Zdravotní péče pro návštěvníky Spojeného království
Vzhledem k tomu, že Spojené království vystoupilo z Evropské unie, mění se cestovní předpisy pro britské občany a občany všech členských zemí EU a schengenského prostoru. V době, kdy byli Britové součástí EU, potřebovali k návštěvě Evropy pouze platný cestovní pas a totéž platilo pro Evropany, kteří chtěli navštívit některou ze čtyř zemí Spojeného království – Anglii, Wales, Skotsko a Severní Irsko.
To platí i nadále, ale od roku 2025 bude pro britské občany povinné, aby před cestou do Evropy požádali o schválení ETIAS (Evropský systém pro cestovní informace a povolení). Občané EU, kteří budou chtít vstoupit do Spojeného království nebo jím projíždět, budou od roku 2025 potřebovat britské elektronické cestovní povolení (ETA).
V důsledku zavedení těchto dvou nových požadavků na cestování dojde k řetězovému efektu na cestování ze Spojeného království do Evropy, v neposlední řadě v oblasti zdravotní péče. V rámci členství v EU existovala reciproční dohoda, podle níž se Britové mohli léčit na evropských klinikách a v evropských nemocnicích a Evropané mohli v případě potřeby využít lékařské péče v britských nemocnicích. V mnoha případech bylo toto ošetření bezplatné nebo stálo jen minimální částku.
Nyní, když se cesty mezi Spojeným královstvím a Evropou rozešly, se však objevily otázky, zda mohou evropští návštěvníci s britským pasem ETA využívat britskou národní zdravotní službu (NHS), a pokud ano, jaké služby a za jakou cenu mohou využívat.
Placené a bezplatné ošetření NHS
Velká část péče a nemocničního ošetření poskytovaného Národní zdravotní službou je pro mnoho britských občanů bezplatná, ale ne vždy tomu tak je. Bezplatná péče je zpravidla vyhrazena osobám s nižším platem nebo pouze pro akutní ošetření. Ti, kteří si mohou léčbu dovolit, budou muset uhradit část nebo všechny náklady, přičemž výše těchto nákladů závisí na individuálních okolnostech.
Obecně platí, že ošetření, které je považováno za „naléhavé nebo bezprostředně nutné“, je poskytováno bezplatně, což zahrnuje lékařskou pohotovost, úraz nebo mateřské problémy. Pokud však zdravotní stav není považován za naléhavý nebo život ohrožující, lze očekávat, že pacient uhradí náklady na léčbu v plné výši nebo alespoň částečně.
Cizinci, kteří se dostaví do zařízení NHS, budou ošetřeni, ale bude se zjišťovat, zda mají nárok na bezplatné ošetření. Pokud není požadované ošetření považováno za naléhavé nebo bezprostředně nutné, pacient nebude ošetřen, dokud nebude uhrazena celá částka za plánované ošetření. Výjimkou je ošetření na odděleních pohotovosti NHS, které je osobám, jež potřebují naléhavou pomoc, vždy poskytováno bezplatně.
Bezplatná zdravotní péče pro cizince
Evropští občané, tj. osoby narozené v kterémkoli členském státě EU, mají nárok na lékařské ošetření v kterékoli zemi EU, jehož náklady jsou obvykle hrazeny z Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) nebo z osobního pojištění.
Bezplatná zdravotní péče NHS může být poskytnuta také cizincům, kteří:
- jsou obyvateli země, která má se Spojeným královstvím uzavřenou reciproční dohodu.
- Mít platný průkaz EHIC
- jsou registrovanými uprchlíky nebo žadateli o azyl, kteří čekají na rozhodnutí o svém statusu.
Přestože již nejste členem EU, NHS stále uznává platný průkaz EHIC, ale pouze pro případy akutního ošetření. Průkaz musí být platný, nesmí mu skončit platnost a musí být předložen při vyhledání lékařské péče. Žadatelé o azyl nebo uprchlíci, kteří mají nárok na bezplatnou léčbu ze strany NHS, musí zaplatit za všechny předepsané léky, které jim v důsledku léčby vzniknou, protože tyto výdaje nejsou hrazeny.
Bezplatné ošetření ze strany NHS může být za určitých podmínek poskytnuto také zahraničním studentům nebo pracovníkům. Studenti denního studia musí předložit doklad o zápisu do kurzu trvajícího alespoň šest měsíců, zatímco pracovníci, kteří nejsou občany Velké Británie, musí předložit doklad o zaměstnání, například pracovní smlouvu nebo aktuální výplatní pásku.
Návštěvníci z Evropské unie
Požadavek na britský ETA pro návštěvníky z jakéhokoli státu EU zatím není zaveden, ale byl zaveden počátkem roku 2024 pro cestující s pasy vydanými Bahrajnem, Jordánskem, Kuvajtem, Ománem, Katarem, Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Pro cestující z Evropy zatím platí stejná pravidla a předpisy jako v době, kdy bylo Spojené království ještě členem Evropské unie.
To znamená, že návštěvníci z EU mohou i nadále navštěvovat Spojené království pouze s platným cestovním pasem a že se nemění způsob řešení naléhavých zdravotních případů cizinců. Na návštěvníky z EU se stále vztahuje průkaz EHIC, který je třeba mít vždy u sebe a předložit jej v případě potřeby neodkladného ošetření. Je však třeba mít na paměti, že EHIC nemusí pokrýt všechny náklady, a proto je rozumné, aby zahraniční návštěvníci měli také osobní cestovní a zdravotní pojištění.
Stejná pravidla platí i pro návštěvníky ze všech čtyř členských států schengenského prostoru, které nejsou součástí Evropské unie. Jedná se o čtyři země: Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Island.
Přístup ke službám NHS
Nehoda nebo vážné onemocnění může vyžadovat návštěvu nemocnice a tyto služby jsou pro britské občany i cizince obvykle bezplatné. Existují však různá odvětví medicíny, která spadají pod Národní zdravotní službu, z nichž některá mohou být poskytována zdarma a jiná musí být placená.
Pravidla týkající se přístupu k NHS se mohou ve čtyřech různých zemích Spojeného království lišit a to, zda musí být platba provedena, závisí na konkrétních okolnostech, ale obecně platí následující pravidla.
Praktický lékař (GP)
Pokud se cizinec necítí dobře, ale nejedná se o lékařskou pohotovost, měl by se nejprve obrátit na lékaře nebo praktického lékaře. To není vždy snadné, protože praktický lékař obvykle ošetřuje pouze pacienty registrované v dané ordinaci.
Konzultace s praktickým lékařem je obecně určena pro návštěvníky s vízem Spojeného království, kteří jsou v zemi dlouhodobě, například pro studenty nebo pracovníky, kteří se musí nejprve zaregistrovat v místní ordinaci. K tomu slouží formulář GMS1, který obsahuje stejné základní údaje jako formulář žádosti o vízum. Praktický lékař není povinen přijímat nové pacienty, ale musí mít závažné důvody pro odmítnutí.
Krátkodobí návštěvníci Spojeného království, kteří potřebují lékařskou pomoc, se mohou dočasně zaregistrovat u místního praktického lékaře, ale i v tomto případě záleží na uvážení lékaře. Dočasnou registraci mohou získat cizinci, kteří navštíví Spojené království na dobu delší než jeden den, ale kratší než tři měsíce.
Je třeba poznamenat, že registrace v britské ordinaci může návštěvníkovi umožnit přístup k různým bezplatným screeningovým službám poskytovaným NHS, ale za další lékařskou péči včetně hospitalizace může být stále požadována platba. V případě pobytu v nemocnici a léčby závažných onemocnění bude opět vyžadován průkaz EHIC.
Nemocnice
Britští občané a osoby s legálním trvalým pobytem mají nárok na bezplatnou nemocniční péči NHS, ale pro cizince, kteří jsou ve Spojeném království pouze na krátkou dobu, platí jiná pravidla. Na hospitalizaci a ošetření v nemocnici ve Spojeném království se vztahuje průkaz EHIC, a proto by se každý návštěvník z Evropy měl ujistit, že je tento průkaz platný a snadno dostupný. Nepředložení karty na požádání může mít za následek nutnost uhradit veškeré účty za hospitalizaci a léčebné výlohy v plné výši.
Kromě toho může být návštěvníkům, kteří nejsou občany daného státu a nemají nárok na bezplatné ošetření NHS nebo nemají průkaz EHIC, účtován poplatek ve výši 150 % běžné sazby NHS.
Je třeba znovu zdůraznit, že ani vlastnictví platného průkazu EHIC neznamená, že budou plně uhrazeny všechny náklady na lékařskou péči, a je důležité, aby návštěvníci Evropy měli také osobní cestovní zdravotní pojištění, které zajistí pokrytí případných nedostatků.
Jednou ze služeb NHS, která je bezplatná pro všechny bez ohledu na státní příslušnost nebo status, je ošetření na pohotovosti. Oběti trestných činů, nehod nebo nešťastných událostí budou bezplatně ošetřeny na nemocničním oddělení A&E. To se však vztahuje pouze na okamžitou péči poskytnutou v nemocnici a poplatky se účtují, pokud pacient vyžaduje hospitalizaci, další léčbu nebo dlouhodobou péči.
Raději bezpečně než lítostivě
Návštěvníci Spojeného království z Evropské unie i ze vzdálenějších zemí budou brzy před odjezdem ze své vlasti potřebovat povolení ETA. Bude to povinný požadavek, zatímco cestovní zdravotní pojištění není nutné, ale možná by mělo být.
Nikdo neplánuje, že onemocní nebo se mu stane nehoda, ale takové věci se stávají a je vhodné být připraven na neočekávané události. Oběti trestných činů nebo nehod obdrží bezplatné ošetření v nemocnici NHS, ale bezplatná péče se vztahuje pouze na okamžité ošetření, nikoli na následnou péči, která bude pravděpodobně nutná.
Návštěvníci z Evropské unie a schengenského prostoru by měli mít minimálně evropský průkaz zdravotního pojištění, který by měl být doplněn i základním osobním zdravotním pojištěním. EHIC i osobní pojištění jsou snadno dostupné a relativně levné.
Je velmi pravděpodobné, že naprostá většina zahraničních návštěvníků Spojeného království nebude EHIC ani pojištění vyžadovat, ale pokud se stane něco neočekávaného, je vždy lepší být v bezpečí než litovat!