro cestovní informace a povolení), který bude povinný do konce roku 2025.

Britská vláda má v úmyslu zprovoznit britský systém ETA do konce roku 2023 a jeho plnou funkčnost někdy v roce 2024.

Jaká je ETA ve Spojeném království?

Britský systém ETA lze považovat za moderní digitální obdobu standardního papírového víza a je součástí plánu Spojeného království na posílení bezpečnosti na hranicích prostřednictvím kontroly minulosti zahraničních návštěvníků. Žádost se podává výhradně online nebo prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu a žadatel musí předložit:

  • Nedávná fotografie
  • Číslo a datum platnosti pasu
  • Osobní údaje
  • Kontaktní informace

Kromě toho musí žadatelé předložit také údaje o odsouzení za trestné činy a historii nedávných cest, při nichž bylo použito vízum. Údaje uvedené ve formuláři žádosti o povolení ETA ve Spojeném království budou zkontrolovány v britských, evropských a světových bezpečnostních a policejních databázích, a pokud se objeví jakákoli varovná signalizace, bude povolení ETA ve Spojeném království zamítnuto. Použitý cestovní pas by měl mít biometrické údaje a měl by být platný nejméně tři měsíce po posledním datu pobytu ve Spojeném království. V blízké budoucnosti bude proces podávání žádostí zahrnovat také skenování otisků prstů žadatele, ale to zatím není možné.

ETA pro Spojené království není doklad, ale digitální povolení ke vstupu do Spojeného království spojené s pasem držitele. Před zahájením cesty do Spojeného království je nutné předložit ETA, které se musí objevit při kontrole na letišti, v námořním přístavu nebo v jiném místě odjezdu.

Osobám, které dorazí do místa odletu bez požadovaného schválení ETA ve Spojeném království, bude odepřeno povolení k cestě, nebo pokud se jim nějakým způsobem podaří dorazit do Spojeného království, bude jim odepřen vstup a budou vráceny do místa původu.

Kdo potřebuje ETA ve Spojeném království?

Jako člen Evropské unie mohli britští občané volně cestovat mezi všemi členskými státy EU bez nutnosti získat vízum nebo jinou formu povolení. Tato dohoda o bezvízovém styku znamenala, že občané EU mohli navštívit Spojené království pouze s platným cestovním pasem. Po brexitu tato dohoda o vzájemném osvobození od vízové povinnosti zůstala v platnosti, ale brzy skončí.

Někdy v roce 2024 nebo 2025 budou britští občané, kteří chtějí navštívit některý z členských států EU nebo schengenského prostoru, potřebovat k návštěvě ETIAS. Britská vláda bude na oplátku vyžadovat, aby všichni návštěvníci z EU, kteří přijedou do Spojeného království, měli před příjezdem do kterékoli ze čtyř zemí Spojeného království britské povolení ETA.

Občané všech zemí, které v současné době využívají bezvízový styk se Spojeným královstvím, budou brzy muset požádat o vydání britského povolení ETA a získat ho, což se týká například Spojených států, Kanady, Japonska, Jihoafrické republiky, Nového Zélandu a Austrálie.

Významnou výjimku z nadcházejícího požadavku Spojeného království týkajícího se ETA tvoří Irská republika, jejíž občané budou z mandátu vyňati. Irsko a Spojené království totiž mají dlouhodobě uzavřenou dohodu o společném cestovním prostoru, podle níž mohou občané Spojeného království a Irska snadno cestovat mezi oběma jurisdikcemi.

Kontroly na hranicích Spojeného království

Hlavním důvodem zavedení britského systému ETA je zabránit vstupu nežádoucích nebo nechtěných osob na území Spojeného království. To samozřejmě znamená, že každý zamýšlený návštěvník musí být před vstupem do kterékoli země Spojeného království zkontrolován, zda splňuje podmínky ETA, a to v místě odjezdu.

Za tímto účelem britská vláda očekává, že letecké nebo přepravní společnosti zkontrolují, zda cestující do Spojeného království mají potřebný britský ETA a zda je stále platný. Kromě toho budou ve francouzských přístavech a ve vlakovém tunelu Eurostar rozmístěni britští pohraničníci, kteří budou kontrolovat návštěvníky cestující z Francie nebo přes ni.

Očekává se, že jen velmi málo cestujících bude moci přijet do Spojeného království bez řádného povolení, ale přesto mohou být přijíždějící cestující kontrolováni a vyslýcháni, pokud se objeví nějaké pochybnosti nebo podezření. Dokonce i cestujícím, kteří přicestují s řádným pasem a propojeným britským ETA, může být vstup odepřen, protože konečné rozhodnutí bude záležet na agentech britských pohraničních sil na služebně.

Rozdíl ETA ve Spojeném království

Spojené království, a zejména letiště Heathrow, je důležitým mezinárodním uzlem a vstupní branou mezi Středním a Dálným východem a Spojenými státy. Z tohoto důvodu mnoho cestujících, kteří nejsou státními příslušníky Spojeného království, pouze projíždí na cestě do jiné destinace.

Zatímco země jako Spojené státy a Kanada umožňují tranzit návštěvníků přes své území a nevyžadují, aby měli americké povolení ESTA nebo kanadské povolení eTA, Spojené království tak nečiní a vyžaduje, aby i ti, kteří stráví krátkou dobu na letišti nebo v námořním přístavu, měli britské povolení ETA.

Odhaduje se, že přibližně třetina cestujících přilétajících na letiště Heathrow je v tranzitu, a britské úřady pro cestovní ruch se obávají, že kvůli této další byrokratické zátěži a nákladům s ní spojeným bude mnoho cizinců volit alternativní trasu, aby se vyhnuli nepříjemnostem spojeným se získáním požadovaného britského ETA pro tak jednoduchou záležitost. Obavy ze ztráty obchodu a příjmů vyjádřily úřady letiště Heathrow i velké letecké společnosti, jako jsou Virgin Atlantic a British Airways, ale nic nenasvědčuje tomu, že by toto nařízení mělo být změněno nebo zrušeno.

Vláda Spojeného království stojí pevně na svém

Vláda Spojeného království sice uznává možnou ztrátu příjmů letiště Heathrow a leteckých společností, ale trvá na svém rozhodnutí požadovat, aby cestující při tranzitu přes Spojené království měli britský ETA. Důvodem tohoto rozhodnutí je uzavřít možnou cestu k nelegálnímu přistěhovalectví, protože nežádoucí osoby by mohly tvrdit, že jsou v tranzitu, a vyhnout se tak bezpečnostním kontrolám, které jsou základem procesu podávání žádostí o ETA ve Spojeném království.

Heathrow a letecké společnosti zdůrazňují, že tranzit přes kanadská a americká letiště je možný s minimálními problémy, ale rozdíl je v tom, že cestující, kteří přilétají, jsou odbavováni přes americkou celní správu a ochranu hranic nebo kanadskou pohraniční službu a musí mít potřebné elektronické povolení pro cílovou destinaci.

Jinak je tomu na letišti Heathrow, kde britští bezpečnostní pracovníci nekontrolují přilétající cestující s mezinárodním přestupem. Vzhledem k tomu, že vláda Spojeného království odmítá ustoupit ze svého postoje a podnikatelské subjekty se obávají hospodářské katastrofy, nebylo zavedení britské ETA hladkým procesem a pravděpodobně bude mít ještě několik překážek, než se nakonec stane povinnou.

Dalším problémem, který nebyl dostatečně vyřešen, je situace zahraničních návštěvníků, kteří chtějí navštívit Severní Irsko i Irskou republiku. Cestující, kteří přicestují ze severu, budou potřebovat britský ETA, zatímco ti, kteří přijedou do republiky jako první, ho potřebovat nebudou. A co návštěvníci, kteří přijedou do Dublinu, Shannonu nebo Corku a chtějí se do Severního Irska dopravit autem, autobusem nebo vlakem? Hranice mezi severem a jihem již neexistuje, protože neexistují kontrolní stanoviště ani hraniční přechody. Oficiální cestovní kanceláře budou mít ze zákona povinnost v případě potřeby kontrolovat, zda cestující mají britský ETA, ale jednotlivci mohou snadno překročit (nyní již neexistující) hranici, aniž by jim byla jakákoli forma dokladů kontrolována.

Před řádným a efektivním zavedením systému ETA ve Spojeném království je třeba vyřešit ještě jeden problém a termín 2024 se může ukázat jako zbožné přání britských orgánů.