Je Británie totéž co Anglie?

| 27 listopadu, 2022
Je Británie totéž co Anglie?

V psaných článcích pisatel často používá Anglie nebo Británie (a dokonce i Spojené království), jako by to bylo jedno a totéž místo a jako by to bylo zaměnitelné, ale zdaleka tomu tak není. Při pohledu na mapu nebo atlas je Anglie snadno k nalezení, zatímco názvy Velká Británie nebo Spojené království se obvykle neobjevují. Je to proto, že Anglie je země, zatímco ostatní dvě jsou politická uskupení několika různých zemí. Jaký je však rozdíl mezi Anglií, Británií a Spojeným královstvím?

Anglie

Název Anglie pochází ze slova „země Anglů“, což je odkaz na Angly, germánský kmen, který obýval dnešní Anglii již v 5. století. Jedná se o suverénní stát, v němž vládne monarchie, ačkoli královská rodina má v současné době pouze symbolický význam a nemá žádnou skutečnou moc v národních záležitostech. Anglie je pouze jednou z částí většího území, které zahrnuje také Skotsko a Wales.

Anglie sousedí na severu se Skotskem a na západě s Walesem, které jsou však od Anglie oddělené, ačkoli dohromady tvoří Velkou Británii, což je totéž. Anglie, největší ze tří zemí Velké Británie, zaujímá více než polovinu celkové rozlohy a zahrnuje také více než sto ostrovů včetně ostrova Wight a Scilly.

Británie

Británie, nazývaná také Velká Británie, je velký ostrov na severozápadě evropské pevniny a je to souhrnný název pro země Skotsko, Wales a Anglii. Kdysi byl ostrov spojen s Evropou pevninským mostem Doggerland, ale přibližně před 9 000 lety se oddělil od kontinentu.

Nejstarší zaznamenaný název dnešní Británie byl „Albion“, což v latině znamená „bílý“, a historici se domnívají, že šlo o odkaz na bílé útesy Doveru, které jsou viditelné z francouzského pobřeží. Podobně i název Británie je odvozen z latiny, protože ve starověkém Římě byla známá jako „Britannia“ (země Britů).

Velká Británie

Staří Řekové a Římané věděli, že severozápadně od Evropy se nachází velký ostrov, který dosud nebyl prozkoumán. Bretaňský region V severní části Francie se římská vojska až do této chvíle pohybovala, ale velký ostrov na druhé straně kanálu byl jasně viditelný a považovaný za součást Bretaně. Římané tyto dvě oblasti označovali jako „Britannia major“ (Velká Británie) a „Britannia minor“ (Malá Británie) kvůli jejich relativní velikosti.

Během šesti století anglosaského období (nazývaného také temný středověk), od roku 410 do roku 1066, byly názvy zhruba přeloženy do angličtiny a z „Britannia major“ se stala Velká Británie, zatímco „Britannia minor“ se přestala používat.

Spojené království

Aby to nebylo tak jednoduché, Anglie se někdy (chybně) nazývá Spojené království nebo United Kingdom. Žádné takové místo neexistuje, protože se jedná o politický název pro čtyři země, které podléhají britským zákonům a vládě. Spojené království je politický, nikoli zeměpisný pojem pro čtyři různé země, a to:

  • Anglie
  • Skotsko
  • Wales
  • Severní Irsko

Zatímco první tři jmenované země sousedí na stejném území, které tvoří Velkou Británii, Severní Irsko se nachází na ostrově Irsko, který sdílí s Irskou republikou. Čtyři země Spojeného království podléhají zákonům a pravidlům britské vlády a parlamentu Spojeného království, ačkoli ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku byla v posledních několika desetiletích zavedena určitá míra nezávislosti díky procesu decentralizace (udělení samosprávy).

Ačkoli Wales, Skotsko a Severní Irsko jsou samostatnými státy, Wales a Skotsko se někdy označují jako „regiony“, zatímco Severní Irsko se často nazývá „provincií“ Spojeného království. Tyto výrazy jsou sice běžné, ale poněkud kontroverzní a obyvatelé tří zemí, o nichž se mluví, je často považují za urážlivé.

Severní Irsko, Skotsko a Wales (přestože jsou britské) mají vlastní národní týmy ve fotbale, ragby a mnoha dalších sportech a sportovní utkání s Anglií se často označují jako zápasy proti „starému nepříteli“, protože tyto tři země byly v určitém období historie okupovány anglickými vojsky.

Od roku 1801 až do získání nezávislosti v roce 1922 bylo Irsko rovněž členem Spojeného království, ale po revoluci byl ostrov rozdělen na dvě části: Severní Irsko, nad nímž si Anglie ponechala kontrolu, a Irský svobodný stát, který byl samosprávný a později se stal Irskou republikou.

Největší ostrovy u pobřeží Anglie, ostrov Man a Normanské ostrovy, u nichž by se dalo důvodně předpokládat, že budou spadat pod Spojené království, se nazývají britská zámořská území a nejsou součástí Spojeného království.

A co Britské ostrovy?

Někdy se pro Anglii mylně používá ještě jedno označení, a to Britské ostrovy. Nejedná se o zemi nebo skupinu zemí, ale pouze o zeměpisný pojem zahrnující většinu ostrovů v okolí Velké Británie.

Britské ostrovy tvoří ostrovy Británie, Irsko, ostrov Man, Hebridy, Orkneje, Shetlandy, Severní ostrovy, ostrov Wight, Jersey, Guernsey a více než 6 000 dalších malých ostrovů.

Shrnutí

Aby nedošlo k záměně pojmů Velká Británie, Anglie a Spojené království, přinášíme shrnutí:

Británie – Velká Británie je velký ostrov na severozápadě Evropy, který zahrnuje tři země: Anglie, Skotsko a Wales.

Anglie – jediná země pokrývající více než polovinu rozlohy ostrova Velká Británie.

Spojené království (U.K.) – skupina čtyř zemí rozkládajících se na ostrovech Británie a Irska, které podléhají britské vládě. Těmito čtyřmi zeměmi jsou Anglie, Skotsko, Wales (na britské pevnině) a Severní Irsko (na sousedním ostrově Irsko).