ETA ve Spojeném království pro švýcarské občany: Komplexní průvodce pro švýcarské občany

Cestování ze Švýcarska do Spojeného království v roce 2024 bude vyžadovat cestovní povolení, protože vláda zavede systém vydávání elektronických cestovních povolení (ETA). Povolení k cestování je určeno občanům zemí, které jsou osvobozeny od vízové povinnosti, jako je Švýcarsko. Získání cestovního povolení se liší od získání víza, protože ETA poskytuje povolení k návštěvě Spojeného království pouze na krátkodobé pobyty v délce šesti měsíců. Přečtěte si, co elektronické cestovní povolení obnáší, jaké jsou požadavky a postup pro získání ETA před návštěvou Spojeného království.

Jaký je ETA pro švýcarské občany?

Elektronické cestovní povolení pro Spojené království je britské cestovní povolení, které bude brzy k dispozici online. Britské povolení ETA pro švýcarské občany je součástí systému povolení k cestování, který zavedla britská vláda s cílem zlepšit systém hraničních kontrol. Občané způsobilých zemí mohou na základě schváleného ETA navštívit Velkou Británii za různými účely bez víza.

V současné době má vláda Spojeného království uzavřeny dohody s různými zeměmi, které umožňují cestujícím překračovat hranice Spojeného království bez víz. Nevýhodou bezvízového vstupu do země je minimum informací, které se o návštěvnících na hranicích zaznamenávají. Pro pohraniční orgány je proto obtížné sledovat počet cestujících, kteří vstupují do Spojeného království nebo jej opouštějí, a jejich imigrační status. Je také obtížné zabránit zločincům, aby zneužívali pohostinnosti Spojeného království. Cílem zavedení elektronického systému cestovních povolení je zaplnit mezery v současném imigračním systému.

Cestující ze zemí, které nemají vízum, mají nárok na cestovní povolení. Všechny evropské země včetně Švýcarska patří mezi země, které splňují kritéria pro vstup do programu ETA a jsou osvobozeny od vízové povinnosti. ETA pro Spojené království se nevztahuje na cestující, kteří musí před cestou získat vízum do Spojeného království. Získání ETA se však nepodobá získání víza, protože ETA umožňuje cestujícím pouze nastoupit do letadla do Spojeného království. Nové digitální povolení využívá stejný princip jako kanadský program ETA a ESTA ve Spojených státech a má posílit kontrolu a dodržování předpisů na hranicích Spojeného království.

Jak se ETA ve Spojeném království dotkne švýcarských občanů

Švýcarsko je součástí Evropské unie a i v případě brexitu mají švýcarští občané zvláštní svobodu pohybu do Spojeného království a zpět. Na švýcarské cestující se vztahuje bezvízová dohoda a cestující do Spojeného království nepotřebují vízum. Po zavedení systému ETA však musí švýcarští občané požádat o cestovní povolení k návštěvě Spojeného království.

S platným povolením ETA mohou švýcarští občané navštívit Spojené království na dobu až šesti měsíců. Švýcarští občané nemohou s ETA pracovat ani podnikat, mohou však poznávat kulturní dědictví Spojeného království a navštěvovat jeho nejznámější památky. Díky ETA pro švýcarské občany ve Spojeném království se mohou cestující ze Švýcarska účastnit obchodních konferencí a seminářů a setkávat se s klienty.

Držitelé ETA mohou do Spojeného království přijet za účelem krátkodobého studia nebo lékařského ošetření. Cestující mohou ETA využít také k návštěvě příbuzných a krátkodobým závazkům v zemi. Pro všechny ostatní důvody cestování, které vyžadují delší pobyt ve Spojeném království, jako je dlouhodobé studium nebo práce v Británii, musí švýcarští občané navštívit britské velvyslanectví nebo konzulát a požádat o vízum.

Jaké jsou požadavky na povolení ETA ve Spojeném království pro švýcarské občany?

Přestože všechny podrobnosti týkající se britské ETA ještě nebyly dokončeny, cestující mohou najít vstupní požadavky pro získání elektronického cestovního povolení. Mezi požadavky ETA pro švýcarské státní příslušníky patří:

– Platný cestovní pas: Švýcarští občané potřebují k žádosti o ETA platný cestovní pas s biometrickými údaji. Cestovní pas musí být platný a jeho platnost by měla být nejméně tři měsíce od data podání žádosti. V pasu by měla být aktuální digitální fotografie.
– Aktivní e-mailová adresa: Cestující potřebují aktivní a dostupnou e-mailovou adresu pro příjem oznámení od pohraničních orgánů ETA. Žadatelé obdrží od úřadů potvrzující e-mail.
– Platební údaje: Při podání žádosti o ETA musí žadatel zaplatit nevratný poplatek za zpracování. Proto vyžadují kreditní nebo debetní kartu k zaplacení poplatku za zpracování ETA ve Spojeném království.

Žádost o ETA pro švýcarské občany ve Spojeném království

Cestující, kteří splňují podmínky pro získání ETA, mohou podat online žádost. Po spuštění aplikace by žadatelé měli poskytnout následující informace:

– Osobní údaje: Požadované údaje zahrnují jméno, pohlaví a datum narození. Uchazeči bez jména nebo příjmení by měli uvést, že jméno není uvedeno, a to zadáním FNU pro neznámé jméno nebo LNU pro neznámé příjmení, protože toto pole je povinné.
– Informace o pasu: Švýcarský pas poskytuje informace o státní příslušnosti žadatele. Žadatelé vyplní číslo pasu, které hodlají použít pro cestu do Spojeného království, a datum vydání a skončení platnosti pasu. Pokud má cestující jinou státní příslušnost, měl by uvést údaje o své státní příslušnosti. Požaduje se rovněž zveřejnění dalších čísel cestovních pasů a občanských průkazů, které žadatel vlastní.
– Kontaktní informace: Švýcarští občané musí uvést další kontaktní údaje, ačkoli povinnými kontaktními údaji je e-mailová adresa. Žadatelé uvedou své město, poštovní směrovací číslo, adresu bydliště a číslo mobilního telefonu. Při podávání žádosti za nezletilou osobu by měl žadatel uvést kontaktní údaje rodičů a zákonných zástupců. Cestující, kteří navštěvují Spojené království za obchodními účely, musí uvést jméno svého zaměstnavatele, jeho fyzickou adresu a telefonní číslo.
– Otázky způsobilosti: Od žadatelů se očekává, že odpoví na otázky, které jsou kladeny za účelem určení jejich způsobilosti pro elektronické cestovní povolení. Cestující se například setkají s otázkami týkajícími se jejich předchozí imigrační historie, které vyžadují, aby uvedli své dřívější imigrační problémy, jako je zamítnutí žádosti o vízum. Žadatelé musí rovněž uvést podrobnosti o své trestní minulosti, včetně násilné a nenásilné trestné činnosti. V žádosti je třeba uvést informace o užívání, držení a distribuci drog v minulosti. Kromě toho by žadatelé měli poskytnout informace o teroristických aktivitách a obviněních. Otázky týkající se terorismu se týkají členství v teroristických skupinách, jejich činnosti a obvinění z nich.
– Otázky týkající se zdraví: Uchazeči musí odpovědět na otázky týkající se zdravotního stavu a uvést podrobnosti o předchozích a stávajících infekcích. Mohou být požadovány také údaje o očkování a imunizaci.
– Informace o platbě: Žadatelé by měli uvést způsob platby poplatku za zpracování. Po zaplacení může být žádost o ETA zpracována a schválena.

Po podání žádosti o povolení ETA pro švýcarské občany ve Spojeném království čeká žadatel na vyřízení žádosti do 72 hodin. Cestující by si měli cestu naplánovat a několik dní před cestou do Spojeného království si zjistit předpokládaný příjezdový čas. Žadatelé, kteří plánují cestu na poslední chvíli, však mohou získat schválený ETA. Dopravci, kteří přepravují švýcarské občany ze Švýcarska do Spojeného království, musí před cestou zkontrolovat, zda cestující mají schválené elektronické cestovní povolení. Cestujícím ze Švýcarska doporučujeme, aby si prošli stránku s nejčastějšími dotazy týkajícími se ETA ve Spojeném království, kde naleznou další informace.