ETA ve Spojeném království pro papuánské občany: Průvodce pro cestující

Spojené království v současné době zavádí nový systém ETA. Tento program, který má být plně zaveden do roku 2024, nahradí současný systém bezvízového styku. Nový systém cestovních povolení se bude týkat i občanů Papuy-Nové Guineje. Přečtěte si podrobného průvodce ETA, dozvíte se, co vás při cestování čeká a jak o něj požádat.

Jaký je ETA pro občany Papuy ve Spojeném království?

Nový program ETA je součástí iniciativy britské vlády zaměřené na digitalizaci hranic země. ETA, což je zkratka pro elektronické cestovní povolení, nahrazuje současný systém bezvízového styku. Vychází z úspěšných systémů, které již fungují v jiných zemích, jako je například americký systém ESTA nebo kanadský systém ETA. Stejně jako tyto systémy poskytne britský systém ETA vládě větší dohled nad osobami vstupujícími do země, což umožní účinnější sledování hranic a identifikaci potenciálních bezpečnostních rizik.

ETA je cestovní povolení, nikoli vízum. Vydává se cestujícím, kteří mají v úmyslu strávit ve Spojeném království méně než šest měsíců. Cestujících, kteří ke vstupu do země potřebují vízum, se zavedení tohoto nového programu nedotkne.

Jak se to dotkne papuánských cestujících?

Papua-Nová Guinea je členem Commonwealthu a je jednou z 92 zemí, které jsou zapojeny do britského programu bezvízového styku. V současné době mohou cestující z těchto zemí vstoupit do Spojeného království pouze s cestovním pasem a bez dalších dokladů. To se změní po zavedení systému ETA. Papuánští občané nebudou ke vstupu do Spojeného království potřebovat vízum, ale před cestou budou muset požádat o ETA.

ETA pro občany Papuy bude k dispozici cestujícím, kteří přijíždějí do Spojeného království z různých důvodů. Mezi tyto důvody mohou patřit:

– Cestovní ruch
– Služební cesty
– Studijní obory
– Návštěva přátel a rodiny
– Lékařské ošetření

Proces žádosti o ETA je stejný pro všechny návštěvníky bez ohledu na důvod jejich cesty. Papuánci mohou na základě schváleného povolení ETA vstoupit do Spojeného království a strávit v zemi až šest měsíců.

V současné době musí někteří Papuánci žádat o vízum do Spojeného království. To platí pro občany Papuy, kteří chtějí ve Spojeném království pracovat, trvale se tam usadit nebo tam strávit více než šest měsíců. Těchto cestujících se zavedení nového systému nedotkne. Žádosti o víza budou i nadále zcela odděleny od systému ETA.

Podání žádosti o ETA ve Spojeném království pro papuánské občany

Papuánci, kteří chtějí vycestovat do Spojeného království, musí nejprve vyplnit formulář žádosti o ETA. Budou to muset udělat online. Vzhledem k tomu, že systém ETA má být zcela digitální, nebudou k dispozici žádné offline alternativy. Proces podání žádosti je rovněž zpoplatněn. Platbu lze provést online pomocí debetní nebo kreditní karty.

Byly zveřejněny některé informace o požadavcích na žádost ETA. Tyto informace však ještě nebyly dokončeny a některé údaje jsou neúplné. Například ETA bude zpoplatněna, ale výše tohoto poplatku zatím nebyla oznámena. Změny mohou nastat i u dalších kritérií, jako je například doba platnosti pasu žadatele.

I když se tyto informace mohou změnit, stále stojí za to se jimi zabývat. Papuánští cestující tak získají představu o tom, co mohou očekávat, až budou vyplňovat formulář žádosti o ETA. Některé z těchto požadavků budou pravděpodobně zahrnovat:

– Platný biometrický pas vydaný jednou ze zemí uvedených na seznamu způsobilých osob.
– Aktuální digitální pasovou fotografii.
– Osobní údaje. Jedná se o údaje, jako je datum narození, informace o zaměstnání, kontaktní údaje atd.
– Účel návštěvy cestujícího ve Spojeném království.
– Podrobnosti o plánované cestě do Spojeného království, například adresa během pobytu v zemi.
– debetní nebo kreditní kartu pro zaplacení poplatku za žádost o ETA.
– zveřejnění záznamu v trestním rejstříku, minulých imigračních přestupků a členství (minulého nebo současného) v zakázaných skupinách nebo organizacích.

Součástí systému ETA je ochrana Spojeného království před bezpečnostními hrozbami. Z tohoto důvodu jsou cestující požádáni o poskytnutí informací o svém trestním rejstříku atd. Žadatelé, kteří budou označeni jako potenciální bezpečnostní riziko, budou v systému označeni a jejich žádosti budou zamítnuty.

Před zahájením vyřizování žádosti musí být formulář správně vyplněn a poplatek zaplacen v plné výši.

Zpracování ETA ve Spojeném království pro papuánské občany

V jiných zemích s podobným systémem digitálních cestovních povolení přijali dopravci schválené povolení jako podmínku přepravy. Zdá se pravděpodobné, že tento precedens bude následovat i v případě Spojeného království. To znamená, že cestující budou před nástupem do letadla na letišti odletu požádáni, aby se prokázali schváleným britským ETA pro občany Papuy. Pokud tak nemohou učinit, může jim být odepřen nástup do letadla.

S ohledem na tuto skutečnost by cestující měli požádat o vydání ETA s dostatečnou časovou rezervou. Očekává se, že schválení nebo zamítnutí žádosti bude trvat až 72 hodin. Schválený ETA musí být předložen na letišti odletu a poté ještě jednou po příletu do Spojeného království.

V případě, že je žádost o ETA zamítnuta, může se žadatel odvolat. Pokud odvolání neuspěje, mohou přesto požádat o vízum k návštěvě Spojeného království. Proces žádosti o vízum je delší a složitější než žádost o ETA.

Cestování s britskou ETA pro papuánské občany

Jakmile je Papuáncům schváleno povolení ETA, mohou vstoupit do Spojeného království a strávit v zemi až šest měsíců. Během této doby nemohou pracovat, ale mohou se zapsat ke studiu. Mohou se také volně pohybovat po Spojeném království bez dalšího papírování a používat různé dopravní prostředky. Mohou cestovat mezi všemi čtyřmi zeměmi Spojeného království, tedy Anglií, Skotskem, Walesem a Severním Irskem. Na Irskou republiku, která je nezávislá, se ETA nevztahuje a má vlastní požadavky na vstup.

ETA dává Papuáncům povolení ke vstupu do Spojeného království, ale nemá žádnou právní platnost v jiných evropských zemích. Spojené království není členem společného schengenského prostoru ani Evropské unie. Papuánci, kteří chtějí navštívit jiné evropské země, se musí před cestou seznámit s podmínkami vstupu. Evropská unie v současné době zavádí svůj vlastní systém digitálních cestovních povolení ETIAS, což se pravděpodobně dotkne i cestujících z Papuy, kteří ji chtějí navštívit.