Na jaké cestovní účely se vztahuje ETA pro Spojené království?

| 6 července, 2023
Na jaké cestovní účely se vztahuje ETA pro Spojené království?

V letech 2023 až 2024 zavádí Spojené království nový program ETA pro Spojené království. UK ETA je zkratka pro elektronickou cestovní autorizaci Spojeného království. Jedná se o metodu předběžné kontroly návštěvníků, kteří hodlají navštívit některou ze čtyř zemí Spojeného království – Anglii, Wales, Skotsko a Severní Irsko.

První testy systému jsou naplánovány na konec roku 2023, kdy budou katarští občané jako první vyžadovat před cestou do Spojeného království britské ETA. Pokud se nevyskytnou žádné technické problémy nebo potíže se systémem, bude systém na začátku roku 2024 rozšířen na další země Blízkého východu a později v témže roce i na zbytek světa.

Koho se týká ETA ve Spojeném království?

Odpověď na otázku, koho se zavedení ETA ve Spojeném království dotkne, je poměrně jednoduchá. Krátkodobou návštěvu Spojeného království si přeje téměř každý na světě, ale v současné době k tomu nepotřebuje vízum. Může se jednat o návštěvu přátel nebo rodiny, školní výlet, obchodní schůzku nebo návštěvu konkrétní akce.

Jakmile bude systém plně funkční a v provozu, bude povinnost mít před návštěvou kterékoli ze čtyř zemí Spojeného království britský ETA povinná pro všechny, s pouhými dvěma výjimkami.

Těmito výjimkami jsou:

  • Držitelé britského pasu
  • Občané Irské republiky s irským pasem

Důvody, proč jsou držitelé britských pasů osvobozeni od daně, jsou zřejmé, ale nejsou tak jasné, pokud se osvobození vztahuje na občany Irské republiky. Irští občané jsou z mandátu ETA Spojeného království vyňati, protože mezi Irskem a Spojeným královstvím platí dohoda o společném cestovním prostoru (CTA). Jedná se o dlouhodobou dohodu mezi Spojeným královstvím a Irskou republikou, která umožňuje občanům jedné jurisdikce vstup, průjezd, studium, práci a dokonce i pobyt na území druhé jurisdikce. Dohoda o vzájemné spolupráci vznikla před vstupem Irska a Velké Británie do Evropské unie a byla potvrzena i v roce 2019.

Ačkoli státní příslušníci všech zemí Evropské unie mají i nadále bezvízový styk se Spojeným královstvím, jako tomu bylo v době, kdy bylo Spojené království ještě členem EU, tato situace se zavedením britského systému ETA změní. Od poloviny roku 2024 bude nutné, aby o povolení ETA pro Spojené království požádali a obdrželi ho nejen občané EU, ale kromě dvou uvedených výjimek také občané všech zemí světa.

Proč je vyžadována ETA ve Spojeném království?

V posledních letech došlo k dramatickému nárůstu teroristických činů a mezinárodní trestné činnosti. V zájmu boje proti tomuto jevu a zvýšení národní bezpečnosti zavedla řada zemí metodu předběžného prověřování návštěvníků, aby zjistila, zda nepředstavují bezpečnostní nebo kriminální riziko.

Ve Spojených státech, Kanadě a Austrálii již funguje systém předběžné kontroly a Evropská unie v současné době zavádí svou vlastní verzi nazvanou ETIAS: Evropský systém pro cestovní informace a povolení.

Všechny tyto systémy fungují stejným způsobem. Zahraniční návštěvníci musí vyplnit podrobný dotazník, který obsahuje otázky týkající se případných kriminálních nebo teroristických vazeb či minulosti. Shromážděné informace jsou poté důkladně prověřeny v mnoha trestních a jiných databázích, aby se ověřila pravdivost a vhodnost žadatele.

Jakmile žadatel projde všemi bezpečnostními kontrolami (což je naprostá většina případů), dostane „povolení k cestě“. Je oprávněn vstoupit do dané jurisdikce. Britská ETA se neliší v tom, že je prostředkem ke zpřísnění bezpečnosti v celém Spojeném království, aby se zabránilo vstupu nežádoucích a nechtěných osob do kterékoli ze čtyř zemí Spojeného království.

Povinná ETA ve Spojeném království pro všechny účely

Občané jiných států, než jsou občané Velké Británie nebo Irska, kteří chtějí navštívit Spojené království za účelem krátkodobé návštěvy, tak mohou učinit podle současných pravidel týkajících se vízové povinnosti. Občané zemí, které vyžadují vízum do Spojeného království, ho budou potřebovat i nadále, zatímco Evropanům a občanům zemí, které jsou bezvízové, stačí platný cestovní pas.

Tato situace se v nadcházejících letech změní, protože britský systém ETA se rozšíří do celého světa. Po plném zprovoznění budou všichni návštěvníci potřebovat ke vstupu do Spojeného království z jakéhokoli důvodu platný biometrický pas a britský ETA, bez ohledu na to, o jak krátkou návštěvu se jedná.

Ačkoli britské vízum ETA není vízem, funguje v podstatě stejně jako schengenské vízum. Po schválení umožňuje držiteli:

  • Tranzit přes některou ze zemí Spojeného království
  • Zůstat ve Spojeném království po dobu až šesti měsíců.

Zatímco existuje řada typů schengenských víz, které se vztahují na konkrétní důvody návštěvy, existuje pouze jeden typ ETA pro Spojené království, který se vztahuje na všechny účely návštěvy Spojeného království.

Patří mezi ně:

  • Tranzit do jiné země
  • Studie
  • Návštěva rodiny a přátel
  • Obchodní záležitosti
  • Dovolená a cestovní ruch

Britské vízum ETA umožňuje držiteli navštívit Spojené království z těchto a dalších běžných důvodů, ale má svá omezení, stejně jako standardní schengenské vízum. Platí po dobu dvou let a umožňuje držiteli opakovaně vstupovat na území a vystupovat z něj. Jeho platnost je však omezena na maximální dobu pobytu ve Spojeném království, která činí devadesát dní, a poté musí jeho držitel opustit Spojené království a znovu do něj vstoupit, pokud je to nutné.

Je určeno pouze pro krátkodobé návštěvy a neopravňuje držitele k hledání nebo nástupu do zaměstnání, a to ani v případě, že se jedná o neplacenou práci. Rovněž neopravňuje držitele k pobytu ve Spojeném království.

Pouze online žádosti

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království se podává výhradně online, takže je nutné ji vyplnit na počítači s přístupem k internetu nebo prostřednictvím speciální mobilní aplikace. Pro vyplnění žádosti je třeba vyplnit podrobný osobní dotazník, odpovědět na řadu bezpečnostních otázek a předložit následující údaje:

  • Platný biometrický pas
  • Data a časy cest
  • Platný e-mail (pro účely potvrzení)
  • Přijatelná debetní nebo kreditní karta pro úhradu poplatků za zpracování.

Britské úřady uvádějí, že povolení (nebo zamítnutí) by mělo být uděleno do dvou až tří dnů, a doporučují cestujícím, kteří mají v úmyslu podat žádost před uplynutím této doby.
Přesná částka za zpracování žádosti zatím nebyla uvedena, ale měla by se pohybovat od 5 do 20 liber (28 EUR), což je srovnatelné s jinými podobnými systémy. Nejpravděpodobnější cena se zdá být přibližně 6 liber, což odpovídá uváděné ceně evropského systému ETIAS ve výši 7 eur.

Britský ETA není papírový dokument, ale elektronické potvrzení, které je spojeno s cestovním pasem cestujícího. I přes tuto skutečnost je nutné mít u sebe papírovou kopii britského ETA, protože ji mohou požadovat v britském přístavu.

Je důležité poznamenat, že systém ETA ve Spojeném království je stále ve vývoji a může se kdykoli změnit. Zahraniční návštěvníci, kteří se chystají do Spojeného království, by si měli ověřit nejnovější informace, a to zejména s blížícím se datem cesty.
Je třeba také uvést, že ačkoli je ETA pro Spojené království povinná, neopravňuje automaticky ke vstupu do Spojeného království. Konečné rozhodnutí o povolení nebo odepření vstupu je v rukou příslušníků pohraniční stráže, kteří mohou vstup odepřít, pokud k tomu existují dostatečné důvody.