Kompletní průvodce novou ETA pro občany Bahamských ostrovů

Všichni, kdo budou od roku 2024 cestovat do Spojeného království, budou muset znát nový systém ETA. Tento připravovaný program nahradí současný systém bezvízového styku. Cestující z Baham, stejně jako návštěvníci z mnoha dalších zemí, musí před vstupem do země požádat o ETA. V této příručce se dozvíte, jak to udělat a co od nového systému očekávat.

Jaká je ETA pro občany Baham?

ETA je zkratka pro elektronickou cestovní autorizaci a jedná se o nový systém pro Spojené království. Vychází však ze stávajících programů v jiných zemích. Zejména je velmi podobný povolení ESTA ve Spojených státech a ETA v Kanadě. Britský systém ETA je součástí vládního programu digitalizace hranic země. Až nový systém vstoupí v platnost, bude mít vláda větší dohled nad lidmi, kteří do země vstupují nebo ji opouštějí. Vytvoří přísnější proces kontroly cestujících.

ETA pro občany Baham má podobu digitálního povolení. Držitel ETA získal povolení ke vstupu do Spojeného království a může v zemi zůstat až šest měsíců. Není to totéž co vízum a proces žádosti je mnohem jednodušší a rychlejší než žádost o vízum.

Jak se ETA dotýká občanů Baham?

Stejně jako ostatní země Společenství národů mají Bahamy se Spojeným královstvím dohodu o bezvízovém styku. To znamená, že občané Baham mohou do Spojeného království vstoupit bez víza. Nový program ETA se bude týkat cestujících z Baham a řady dalších zemí. K návštěvě Spojeného království nebudou potřebovat vízum, ale budou muset požádat o ETA.

ETA pro občany Baham se vydává návštěvníkům, kteří do země přijíždějí na krátkou dobu (méně než šest měsíců) za různými účely. Mezi tyto důvody mohou patřit:

– Cestovní ruch
– Služební cesty
– Krátkodobé kurzy nebo studijní programy
– Návštěvy přátel a rodiny
– Lékařské ošetření

V tomto systému existují výjimky a někteří bahamští občané budou muset požádat o vízum, pokud přijedou do Spojeného království. Obecně platí, že pokud chtějí ve Spojeném království strávit více než šest měsíců, musí požádat o vízum. Totéž platí, pokud chtějí pracovat během pobytu ve Spojeném království. Proces žádosti o vízum je zcela oddělený od procesu ETA.

Podání žádosti o ETA ve Spojeném království pro bahamské občany

V současné době ještě nebyly dokončeny všechny podrobnosti programu ETA a s blížícím se datem zahájení se mohou některé aspekty systému změnit. Některé informace však již byly zveřejněny. Cestující si tak mohou udělat představu o tom, co mohou od procesu podávání žádostí o ETA očekávat.

Chcete-li se o systému dozvědět více, podívejte se na seznam požadavků ETA. Všichni cestující, kteří chtějí vycestovat do Spojeného království, by měli být na tyto požadavky předem připraveni. Mezi tyto požadavky ETA patří:

– Platný biometrický pas země uvedené na seznamu způsobilých osob.
– Aktuální digitální pasovou fotografii.
– Osobní údaje, které zahrnují údaje o datu narození, informace o zaměstnání, kontaktní údaje atd.
– Důvod návštěvy cestujícího ve Spojeném království.
– Podrobnosti o plánované cestě do Spojeného království, například adresu během pobytu v zemi.
– Platba poplatku za žádost o ETA.
– Zveřejnění záznamů v trestním rejstříku, imigračních přestupků a členství (minulého nebo současného) v zakázaných skupinách nebo organizacích.

Poslední bod na seznamu má za cíl pomoci odhalit bezpečnostní rizika. Cestujícím, kteří jsou považováni za hrozbu pro bezpečnost Spojeného království a jeho občanů, bude žádost o povolení ETA zamítnuta.

Cestující musí o ETA požádat online. Jedná se o plně digitální systém, takže nebudou k dispozici žádné papírové alternativy.

Zpracování ETA ve Spojeném království pro bahamské občany

Před vyřízením žádosti o ETA musí žadatel zaplatit poplatek. Tato částka je nevratná a musí být uhrazena v plné výši. Po zaplacení a úplném vyplnění formuláře žádosti se žádost posune do fáze zpracování.

Schválení nebo zamítnutí ETA může trvat až 72 hodin. Pokud je žádost zamítnuta, cestující se mohou proti rozhodnutí odvolat. Možná budou muset místo toho požádat o vízum. Jedná se o delší a složitější proces, který může trvat podstatně déle.

Očekává se, že dopravci budou schválený ETA považovat za podmínku přepravy. Cestující by proto měli svou žádost vyplnit s dostatečným předstihem před cestou. Pokud se na odletovém letišti neprokáží schváleným ETA, může jim být odepřen nástup do letadla.

Cestování s britskou ETA pro bahamské občany

Po schválení žádosti o ETA má cestující povolení k pobytu ve Spojeném království na dobu až šesti měsíců. V zemi nemohou pracovat. Spojené království se skládá ze čtyř zemí: Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Držitel ETA může mezi těmito čtyřmi zeměmi volně cestovat jakýmkoli dopravním prostředkem. ETA se nevztahuje na Irskou republiku, která je nezávislou zemí.

ETA platí pouze pro Spojené království. Bahamané, kteří chtějí v rámci své cesty navštívit jiné evropské země, by si měli zjistit příslušné vstupní podmínky. Spojené království není členem Evropské unie ani schengenského prostoru. Doporučujeme cestujícím, aby si prošli stránku s nejčastějšími dotazy týkajícími se ETA ve Spojeném království, kde naleznou další podrobnosti.

Bahamci ve Spojeném království

Bahamy získaly nezávislost na Spojeném království v roce 1973. Zůstává zemí Commonwealthu a má úzké vztahy se Spojeným královstvím. Mnoho Bahamčanů se rozhodlo navštívit Spojené království z turistických důvodů, zatímco jiní přijíždějí navštívit přátele a rodinu, kteří se zde usadili.