Úplný průvodce ETA ve Spojeném království pro občany Grenady

Jak ovlivní nový britský systém ETA cestující z Grenadiku? Tento program, který má být zaveden do roku 2024, má nahradit současný systém bezvízového styku. Obyvatelé Grenady, kteří se chystají navštívit Spojené království, se musí na cestu připravit a zjistit si informace o ETA. Tato příručka obsahuje informace o programu ETA, včetně postupu podávání žádostí.

Jaký je ETA pro občany Spojeného království?

Britská vláda zavádí elektronickou cestovní autorizaci, známou jako ETA, ve snaze digitalizovat hranice Spojeného království. Přestože se jedná o nový systém pro Británii, někteří cestující budou znát podobné programy, které se již používají v jiných zemích. Je inspirován zejména systémem ESTA ve Spojených státech a ETA v Kanadě. Vláda tak bude mít větší dohled nad lidmi, kteří do země vstupují a vystupují z ní, a bude snadnější identifikovat potenciální hrozby a rizika pro Spojené království.

Občané Grenady nemusí při cestě do Spojeného království žádat o vízum. V novém systému se to nezmění. Po zavedení systému ETA však musí grenadští cestující požádat o ETA před vstupem do Spojeného království. ETA slouží vlastně jako digitální povolení. Grenadský držitel ETA má povolení ke vstupu do Spojeného království a k návštěvě po dobu nejvýše šesti měsíců. Nejedná se o vízum. Proces podání žádosti je mnohem jednodušší a rychlejší než žádost o vízum a ETA neposkytuje výhody víza.

Jak se ETA dotýká cestujících z Grenady?

Spojené království má s 92 zeměmi uzavřeny dohody o bezvízovém styku. Na tomto seznamu jsou zahrnuty i státy Společenství národů, jako je Grenada. To znamená, že občané Grenadu nemusí před vstupem do Spojeného království žádat o vízum.

ETA bude platit pro občany Grenady, kteří navštíví Spojené království na dobu kratší než šest měsíců. Bez ohledu na důvod cesty projdou všichni návštěvníci Grenadu stejným procesem žádosti. Jejich návštěva Spojeného království může mít následující důvody:

– Cestovní ruch
– Služební cesty
– Krátkodobé kurzy nebo studijní programy
– Návštěvy přátel a rodiny
– Lékařské ošetření

Existují však výjimky. V současné době musí občané Grenady, kteří chtějí ve Spojeném království trvale žít, pracovat nebo zde strávit více než šest měsíců, požádat o vízum. To se v novém systému ETA nezmění. Pokud cestující z Grenadu potřebuje vízum, musí si ho vyřídit zvlášť. ETA je navržena tak, aby byla zcela oddělena od procesu žádosti o vízum.

Podání žádosti o ETA ve Spojeném království pro občany Grenadu

Návštěvníkům z Grenady doporučujeme, aby se před cestou seznámili se zveřejněným seznamem požadavků na ETA. Patří mezi ně:

– Platný biometrický pas země uvedené na seznamu způsobilých osob.
– Aktuální digitální pasovou fotografii.
– osobní údaje. Jedná se o údaje, jako je datum narození, informace o zaměstnání, kontaktní údaje atd.
– Důvod návštěvy cestujícího ve Spojeném království.
– Základní údaje o plánované cestě do Spojeného království, jako je adresa návštěvníka během pobytu v zemi.
– Kreditní nebo debetní kartu pro zaplacení poplatku za žádost o ETA.
– Informace o minulosti, včetně údajů o záznamu v trestním rejstříku, imigračních přestupcích a členství v zakázaných skupinách nebo organizacích.

Jedním z důvodů zavedení systému ETA je lepší způsob označování potenciálních bezpečnostních rizik a hrozeb pro Spojené království a jeho občany. Z tohoto důvodu musí grenadští žadatelé o povolení ETA poskytnout údaje o svém trestním rejstříku a dalších historických přestupcích. Žádost žadatele, který je považován za osobu představující pro Spojené království jakékoli potenciální nebezpečí, bude zamítnuta.

Tyto informace se mohou změnit, protože systém ještě nebyl plně implementován. Cestujícím z Grenady doporučujeme, aby se před podáním žádosti ujistili, že plně rozumí požadavkům na ETA ve Spojeném království.

Proces podávání žádostí o ETA je dostupný pouze online. Celý systém ETA je digitální, takže nebudou existovat žádné alternativní způsoby podávání žádostí.

Zpracování ETA ve Spojeném království pro občany Grenady

Žádost o ETA je zpoplatněna. Tento poplatek musí být uhrazen online a v plné výši před zpracováním žádosti. Je nevratná. Po úplném vyplnění formuláře a zaplacení poplatku bude zahájeno zpracování žádosti.

Vyřízení žádosti o ETA trvá mnohem kratší dobu než vyřízení víza a očekává se, že schválení nebo zamítnutí žádosti potrvá maximálně 72 hodin. Je velmi důležité, aby žadatelé při plánování cesty tuto dobu zohlednili. Měli by mít připravený schválený ETA pro občany Spojeného království, který by měli předložit letištnímu personálu po příletu na letiště odletu.

Od dopravců se očekává, že schválený ETA bude podmínkou přepravy. Cestujícímu, který ji nemá, může být odepřen nástup do letadla. Při průjezdu britskou hraniční kontrolou budou muset grenadští cestující při vstupu do Spojeného království znovu předložit svůj ETA.

V případě, že je žádost o ETA zamítnuta, má žadatel několik možností. Nejprve se mohou proti rozhodnutí odvolat. Případně mohou požádat o vízum, což je však delší a složitější proces.

Cestování s britskou ETA pro občany Grenadiku

Se schváleným britským povolením ETA pro občany Grenady může cestující strávit ve Spojeném království až šest měsíců. V rámci Spojeného království neexistuje žádná vnitřní hraniční kontrola, která by oddělovala Anglii, Skotsko, Wales a Severní Irsko. To znamená, že držitel ETA se může mezi těmito čtyřmi zeměmi pohybovat, jak si přeje. Irská republika je nezávislou zemí a ETA v ní neplatí.

Spojené království není členem schengenského prostoru ani Evropské unie. Občané Grenady, kteří chtějí v rámci své cesty cestovat do jiných evropských zemí, se musí seznámit se zvláštními požadavky na vstup a ujistit se, že je splňují. EU právě zavádí svůj vlastní elektronický povolovací systém ETIAS.

Grenadičané ve Spojeném království

Ve Spojeném království žije přibližně 10 000 lidí narozených v Grenadě. Grenada je součástí Commonwealthu, a proto jsou mezi oběma zeměmi silné vazby. Mnoho Grenadijců přijíždí do Spojeného království za rodinou a přáteli, kteří se zde usadili, jiní cestují z turistických důvodů nebo za studiem.

Z letiště Grenada létají přímé lety na londýnský Gatwick. Cestující, kteří chtějí navštívit jiné části země, musí vyhledat přestupní let nebo vstoupit do Spojeného království přes Londýn. Pak mohou pokračovat v cestě jiným dopravním prostředkem.