ETA ve Spojeném království pro lotyšské občany: Kompletní průvodce

Krátkodobé pobyty lotyšských občanů ve Spojeném království ovlivní nová pravidla pro cestování. Od roku 2024 bude ve Spojeném království zaveden povinný systém ETA. Tyto nové požadavky na cestování znamenají, že občané zemí, které pro cestu do Spojeného království nepotřebují vízum, jako je Lotyšsko, musí nyní žádat o povolení ve formě ETA. V níže uvedeném průvodci se dozvíte, co nový systém ETA znamená pro lotyšské občany a jak o něj požádat.

Jaký je ETA ve Spojeném království pro lotyšské státní příslušníky

Nový systém ETA ve Spojeném království bude spuštěn v roce 2024 a rok předtím proběhne zkušební provoz. Elektronické cestovní povolení (ETA) je novou povinností pro občany, kteří vstupují do Spojeného království bez víz. Umožňuje Spojenému království lépe kontrolovat a evidovat návštěvníky přijíždějící do země. Je navržen tak, aby byl podobný jiným systémům používaným po celém světě, včetně amerického systému ESTA (Electronic System for Travel Authorization) a kanadského systému eTA (Electronic Travel Authorisation). EU a Lotyšsko, stejně jako další členské státy, mají vlastní systém ESTA (Evropský systém pro cestovní informace a povolení), který se týká cestujících, kteří nejsou členy EU, ale cestují bez víz.

Nový britský systém ETA byl spuštěn v rámci návrhu zákona o státní příslušnosti a hranicích z roku 2022, jehož cílem je lepší kontrola a evidence počtu přistěhovalců. Cílem je zlepšit zabezpečení hranic a digitalizovat přístup do země. Vzhledem k tomu, že Lotyši pro krátkodobé pobyty ve Spojeném království nepotřebují vízum, musí nyní před příjezdem do země požádat o ETA a obdržet ho.

Nový systém ETA se bude týkat celkem 92 státních příslušností, včetně Lotyšska a všech členských států EU s výjimkou Irské republiky. Od roku 2024 mohou Lotyši navštěvovat Spojené království s povolenou délkou pobytu až 6 měsíců. To se týká turistiky, služebních cest, srazů a dalších krátkodobých návštěv. Pro ty, kteří plánují delší pobyt, nástup do zaměstnání, sňatek nebo usazení v zemi, je vízum povinné.

Jak se nový systém ETA dotkne lotyšských občanů?

Občané Lotyšska musí před zahájením cesty do Spojeného království požádat o povolení ETA. To ovlivní pohodlí, s nímž Lotyši dříve navštěvovali Spojené království. Pokud byl dříve vyžadován pouze cestovní pas, musí nyní žadatel požádat o ETA a obdržet jej před příjezdem. Tím se mění volný pohyb, který byl kdysi Lotyšům umožněn, a cestování do Spojeného království vyžaduje více plánování než cestování po celé EU.

Lotyši sice nyní musí žádat o ETA, ale stále nepotřebují vízum. ETA pro lotyšské občany ve Spojeném království funguje podobně jako bezvízový styk a skládá se z krátké žádosti. Lotyšský žadatel nemusí předkládat fyzické dokumenty ani navštěvovat vízové centrum, vše probíhá online.

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království pro občany Lotyšska

Některé podrobnosti týkající se procesu podávání žádostí o ETA ve Spojeném království se stále dokončují. Byl však zveřejněn úplný seznam státních příslušností, které mají nárok na ETA, včetně Lotyšska a EU. Známý je také další seznam očekávaných požadavků. Tyto údaje se mohou změnit v průběhu testování systému ETA.

Občané Lotyšska musí nejprve požádat o povolení ETA online na oficiálních internetových stránkách Spojeného království. Tato online žádost je navržena tak, aby její vyplnění netrvalo déle než 10 minut. Pro dokončení procesu bude žadatel požádán o následující údaje:

– Platný biometrický pas vydaný způsobilou zemí, včetně Lotyšska.
– Aktuální digitální fotografie pasového formátu.
– Osobní údaje, včetně celého jména (jmen), data narození a kontaktních údajů.
– Účel a podrobnosti o plánovaných cestách žadatele do Spojeného království, včetně dat.
– Kreditní nebo debetní kartu k zaplacení poplatku za přihlášku.

Součástí ETA je také formulář pro zveřejnění informací. V tomto dotazníku budou požadovány údaje o trestní minulosti, imigračních přestupcích nebo členství v zakázaných organizacích. Tento dotazník musí být vyplněn a zodpovězen pravdivě. Od žadatelů s trestní minulostí se často vyžaduje, aby místo ETA vyplnili standardní vízum.

Zpracování ETA pro občany Lotyšska ve Spojeném království

ETA bude předložena až poté, co žadatel zaplatí nevratný poplatek za žádost. Odtud bude zpracování trvat 48 až 72 hodin. Po vyplnění ETA obdrží žadatel potvrzení, že může navštívit Spojené království.

Žadatel musí podat žádost s dostatečným předstihem před plánovaným datem cesty, nejméně 72 hodin před odjezdem. Měli by si také ponechat rezervu pro případ odmítnutí nebo zpoždění. ETA je nyní pro vstup do Spojeného království povinná, takže žadatel musí začít cestovat až poté, co obdrží ETA. Od dopravců se očekává, že před nástupem do letadla zkontrolují své cestující, aby se ujistili, že jsou legálně způsobilí k cestování.

Cestující z Lotyšska mohou do Spojeného království vstoupit jakoukoli cestou s ETA. Na letištích budou ETA přijímány prostřednictvím eGate pro zjednodušení přístupu na hranice. Na terminálech trajektů nebo aut ověří ETA pracovníci imigračního úřadu.

Cestování s britskou ETA pro lotyšské občany

Britské povolení ETA je platné pro návštěvníky všech zemí Spojeného království v průběhu 6 měsíců. Držitelé lotyšského ETA mohou volně navštěvovat Anglii, Skotsko, Wales a Severní Irsko bez dalších formalit. Jako členové EU mohou navštívit Irskou republiku bez víz. ETA jsou dále akceptovány jako vstupní požadavky mnoha britských korunních závislých území, jako je ostrov Man, Jersey a Guernsey.

Lotyši ve Spojeném království

Občané Lotyšska mohou navštívit Spojené království na základě ETA bez nutnosti žádat o vízum až na 180 dní. Spojené království a Lotyšsko pojí silné historické vazby, zejména v důsledku druhé světové války. Lotyšské turisty každoročně přitahuje řada muzeí a památek, od rozsáhlých sbírek Britského muzea až po Stone Henge. Z Rigy jsou k dispozici přímé lety do měst ve Velké Británii, včetně Londýna, Edinburghu, Newcastlu, Bristolu, Leedsu, Manchesteru a Nottinghamu.