ETA ve Spojeném království pro občany Sammaru: Co potřebujete vědět

Až Spojené království zavede nový systém ETA, dotkne se to cestujících z mnoha různých zemí. Program, který do Spojeného království přináší digitální cestovní povolení, by měl vstoupit v platnost do roku 2024. Nahradí současný bezvízový režim Spojeného království. Návštěvníci ze Sammaru patří mezi ty, kteří budou muset před vstupem do Spojeného království požádat o povolení ETA. Přečtěte si, jak nový systém funguje a jak o ETA požádat.

Jaký je ETA pro občany Sammaru ve Spojeném království?

Systémy digitálních cestovních povolení se stále více používají v několika různých zemích světa. Zkušení cestovatelé již mohou mít s těmito programy, mezi něž patří ETA v Kanadě a ESTA ve Spojených státech, určité zkušenosti. Nový systém ETA zavede digitální cestovní povolení do Spojeného království. Byl navržen jako součást vládního programu digitalizace hranic a má přinést větší dohled a kontrolu nad osobami vstupujícími do země. Umožní také lepší ochranu hranic.

Program ETA má nahradit současný bezvízový program Spojeného království. Nejedná se o vízum. Místo toho se jedná o digitální cestovní povolení. Návštěvník ze San Marina, který je držitelem ETA, může ve Spojeném království strávit až šest měsíců.

Jak se to dotkne sammarských cestujících?

Spojené království má uzavřeny dohody o bezvízovém styku s 92 zeměmi včetně San Marina. To znamená, že podle současného systému mohou sammarští cestující vstoupit do Spojeného království pouze se svým cestovním pasem, aniž by si museli pořizovat další doklady. To se změní, až vstoupí v platnost program ETA. Od této chvíle budou muset cestující ze San Marina před cestou do Spojeného království požádat o povolení ETA.

Cestující ze San Marina mohou cestovat do Spojeného království z různých důvodů. Mohou to být různé činnosti, jako např.:

– Cestovní ruch
– Služební cesty
– Studijní obory
– Návštěva přátel a rodiny
– Lékařské ošetření

ETA pro občany Sammarské republiky je navržena tak, aby vyhovovala všem požadavkům, a to prostřednictvím jediného formuláře žádosti, který zahrnuje všechny různé důvody, pro které by cestující mohl do Spojeného království přijet. O ETA by měli požádat ti, kteří plánují ve Spojeném království pobývat méně než šest měsíců a nebudou v zemi pracovat.

Dvojí státní občanství Sammaru je v Itálii poměrně běžné. Také držitelé italských pasů musí projít procesem žádosti o ETA úplně stejným způsobem jako osoby se sammarským pasem.

Systém ETA nebude mít žádný vliv na vízový program Spojeného království. Někteří sammarští občané v současné době potřebují k cestě do Spojeného království vízum. V takovém případě budou potřebovat vízum i po vstupu nového systému v platnost. O vízum do Spojeného království musí požádat ti, kteří chtějí v zemi trvale žít, ti, kteří zde plánují strávit více než šest měsíců, a ti, kteří chtějí ve Spojeném království pracovat.

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království pro občany Sammaru

Cestující musí o ETA požádat vyplněním formuláře, který je k dispozici online. Je třeba také zaplatit poplatek za podání žádosti. Vzhledem k tomu, že ETA je součástí širšího, plně digitálního programu, nebudou žadatelům nabízeny žádné offline alternativy.

Byly oznámeny některé informace o požadavcích ETA. Tento program ještě nebyl dokončen a nebyly potvrzeny všechny jeho podrobnosti. Například ETA bude zpoplatněna, ale její cena zatím nebyla oznámena. Požadavky se mohou v průběhu zavádění programu mírně změnit.

Přestože se tyto informace mohou změnit, poskytují cestujícím určitou představu o tom, co mohou očekávat, až systém ETA vstoupí v platnost. Některé požadavky zahrnují následující:

– Platný biometrický pas vydaný jednou ze zemí uvedených na seznamu způsobilých osob.
– Aktuální digitální pasovou fotografii.
– Osobní údaje. Jedná se o údaje, jako je datum narození, informace o zaměstnání, kontaktní údaje atd.
– Účel návštěvy cestujícího ve Spojeném království.
– Podrobnosti o plánované cestě do Spojeného království, například adresa během pobytu v zemi.
– debetní nebo kreditní kartu pro zaplacení poplatku za žádost o ETA.
– zveřejnění záznamu v trestním rejstříku, minulých imigračních přestupků a členství (minulého nebo současného) v zakázaných skupinách nebo organizacích.

Jedním z cílů programu ETA je zlepšení ochrany hranic Spojeného království. Z tohoto důvodu budou cestující požádáni o poskytnutí informací o rejstříku trestů atd. Pokud se zdá, že žadatel má vazby na organizovaný zločin, teroristické organizace nebo gangy, bude považován za potenciální hrozbu pro bezpečnost Spojeného království a jeho žádost bude pravděpodobně zamítnuta.

Žádost bude zpracována až po jejím úplném vyplnění a zaplacení poplatku.

Zpracování ETA pro občany Sammaru ve Spojeném království

Očekává se, že ETA pro Spojené království bude podmínkou přepravy. To se již stalo v jiných zemích s vlastními digitálními cestovními povoleními. V těchto zemích mohou dopravci odepřít nástup na palubu cestujícím, kteří se nemohou prokázat povolením. Samarští cestující by proto měli vyplnit žádost o ETA s dostatečným předstihem, aby mohla být kompletně zpracována a schválena ještě před nástupem do letadla.

Zpracování ETA bude pravděpodobně trvat až 72 hodin. Cestující budou muset předložit schválený britský ETA pro občany Sammarské republiky u nástupní brány na letišti odletu a znovu při hraniční kontrole ve Spojeném království.

Většina sammarských cestovatelů přijíždí do Spojeného království letadlem, někteří však cestují po moři nebo se do země dostanou tunelem pod Lamanšským průlivem, který spojuje Velkou Británii a Francii. Ve všech případech budou cestující potřebovat ETA.

Pro zamítnuté žádosti o ETA bude k dispozici systém odvolání. Pokud je odvolání zamítnuto, může cestující místo toho požádat o vízum.

Cestování s britským ETA pro občany Sammaru

Jakmile je sammarskému občanovi schváleno povolení ETA, může ve Spojeném království strávit až šest měsíců, nemůže zde však pracovat. Čtyři země Spojeného království, Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko, od sebe nemají žádné hraniční kontroly. To znamená, že sammarský cestující se může mezi nimi volně pohybovat, aniž by musel získávat další doklady.