ETA ve Spojeném království pro občany Monacanu: Průvodce novým systémem

Ministerstvo vnitra oznámilo, že systém ETA se bude týkat osob, které plánují navštívit Spojené království od roku 2023/2024. Cestující, na které se v současnosti vztahuje program bezvízového styku, budou muset před vstupem do země získat elektronické cestovní povolení (ETA). Tento průvodce poskytuje informace o požadavcích a postupu pro získání ETA pro občany Monaca ve Spojeném království, včetně pokynů ohledně kritérií způsobilosti, doby zpracování žádosti a dalších užitečných informací pro úspěšné podání žádosti.

Jaký je ETA pro občany Monacanu?

ETA pro občany Monacanu je nové digitální cestovní povolení, které bude propojeno s biometrickými pasy cestujících. Systém nenahrazuje stávající víza Spojeného království, ale týká se občanů zemí, které jsou v současné době osvobozeny od vízové povinnosti, jako je například Monako. Všichni občané Monaca, kteří plánují navštívit Spojené království od konce roku 2023, by měli požádat o povolení ETA. Systém bude plně zaveden do konce roku 2024, kdy budou muset mít všichni občané Monaca cestující do Spojeného království platný ETA.

Hlavní výhodou ETA oproti vízům je, že cestující mohou žádat o vízum online, což by mělo celý proces urychlit a zjednodušit. Mezi programy podobné britskému systému ETA patří australský ETA a americký ESTA. Systém ETA ve Spojeném království umožňuje oprávněným cestujícím z 92 zemí vstup do Spojeného království za účelem turistiky, služebního léčení a rodinných důvodů.

Držitelé ETA mohou ve Spojeném království pobývat až šest měsíců a užívat si všeho, co země nabízí, od rušných měst a historických městeček až po malebnou přírodu. Pro ty, kteří plánují navštívit Spojené království za účelem práce, je však důležité si uvědomit, že je nutné vízum. Pracovní víza se obvykle vydávají na určitou dobu a umožňují jejich držitelům vykonávat ve Spojeném království placenou práci.

Jak se nový systém dotkne občanů Monacanu?

Monako je považováno za vyspělou zemi s přísnými imigračními pravidly a politikou. Monacký pas je v současnosti na 15. místě mezi světovými pasy. Občané Monaka mohou cestovat do 177 zemí bez víz. Schengenská dohoda, která vstoupila v platnost v roce 1995, zrušila pasy a kontroly na vnitřních hranicích mezi 26 evropskými zeměmi. Občané Monaka tak mohou mnohem snadněji cestovat do sousedních zemí, protože k cestování v rámci schengenského prostoru nepotřebují vízum.

Velká Británie není součástí schengenského prostoru, ale existuje zde program bezvízového styku, který umožňuje občanům Monaca vstup do Spojeného království bez víz. Po zrušení programu bezvízového styku a jeho nahrazení systémem ETA se však vše změní. Občané Monaca musí před odjezdem do Spojeného království požádat o povolení ETA.

Podání žádosti o ETA ve Spojeném království pro občany Monacanu

Žádost o vízum do Spojeného království může být zdlouhavý a náročný proces. Je třeba vyplnit řadu různých žádostí a předložit celou řadu podkladů. V mnoha případech se žadatel musí zúčastnit také pohovoru. Celý proces může trvat několik týdnů a na rozhodnutí se často čeká dlouho. To může být nepříjemné pro ty, kteří se snaží vycestovat do Spojeného království za prací nebo lékařským ošetřením.

Žádost o ETA pro občany Monaca je naštěstí mnohem jednodušší než žádost o vízum. Nejprve musí žadatelé vyplnit online formulář s osobními údaji. Poté musí formulář předložit ke schválení. Celý proces lze dokončit během několika minut a není třeba předkládat rozsáhlou dokumentaci ani absolvovat pohovor.

Způsobilost k ETA ve Spojeném království

Aby mohli žadatelé získat povolení ETA ve Spojeném království, musí pocházet z jedné z 92 zemí uvedených na seznamu způsobilých zemí. Existují určité výjimky, pokud jde o to, kdo musí o ETA požádat. Mezi tyto osoby osvobozené od ETA patří držitelé britských pasů, britští zámořští občané, britští poddaní, občané britských zámořských území a držitelé irských pasů.

Výjimka pro držitele irských pasů vyplývá z dohody o společném cestovním prostoru mezi Spojeným královstvím a Irskem. Tato dohoda umožňuje občanům obou zemí volně cestovat, studovat, žít a pracovat v obou zemích bez vízové povinnosti. Více informací o kritériích způsobilosti naleznete zde.

Požadavky na ETA ve Spojeném království

Cestující z Monacanu musí mít platný elektronický pas, aby mohli požádat o ETA ve Spojeném království. Pokud nemají platný cestovní pas, musí si ho vyřídit na místním úřadě. Měli by se také ujistit, že jejich cestovní pas má zbývající platnost alespoň šest měsíců. Kromě toho musí žadatelé prokázat, že hodlají ve Spojeném království pobývat méně než šest měsíců.

Účelem jejich pobytu musí být podnikání, turistika nebo tranzit. Žadatelé nesmí být považováni za hrozbu pro veřejnou bezpečnost nebo bezpečnost státu. Osoby, které v minulosti porušily jakoukoli imigrační politiku v kterékoli zemi, mohou být považovány za nezpůsobilé pro ETA. Více informací o požadavcích na ETA ve Spojeném království naleznete zde.

Žádost o ETA ve Spojeném království

Před zahájením procesu podávání žádostí by žadatelé měli mít po ruce několik požadavků. Tyto požadavky zahrnují:

Osobní údaje

Monacané budou muset poskytnout některé osobní údaje, například celé jméno, datum narození a pohlaví. Musí také uvést údaje o svém cestovním pasu, jako je číslo pasu, datum jeho vydání a datum ukončení platnosti. Nakonec musí žadatelé uvést kontaktní údaje, jako je e-mailová adresa a telefonní číslo.

Pracovní informace

Žadatelé budou muset uvést také některé pracovní údaje, například jméno a e-mailovou adresu svého zaměstnavatele. Pokud je žadatel osobou samostatně výdělečně činnou, musí poskytnout podobné informace o svém podnikání.

Otázky způsobilosti

Žadatelům bude položena řada otázek, na jejichž základě se určí, zda jsou způsobilí pro udělení ETA ve Spojeném království. Budou například dotázáni, zda byli odsouzeni za trestné činy, obviněni z terorismu, zda mají v držení a užívají drogy nebo zda jim byl někdy odepřen vstup do Spojeného království. Žadatelé by měli na tyto otázky odpovědět pravdivě; pokud je žádost zamítnuta, protože žadatel uvedl nepravdivé údaje, může mu být v budoucnu zakázáno žádat o povolení ETA ve Spojeném království.

Platba

Po vyplnění formuláře žádosti musí žadatelé zaplatit poplatek za žádost pomocí kreditní nebo debetní karty. Výše poplatku za podání přihlášky zatím nebyla upřesněna. Po zpracování platby bude žádost považována za úplnou a bude zařazena do fronty zpracování.

Doba zpracování

Žádosti jsou obvykle vyřízeny do několika dnů, nicméně doba vyřízení se může lišit v závislosti na ročním období a vytíženosti oddělení víz a imigračního úřadu Spojeného království. Pokud je žádost o povolení ETA zamítnuta, mohou žadatelé vždy požádat o vízum, pokud na něj mají nárok. Další informace o ETA ve Spojeném království pro občany Monacanu naleznete na stránce s nejčastějšími dotazy.