ETA ve Spojeném království pro občany Palau: Průvodce pro cestující

Současný bezvízový program Spojeného království bude brzy ukončen a do roku 2024 bude nahrazen novým systémem ETA. To se dotkne i Palauanů cestujících do Spojeného království. V tomto průvodci se dozvíte, jak nový systém funguje, co od něj můžete očekávat a jak mohou cestující požádat o ETA.

Jaký je ETA pro občany Palau ve Spojeném království?

Elektronické cestovní povolení ETA je nová iniciativa britské vlády. Jedná se o součást širšího programu, jehož cílem je digitalizace hranic země. Systém ETA vychází ze systémů, které byly v posledních letech zavedeny v jiných zemích, jako například ESTA ve Spojených státech nebo ETA v Kanadě. Slouží dvojímu účelu: poskytuje vládě větší dohled nad osobami vstupujícími do Spojeného království, což umožňuje jejich účinnější kontrolu, a usnadňuje identifikaci potenciálních bezpečnostních rizik.

ETA má nahradit britský systém bezvízového styku. Cestující, kteří v současné době potřebují vízum, ho budou potřebovat i po zavedení ETA, ale bude se týkat i těch, kteří v současné době mohou do Spojeného království vstoupit bez víza. ETA není vízum – dává cestujícím povolení ke vstupu do Spojeného království a k pobytu po dobu až šesti měsíců.

Jak se ETA dotýká cestujících z Palau?

Palau je na seznamu 92 zemí, jejichž občané mohou vstoupit na území Spojeného království bez předchozí žádosti o vízum. Stejně jako cestující z ostatních zemí uvedených na tomto seznamu nemusí v současné době ani občané Palau při vstupu do Spojeného království vyplňovat žádné dokumenty, stačí jim pouze platný cestovní pas. Po zavedení nového systému se to změní, protože budou muset žádat o povolení ETA pro občany Palau ve Spojeném království.

Existuje řada různých důvodů, proč se Paleťané rozhodli cestovat do Spojeného království. Mezi tyto důvody mohou patřit:

– Cestovní ruch
– Služební cesty
– Krátkodobé kurzy nebo studijní programy
– Návštěvy přátel a rodiny
– Lékařské ošetření

Ačkoli mohou mít občané Palau různé důvody pro návštěvu Spojeného království, všichni budou muset projít stejným procesem žádosti o ETA. Existuje pouze jedna ETA, takže se proces nemění v závislosti na účelu návštěvy. Všichni cestující z Palau, kteří plánují strávit ve Spojeném království méně než šest měsíců, a ti, kteří v zemi nebudou pracovat, musí požádat o ETA.

Někteří občané Palau potřebují ke vstupu do Spojeného království vízum. V současné době potřebují vízum ti, kteří chtějí ve Spojeném království trvale žít, pracovat (i když jen dočasně) nebo zde strávit více než šest měsíců. To se zavedením nového programu nezmění. Britský systém žádostí o víza je zcela oddělený od systému ETA.

Žádost o ETA pro občany Palau ve Spojeném království

Cestující musí vyplnit formulář žádosti o ETA online. Měli by být také připraveni zaplatit poplatek za žádost online pomocí debetní nebo kreditní karty. Vzhledem k tomu, že tento systém je plně digitální, nebudou cestujícím k dispozici alternativy v papírové podobě.

V současné době je k dispozici seznam požadavků na ETA. Je však důležité mít na paměti, že tyto informace se mohou změnit. Systém ještě není zcela dokončen a některé podrobnosti jsou stále nejasné. Například cena poplatku za podání žádosti o ETA ještě nebyla zveřejněna. Přesto stojí za to se seznámit se zveřejněným seznamem požadavků, který cestujícím poskytne představu o tom, co budou muset uvést ve formuláři žádosti. Mezi požadavky patří:

– Platný biometrický pas země uvedené na seznamu způsobilých osob.
– Aktuální digitální pasovou fotografii.
– Osobní údaje – zahrnují různé údaje, jako je datum narození, informace o zaměstnání, kontaktní údaje atd.
– Důvod návštěvy cestujícího ve Spojeném království.
– Některé podrobnosti o plánované cestě do Spojeného království, například adresu během pobytu v zemi.
– Kreditní nebo debetní kartu pro zaplacení poplatku za žádost o ETA.
– Zveřejnění záznamů v trestním rejstříku, minulých imigračních přestupků a členství (minulého nebo současného) v zakázaných skupinách nebo organizacích.

Jedním z klíčových cílů systému ETA je posílení bezpečnosti Spojeného království. Z tohoto důvodu jsou cestující povinni sdělit citlivé informace o své minulosti. Žádost o ETA bude zamítnuta, pokud je žadatel považován za hrozbu pro bezpečnost země.

Před zpracováním žádosti o ETA je třeba zaplatit nevratný poplatek a vyplnit celý formulář.

Zpracování ETA ve Spojeném království pro občany Palau

Od dopravců se očekává, že ETA pro Spojené království bude podmínkou přepravy. V jiných zemích již existuje precedens podobných programů. Cestující by proto měli o ETA požádat s dostatečným předstihem před datem cesty. Cestujícím, kteří se nemohou prokázat schváleným ETA Spojeného království pro občany Palau, může být při příchodu k nástupní bráně na letišti odletu odepřen nástup do letadla.

Očekává se, že zpracování žádosti o ETA potrvá až 72 hodin, než bude schválena nebo zamítnuta. Pokud je schválena, musí být cestující připraven předložit svůj ETA na letišti odletu a znovu po příletu do Spojeného království.

V případě zamítnutí žádosti o ETA mají cestující několik možností. Proti zamítnutí se mohou odvolat. I v případě neúspěšného odvolání může cestovatel zkusit požádat o vízum k návštěvě Spojeného království. Měli by mít na paměti, že se jedná o delší a mnohem složitější proces než v případě žádosti o ETA.

Cestování s britskou ETA pro občany Palau

Po schválení ETA může Palauan navštívit Spojené království a zůstat v zemi až šest měsíců. Občané Palau však nemohou v zemi pracovat, ale mohou se zapsat do krátkodobých studijních kurzů. Spojené království tvoří čtyři země: Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko. Mezi těmito čtyřmi státy neexistují žádné hraniční kontroly, takže občan Palau s ETA se může volně pohybovat. Irská republika je však nezávislou zemí a britská ETA v ní neplatí.

Vzhledem k tomu, že Palau je od Evropy velmi vzdálené, mnoho Palauanů se v rámci své cesty rozhodne navštívit jiné evropské země. V takovém případě si musí před zahájením cesty zjistit, jaké jsou požadavky na vstup do jednotlivých zemí. Spojené království není členem schengenského prostoru ani Evropské unie. ETA je platná pouze pro vstup do Spojeného království a v ostatních částech Evropy nemá žádný právní význam. Cestující z Palau by měli vědět, že Evropská unie v současné době zavádí svůj vlastní nový systém cestovních povolení, označovaný jako program ETIAS.