Kompletní průvodce ETA ve Spojeném království pro maltské občany

Do roku 2024 bude ve Spojeném království zaveden nový systém ETA. Tato změna nahradí stávající program bezvízového styku a dotkne se cestujících z Malty, kteří navštíví Spojené království. Přečtěte si, jak bude systém ETA fungovat, co musí cestující udělat před zahájením cesty a jak o ETA požádat.

Jaký je ETA ve Spojeném království pro maltské občany?

Program ETA je zkratka pro elektronické cestovní povolení. Jedná se o nový vládní systém inspirovaný podobnými systémy, které byly v posledních letech zavedeny v jiných zemích, jako je například americký systém ESTA nebo kanadský systém ETA. V rámci plánu britské vlády na digitalizaci hranic poskytuje úřadům větší dohled nad osobami vstupujícími do země a umožňuje efektivněji monitorovat potenciální bezpečnostní hrozby.

ETA není vízum. Nahrazuje naopak současný systém bezvízového styku. Proces podání žádosti lze dokončit zcela online a je mnohem jednodušší a rychlejší než žádost o vízum. Cestující, kteří jsou držiteli ETA, mají povolení ke vstupu do Spojeného království a mohou v zemi strávit až šest měsíců.

Jak se ETA dotýká cestujících z Malty?

Malta je členem Commonwealthu a je na seznamu 92 zemí, které mají se Spojeným královstvím bezvízový styk. To znamená, že maltští občané nepotřebují k cestě do Spojeného království vízum. V současném systému nemusí před cestou vyplňovat žádné formuláře ani papíry. To se změní po zavedení ETA, protože cestující z Malty budou muset před zahájením cesty požádat o ETA.

Mnoho maltských cestovatelů navštěvuje Spojené království z různých důvodů, protože obě země pojí silné historické vazby. Mezi důvody jejich příjezdu do Spojeného království patří:

– Cestovní ruch
– Služební cesty
– Krátkodobé kurzy nebo studijní programy
– Návštěvy přátel a rodiny
– Lékařské ošetření

Bez ohledu na to, z jakého důvodu cestující navštíví Spojené království, musí si maltští občané vyřídit povolení ETA pro Spojené království. Formulář ETA se nemění v závislosti na účelu cesty. Pro všechny cestující je to stejné.

Někteří maltští občané si před příjezdem do Spojeného království musí vyřídit vízum. Týká se to osob, které chtějí ve Spojeném království pracovat, strávit zde více než šest měsíců nebo v zemi trvale žít. Zavedení systému ETA nemění vízový program Spojeného království. Žádost o vízum je zcela odlišná od žádosti o ETA.

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království pro maltské občany

Formulář žádosti ETA je třeba vyplnit online. Neexistují žádné papírové alternativy, protože tento systém je zcela digitální.

Cestujícím z Malty doporučujeme, aby si před plánováním cesty prostudovali seznam požadavků pro ETA, aby si mohli být jisti, že mají vše, co potřebují. Mezi požadavky na žádost o ETA patří:

– Platný biometrický pas země uvedené na seznamu způsobilých osob.
– Aktuální digitální pasovou fotografii.
– Osobní údaje – zahrnují různé údaje, jako je datum narození, informace o zaměstnání, kontaktní údaje atd.
– Důvod návštěvy cestujícího ve Spojeném království.
– Některé podrobnosti o plánované cestě do Spojeného království, například adresu během pobytu v zemi.
– Platba poplatku za žádost o ETA.
– Zveřejnění jakéhokoli záznamu v trestním rejstříku, imigračních přestupků nebo členství (minulého nebo současného) v zakázané skupině nebo organizaci.

Poslední položka na tomto seznamu je uvedena proto, že systém ETA je částečně navržen jako bezpečnostní systém. Cestujícím, kteří budou označeni za potenciální bezpečnostní riziko pro Spojené království, bude žádost zamítnuta.

Tyto informace ještě nejsou konečné a mohou se měnit až do zavedení systému ETA. Přestože se některé drobné detaily mohou změnit, poskytuje cestujícím obecný přehled o tom, co mohou od formuláře žádosti očekávat.

V rámci procesu podávání žádostí musí žadatelé zaplatit poplatek. Cena bude ještě upřesněna, ale tento poplatek je nevratný a musí být uhrazen v plné výši před zpracováním žádosti.

Zpracování ETA ve Spojeném království pro maltské občany

Cestovní dopravci mají jako podmínku přepravy povolení ESTA pro Spojené státy a ETA pro Kanadu, takže se od nich očekává, že totéž udělají i s ETA pro Spojené království. To znamená, že cestující musí žádost vyplnit před zahájením cesty. Pokud cestující nemůže na letišti odletu předložit britský ETA pro maltské občany, může mu být odepřen nástup na palubu.

Očekává se, že vyřízení žádosti o ETA potrvá až 72 hodin. Cestující by na to měli při podávání žádosti pamatovat a zajistit si dostatek času na vyřízení žádosti předtím, než se vydají na cestu.

Pokud je žádost o ETA zamítnuta, cestující nemůže vstoupit do Spojeného království. Mají však několik možností. Nejprve se mohou proti rozhodnutí odvolat. Odvolání může být zamítnuto. V takovém případě by žadatelé měli požádat o vízum. Jedná se o delší a složitější proces.

Cestování s britskou ETA pro maltské občany

Po schválení žádosti o ETA mohou maltští občané strávit ve Spojeném království až šest měsíců. Nemohou zde pracovat, ale mohou se zapsat do studijních programů a volně se pohybovat po zemi. Mezi čtyřmi státy – Anglií, Skotskem, Walesem a Severním Irskem – neexistují žádné hraniční kontroly, což znamená, že cestující z Malty s povolením ETA se mohou mezi těmito oblastmi pohybovat podle libosti.

Maltští občané ve Spojeném království

Malta byla až do roku 1974 britskou kolonií a nadále je členem Commonwealthu. Až do roku 1962 platilo pro maltskou migraci do Spojeného království jen velmi málo omezení. To vedlo k řadě migračních vln a v zemi dodnes žije početná maltská diaspora. Ačkoli se mnoho maltských migrantů později vrátilo do své vlasti, ve Spojeném království jsou stále silně zastoupeni. V roce 2001 bylo při sčítání lidu zjištěno, že ve Spojeném království žije více než 30 000 lidí narozených na Maltě, a také mnoho britských občanů maltského původu.

Vzhledem k historickým vazbám mezi oběma zeměmi navštěvují Spojené království každoročně tisíce maltských občanů. V roce 2019 přijelo z Malty do Spojeného království více než 190 000 návštěvníků. Kromě cestovního ruchu navštěvuje Spojené království mnoho Malťanů, aby navštívili své přátele nebo příbuzné, kteří zde žijí. Vzhledem k tomu, že maltští občané hovoří anglicky, je Spojené království také oblíbenou destinací pro vysokoškolské studenty. Díky reciproční dohodě o zdravotní péči se Spojeným královstvím, která zůstala v platnosti i po odchodu Spojeného království z Evropské unie, cestují někteří Malťané za lékařským ošetřením. Všichni tito cestující budou po vstupu nového systému v platnost potřebovat britský ETA.