Držitelé jordánských pasů již nemají nárok na ETA ve Spojeném království
Držitelé jordánských pasů byli 10. září 2024 vyřazeni ze seznamu oprávněných osob Spojeného království. Pokud si však rezervovali cestu do Spojeného království před 10. 9. 2024 15:00 BST a přijeli do Spojeného království před 8. 10. 2024 15:00 BST, bude jim umožněn vstup v rámci britského programu ETA.
Držitelé jordánských pasů, kteří chtějí navštívit Spojené království bez ETA a mimo přechodné období, musí požádat o standardní návštěvnické vízum do Spojeného království.
ETA vydané ve Spojeném království držitelům jordánských pasů budou zrušeny do 8. října 2024 do 15:00 hodin našeho času.
Od února 2024 mohli jordánští občané cestující do Spojeného království požádat o britské elektronické cestovní povolení (ETA). To nahradilo předchozí požadavek, kterým bylo standardní návštěvnické vízum.
Dne 10. září 2024 vláda Spojeného království oznámila, že státní příslušníci Jordánska již nemohou k návštěvě Spojeného království používat elektronické cestovní povolení (ETA). Místo toho musí požádat o vízum. Ti, kteří si již rezervovali cestu před 10. zářím 2024 a hodlají přicestovat před 8. říjnem 2024, mohou stále vstoupit na území pomocí ETA. Po 8. říjnu 2024 však budou všechny ETA zrušeny a osoby budou muset pro budoucí návštěvy požádat o vízum.
Proč bylo Jordánsko vyřazeno z programu ETA Spojeného království?
Jordánsko bylo vyřazeno z britského systému elektronického cestovního povolení (ETA) kvůli obavám z migrace a národní bezpečnosti. Vláda Spojeného království pravidelně přezkoumává svá imigrační pravidla, aby zajistila, že jsou v souladu s jejími cíli udržet kontrolu nad tím, kdo vstupuje do země. Tím, že místo ETA vyžaduje vízum, může Spojené království provádět přísnější kontroly jordánských státních příslušníků a zajistit, aby byl vstup povolen pouze těm, kteří splňují určitá kritéria. Tato změna je součástí širší politiky zaměřené na posílení bezpečnosti hranic a účinnější řízení přistěhovalectví.
Co ovlivnilo rozhodnutí vlády Spojeného království?
Statistiky, které ovlivnily rozhodnutí Spojeného království vyřadit Jordánsko ze systému elektronického cestovního povolení (ETA), byly způsobeny výrazným nárůstem počtu žádostí o azyl. V roce 2022 prudce vzrostl počet žádostí o azyl podaných jordánskými státními příslušníky, přičemž mnohé z nich byly považovány za neopodstatněné nebo nesplňovaly potřebná kritéria pro přiznání postavení uprchlíka. Tento nárůst žádostí vyvolal u úředníků Spojeného království obavy z možného zneužívání systému, což bylo podnětem ke zpřísnění požadavků na vstup jordánských státních příslušníků s cílem kontrolovat nelegální migraci a zvýšit bezpečnost. Tyto změny odrážejí širší úsilí o ochranu integrity přistěhovaleckého systému Spojeného království.
Mohlo by se Jordánsko někdy znovu zapojit do britského programu ETA?
Jordánsko by se v budoucnu mohlo připojit k britskému systému elektronického cestovního povolení (ETA), což by však záviselo na řadě faktorů. Rozhodnutí o opětovném zařazení Jordánska do systému ETA by pravděpodobně záviselo na výrazném snížení počtu žádostí o azyl a celkovém dodržování imigrační politiky Spojeného království. Rozhodující by bylo také zlepšení vnitřních podmínek v Jordánsku, zejména pokud jde o migrační vzorce a spolupráci v bezpečnostních otázkách. Pokud budou tyto obavy odpovídajícím způsobem vyřešeny, mohla by vláda Spojeného království zvážit přehodnocení způsobilosti Jordánska pro ETA. Nebyl však stanoven žádný časový rámec pro takové přehodnocení.