Jaký je dopad nové britské dohody ETA na italské občany?

Italové, kteří plánují navštívit Spojené království v roce 2024, budou k překročení hranic potřebovat nové povolení ke vstupu. Pro Italy stále platí evropské dohody z doby před Brexitem a k návštěvě Spojeného království nepotřebují vízum. Po zavedení systému ETA však cestující potřebují povolení před nástupem do letadla do Spojeného království. Přinášíme vám podrobného průvodce novým britským povolením ETA pro italské občany, včetně požadavků a postupu podávání žádostí během jeho zavádění:

Jaká je nová ETA pro italské občany?

Spojené království plánuje spustit nový systém hraničních kontrol, který bude zaznamenávat počet osob opouštějících zemi nebo do ní vstupujících. Elektronické cestovní povolení (ETA ) je digitální systém, který návštěvníkům z Itálie umožní požádat o povolení před cestou do Spojeného království. Nový systém bude podobný systému digitálních víz ve Spojených státech a umožní úřadům provádět bezpečnostní kontroly před vstupem do Spojeného království.

Podle britského ministerstva vnitra bude program účinný od roku 2024 a očekává se, že bude zpracovávat více než 30 milionů žádostí ročně. Nový britský systém ETA se vztahuje pouze na země, které mají se Spojeným královstvím uzavřenou vízovou dohodu. V současné době například italští občané nepotřebují ke krátkodobé návštěvě Spojeného království vízum. To znamená, že britská vláda nemůže sledovat italské občany, kteří do země vstupují nebo ji opouštějí.

Hlavním úkolem systému ETA je zpřísnit hraniční kontroly. Pomocí systému ETA mohou pohraniční orgány spočítat počet italských občanů, kteří vstupují do země nebo ji opouštějí. Před odjezdem z Itálie je také snazší zkontrolovat bezpečnostní hrozby. Informace poskytnuté během žádosti o ETA umožňují orgánům Spojeného království zjistit, zda návštěvník představuje pro Spojené království bezpečnostní riziko nebo zda měl v minulosti problémy s přistěhovalectvím.

Kromě blokování cestujících, kteří jsou považováni za bezpečnostní riziko, umožňuje nový britský ETA Italům naplánovat si cestu do Spojeného království, místo aby byli na hranicích vráceni zpět. Cestující požádají o ETA ještě před příjezdem na letiště a mají jistotu, že jim bude povolen vstup do země. Dopravci mají také záruku, že cestující budou mít povolení ke vstupu do země, a nebudou na hranicích vráceni zpět.

Vláda Spojeného království dosáhne ETA prostřednictvím zákona o národnosti a hranicích. Návrh zákona vytváří základ pro prosazování systému ETA, včetně požadavků, postupu podávání žádostí a platnosti ETA. Stanoví také důvody pro odmítnutí nebo zrušení ETA.

Jaké jsou dopady ETA na italské občany?

Nový britský ETA pro Italy ovlivňuje požadavky na překročení hranic. Například italští občané pocházejí ze země, která nemá vízum, a k překročení hranic Spojeného království ani k cestování po zemích na jeho území nepotřebují žádné doklady. Po zavedení systému ETA však budou italští občané potřebovat ke vstupu do Spojeného království nové povolení. Dopravce před cestou zkontroluje individuální cestovní povolení italských občanů, aby se vyhnul sankčním poplatkům.

ETA umožní Italům cestovat po Spojeném království jako turisté na krátkodobé pobyty. Návštěvníci mohou například na britském území pobývat šest měsíců na základě ETA. To znamená, že cestující mohou využít ETA pro turistické a obchodní účely vzhledem ke krátkodobému charakteru závazků. Italové mohou využít ETA také k návštěvě Spojeného království za účelem lékařského ošetření nebo krátkodobého studia v britských institucích. Zatímco návštěvy přátel a rodiny jsou držitelům ETA povoleny, cestující nemohou ve Spojeném království pracovat ani vykonávat žádnou výdělečnou činnost bez získání potřebného víza a pracovního povolení.

Proces podávání žádostí o povolení ETA ve Spojeném království pro italské občany

Žádost o povolení ETA pro Spojené království se vyplňuje online a cestující nemusí navštívit britský konzulát nebo velvyslanectví, aby získali cestovní povolení. Než návštěvník zahájí proces podávání žádosti, měl by být připraven poskytnout následující informace:

– Osobní údaje: Cestující musí uvést své jméno a další osobní údaje. Návštěvníci s jedním jménem by měli použít znaky LNU „Příjmení neznámé“ nebo FNU „Jméno neznámé“, protože jméno a příjmení jsou povinné. Důležité je také uvést datum narození a pohlaví.
– Cestovní pas: Biometrický pas by měl poskytovat informace o zemi občanství, datu vydání, datu platnosti, čísle pasu a dalších státních příslušnostech žadatele. Návštěvník by měl cestovat s pasem, který použil při podání žádosti, protože ETA bude připojeno k číslu pasu a jiné číslo pasu nebude fungovat.
– Kontaktní informace: Cestující musí uvést adresu bydliště, poštovní směrovací číslo, město a zemi pobytu. Měla by být rovněž uvedena platná e-mailová adresa, na kterou bude žadatel kontaktován v případě úspěchu nebo zamítnutí žádosti o ETA. Někdy je vyžadováno telefonní nebo mobilní číslo.
– Cestovní informace: Cestující musí poskytnout cestovní informace včetně účelu cesty a místa pobytu ve Spojeném království. Návštěvníci, kteří se ubytují v hotelu, by měli uvést rezervační údaje hotelu, zatímco cestovatelé, kteří navštíví různá města, by měli uvést svůj itinerář.
– Otázky způsobilosti: Některé otázky týkající se způsobilosti, se kterými se cestující pravděpodobně setká, se týkají imigračních otázek, jako je zamítnutí žádosti o vízum, trestní minulost, držení nebo užívání drog a teroristické aktivity nebo obvinění. Cestující musí také zodpovědět otázky týkající se zdravotního stavu, jako je očkování, stávající infekce a očkování.
– Informace o debetní/kreditní kartě: Pro online zpracování ETA ve Spojeném království pro italské občany je třeba předložit platební metody. Po zaplacení může být žádost schválena a zpracována.

Vyplnění žádosti ETA trvá 10 až 15 minut, ale zpracování trvá 48 až 72 hodin. Po schválení žádosti obdrží cestující potvrzující e-mail. Žadatelé proto musí podat žádost několik dní před cestou, aby se vyhnuli zpoždění kvůli době vyřízení. Italští občané nemusí potvrzovací e-mail tisknout. Po naskenování čísla pasu použitého v žádosti se na hranici zobrazí schválený ETA.

Výhody ETA pro italské občany ve Spojeném království

Nová britská dohoda ETA má přinést výhody Italům i vládě Spojeného království. Systém ETA například umožňuje rychlejší kontrolu a odbavení na hranicích Spojeného království. Díky předchozím informacím o všech cestujících bude britská hraniční kontrola lépe vybavena k boji proti trestné činnosti a k zajištění bezpečnosti cizinců a britských občanů ve Spojeném království. Vzhledem k tomu, že systém ETA je automatizovaný, Italové budou mít rychlejší hraniční kontroly. Před udělením ETA pohraniční orgán přezkoumá informace o návštěvníkovi. Na hranicích budou úřady kontrolovat pouze platnost ETA a nebudou zjišťovat další rizika.

Nový systém ETA umožňuje Italům požádat o cestovní povolení z kterékoli země na světě, aniž by museli navštívit velvyslanectví Spojeného království v Itálii. Doba odbavení je také krátká a umožňuje návštěvníkům naplánovat si trasu. Další informace naleznou italští cestující v sekci Časté dotazy k ETA ve Spojeném království.