Volba mezi ETA a vízem do Spojeného království

| 8 června, 2023

Stejně jako v době, kdy bylo Spojené království členem Evropské unie, mají britští občané i nadále bezvízový styk se všemi zeměmi Evropské unie a schengenského prostoru, stejně jako evropští návštěvníci Spojeného království nepotřebují nic jiného než platný cestovní pas.

Tato situace se změní, protože v roce 2023 vstoupí v platnost systém ETIAS (Evropský systém pro cestovní informace a povolení), který by měl být povinný do konce roku 2024. V současné době musí všichni britští občané, kteří hodlají navštívit některý z členských států EU, před cestou do Evropy požádat o schválení ETIAS a získat ho.

V reakci na to zavádějí orgány Spojeného království vlastní systém předcestovní kontroly cizinců, kteří chtějí navštívit Spojené království, a očekává se, že tento systém bude plně funkční do konce roku 2024 nebo na začátku následujícího roku. Stejně jako Evropská unie zavádí svůj systém ETIAS před cestou, připravuje se i Spojené království na zavedení své vlastní verze. Tento systém se nazývá UK ETA, což je zkratka pro elektronické cestovní povolení, a týká se všech cizinců, kteří chtějí navštívit některou ze čtyř zemí Spojeného království – Anglii, Wales, Skotsko a Severní Irsko.

Britské vízum ETA není vízum. Jedná se o povolení ke krátkodobé návštěvě Spojeného království za různými účely. Je určen především pro turisty, ale lze jej využít i pro krátkodobé studijní kurzy a další důvody. Vízum je nutné pro státní příslušníky zemí mimo Evropskou unii a schengenský prostor nebo zemí, které nemají se Spojeným královstvím uzavřenou dohodu o bezvízovém styku.

Jaký je rozdíl mezi britským ETA a britským vízem?

Jakmile bude ETA pro Spojené království plně v platnosti, budou muset mít všichni občané jiných států (s výjimkou občanů Irské republiky) před cestou do Spojeného království pas schválený podle ETA. Občané zemí, které v současné době vyžadují britské vízum, však budou i nadále potřebovat vízum a britské ETA.
Na druhou stranu evropští občané a občané zemí bez vízové povinnosti mohou rovněž potřebovat vízum v závislosti na důvodu návštěvy Spojeného království a délce plánovaného pobytu.

ETA VE SPOJENÉM KRÁLOVSTVÍ

Jakmile je ETA ve Spojeném království plně funkční a povinná, umožňuje držiteli:

  • Vstupovat a vystupovat z libovolné země Spojeného království nebo ze všech zemí Spojeného království opakovaně, pokud je ETA pro Spojené království platná.
  • Zůstat ve Spojeném království po dobu nejvýše tří měsíců, poté musí držitel opustit jurisdikci.
  • Využívat jakoukoli formu cestování (námořní, pozemní nebo leteckou) k průjezdu přes Spojené království na cestě do jiných destinací.
  • Navštívit Spojené království z důvodů, jako je dovolená, návštěva přátel nebo příbuzných, studium a podnikání.

ETA pro Spojené království neuděluje držiteli povolení k nástupu do zaměstnání během pobytu ve Spojeném království. Očekává se, že ETA ve Spojeném království bude platit po dobu až dvou let, kdy musí být znovu obnovena a zaplacena. Pokud však platnost spojeného pasu vyprší během tohoto období, platnost britského ETA vyprší spolu s ním.

Vízum do Spojeného království

Seznam zemí, jejichž občané potřebují ke vstupu do Spojeného království vízum, je dlouhý, ale v zásadě zahrnuje všechny země mimo EU, schengenský prostor, Spojené státy, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland a několik dalších.

Existuje mnoho důvodů, proč by cizinci mohli chtít přijet do Spojeného království, ať už na krátkodobou návštěvu, nebo na dlouhodobý pobyt, a proto si můžete vybrat z celé řady typů víz.

Víza do Spojeného království se vydávají pro:

  • Práce
  • Obchodní
  • Studie
  • Rodina
  • Návštěvníci
  • Tranzit
  • Vypořádání
  • Uprchlík

Každá kategorie víz se dělí na další části a každá z nich má svůj vlastní způsob kvalifikace a dobu platnosti.

Stručný přehled typů víz do Spojeného království

Práce a podnikání

Existuje celá řada různých typů víz vydávaných za účelem práce nebo podnikání. Ty mohou být vydávány na základě bodového hodnocení nebo na základě určitých ceněných dovedností, které žadatel může mít. Doba platnosti se u jednotlivých typů víz liší.

Studie

Zahraniční studenti, kteří se chtějí ve Spojeném království účastnit i krátkodobých kurzů, musí požádat o studentské vízum platné po celou dobu trvání kurzu (kurzů) a toto vízum obdržet.

Rodina

V závislosti na konkrétních okolnostech je nutné mít manželské, rodičovské nebo dětské vízum pro návštěvy na šest a více měsíců.

Návštěvníci

Návštěvnické vízum se zřídkakdy vydává na dobu delší než šest měsíců a vztahuje se na krátkodobé návštěvy za účelem dovolené.

Tranzit

Krátký průjezd územím Spojeného království přes letiště nebo námořní přístav vyžaduje tranzitní vízum. Přímé tranzitní vízum zakazuje držiteli opustit hranice letiště, zatímco tranzitní vízum pro návštěvníky, kteří musí cestovat do jiné části Spojeného království, aby mohli pokračovat v cestě, je nezbytné.

Vypořádání

Vízum pro usazení, známé také jako povolení k pobytu na dobu neurčitou, je určeno těm cizincům, kteří ve Spojeném království pobývají již delší dobu na přechodnou dobu a nyní chtějí získat trvalý pobyt.

Uprchlík

Žádost o status uprchlíka musí být podána ihned po příjezdu do Spojeného království a může být udělena dočasně až na dobu šesti let, než bude případ žadatele projednán a rozhodnut.

Přechod z britského ETA na vízum

Všichni občané všech zemí, kromě Spojeného království a Irské republiky, budou muset mít před vstupem do Spojeného království ETA a mnozí z nich budou potřebovat také vízum. Ačkoli se může zdát, že jsou obě osvědčení vydávána za stejným účelem, existují mezi nimi drobné rozdíly.

Získání britského ETA je jednodušší a rychlejší a postačuje pro většinu důvodů návštěvy Spojeného království s jednou významnou výjimkou. ETA pro Spojené království neumožňuje držiteli přijmout jakoukoli formu zaměstnání během pobytu v kterékoli ze čtyř zemí Spojeného království. Pokud se návštěvník rozhodne, že ho práce ve Spojeném království, byť jen na krátkou dobu, láká, bude k tomu potřebovat vízum.

Podle současných pokynů není možné jednoduše vyměnit britské ETA za pracovní vízum a je třeba to udělat zvlášť. Žádost o vízum lze podat z domovské země žadatele a na nejbližším britském velvyslanectví nebo konzulátu.

Přijetí jakékoli formy zaměstnání během návštěvy Spojeného království pouze s britským povolením ETA je přestupkem a může mít vážné následky. V neposlední řadě je to možné (dokonce pravděpodobné) zamítnutí jakékoli budoucí žádosti o pracovní vízum ve Spojeném království.