ETA ve Spojeném království pro občany Marshallských ostrovů: Co potřebujete vědět

Spojené království právě zavádí nový systém ETA, který nahradí současný systém bezvízového styku. ETA, která by měla vstoupit v platnost do roku 2024, se bude týkat cestujících z Marshallových ostrovů. V tomto průvodci se dozvíte, co je to ETA pro občany Maršálského poloostrova, jak o něj požádat a co mohou cestující od nového systému očekávat.

Jaká je ETA pro občany Maršálského poloostrova ve Spojeném království?

Nový systém ETA, což je zkratka pro elektronickou cestovní autorizaci, má nahradit britský program bezvízového styku. Jedná se o plně digitální systém zavedený v rámci iniciativy britské vlády na digitalizaci hranic země. Ačkoli je ve Spojeném království nový, cestující již mohou podobné systémy v jiných zemích znát. ETA má zejména mnoho společného s americkou ESTA a kanadskou ETA.

ETA se zavádí proto, aby vláda měla větší kontrolu a dohled nad tím, kdo do Spojeného království vstupuje. Usnadní to identifikaci bezpečnostních hrozeb. ETA není vízum, ale cestovní povolení. Proces podání žádosti lze dokončit online a je mnohem rychlejší a jednodušší než žádost o vízum.

Jak se to dotkne cestujících z Maršálského poloostrova?

Spojené království má seznam 92 zemí, s nimiž má uzavřenou dohodu o bezvízovém styku. Tento seznam zahrnuje i Marshallovy ostrovy. Občané těchto zemí mohou do Spojeného království vstoupit bez víz. V současné době vyžadují pouze cestovní pas. Po zavedení nového systému budou muset cestující z Marshallových ostrovů před návštěvou Spojeného království požádat o ETA.

Občané Marshallů navštěvují Spojené království z mnoha důvodů. Důvody pro krátkodobé návštěvy mohou být následující:

– Cestovní ruch
– Služební cesty
– Studijní obory
– Návštěva přátel a rodiny
– Lékařské ošetření

Bez ohledu na důvod své návštěvy musí cestující požádat o povolení ETA pro občany Maršálského poloostrova ve Spojeném království. Formulář žádosti je univerzální, takže všichni cestující projdou stejným procesem. To jim umožní vstoupit do Spojeného království a strávit tam až šest měsíců.

Někteří občané Maršálského poloostrova potřebují do Spojeného království vízum. To platí i v současném systému a s ETA se to nezmění. Obyvatelé Marshallových ostrovů, kteří chtějí ve Spojeném království strávit více než šest měsíců, pracovat zde nebo v zemi trvale žít, musí požádat o vízum. Zavedení programu ETA nebude mít na proces podávání žádostí o víza žádný vliv.

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království pro občany Marshallských ostrovů

Jelikož je ETA součástí digitálního systému, formulář žádosti bude k dispozici pouze online. Alternativní papírové formuláře nebudou k dispozici. Žadatelé musí rovněž zaplatit poplatek za zpracování online pomocí debetní nebo kreditní karty.

Byly zveřejněny některé informace o požadavcích na žádost ETA. Tento údaj se může změnit, protože nový systém ještě nebyl dokončen. Přestože se některé podrobnosti mohou do doby, než program ETA vstoupí v platnost, změnit, je pro cestující z Maršálského poloostrova dobré podívat se na zveřejněné informace a udělat si představu o tom, co mohou očekávat. Mezi tyto požadavky patří:

– Platný biometrický pas vydaný jednou ze zemí uvedených na seznamu způsobilých osob.
– Aktuální digitální pasovou fotografii.
– osobní údaje. Jedná se o údaje, jako je datum narození, informace o zaměstnání, kontaktní údaje atd.
– Účel návštěvy cestujícího ve Spojeném království.
– Podrobnosti o plánované cestě do Spojeného království, například adresa během pobytu v zemi.
– debetní nebo kreditní kartu pro zaplacení poplatku za žádost o ETA.
– zveřejnění záznamu v trestním rejstříku, minulých imigračních přestupků a členství (minulého nebo současného) v zakázaných skupinách nebo organizacích.

Zavedení systému ETA má několik důvodů. Jedním z nich je zvýšení schopnosti vlády chránit Spojené království a jeho občany před potenciálními hrozbami. Z tohoto důvodu se od žadatelů z Marshallových ostrovů očekává, že sdělí některé informace o své minulosti, například o případných záznamech v trestním rejstříku. Pokud jsou považováni za riziko pro Spojené království, bude jejich žádost o ETA zamítnuta.

Před zpracováním žádosti je nutné ji vyplnit a zaplatit celý poplatek.

Zpracování ETA ve Spojeném království pro občany Marshallských ostrovů

Přestože je proces žádosti o ETA mnohem rychlejší než u víza, není okamžitý. Po vyplnění žádosti se očekává, že její zpracování potrvá až 72 hodin. Poté budou žadatelé informováni, zda byla žádost schválena, nebo zamítnuta.

V jiných zemích s podobnými systémy dopravci podmiňují přepravu elektronickými cestovními povoleními. Je pravděpodobné, že totéž se stane i ve Spojeném království. To znamená, že cestující z Marshallových ostrovů musí o ETA požádat s dostatečným předstihem před zahájením cesty, aby mohl být schválen. Na letišti, odkud odlétají, budou požádáni, aby předložili schválený britský ETA pro občany Marshallských ostrovů. Pokud tak nemohou učinit, může jim být odepřen nástup do letadla. Při příjezdu do Spojeného království budou muset rovněž prokázat svůj předpokládaný příjezdový čas.

Pokud je žádost o ETA zamítnuta, může se žadatel odvolat. Neúspěšné odvolání nemusí nutně znamenat, že žadatel nikdy nebude moci přijet do Spojeného království, ale možná bude muset místo toho absolvovat složitější proces žádosti o vízum.

Cestování s britským povolením ETA pro občany Maršálských ostrovů

Po schválení žádosti o ETA může cestující vstoupit do Spojeného království a zůstat tam až šest měsíců. Spojené království se skládá ze čtyř zemí: Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska. Z hlediska přistěhovalectví fungují tyto národy jako jeden celek. To znamená, že cestující se mezi nimi může volně pohybovat bez nutnosti dalšího papírování. Irská republika je však nezávislá a ETA v ní nemá žádnou platnost.

Vzhledem k tomu, že Marshallovy ostrovy jsou od Evropy velmi vzdálené, mnozí cestovatelé rádi navštíví několik evropských zemí během jedné cesty. Spojené království není členem Evropské unie ani společné schengenské zóny. To znamená, že ETA nemá v ostatních sousedních zemích žádný význam. Obyvatelé Marshallových ostrovů, kteří chtějí vycestovat do jiných evropských zemí, by si měli před cestou zjistit příslušné vstupní podmínky. Evropská unie právě zavádí vlastní systém digitálních cestovních povolení ETIAS, který se pravděpodobně dotkne obyvatel Marshallových ostrovů podobně jako systém ETA.