ETA ve Spojeném království pro občany Šalamounových ostrovů

Spojené království v současné době vyvíjí nový program digitálních cestovních povolení ETA. Tento systém, který nahradí současný systém bezvízového styku, by měl vstoupit v platnost do roku 2024. Až bude zavedena, ovlivní obyvatele ostrovů Soloman, kteří chtějí navštívit Spojené království. Tento průvodce vysvětluje, jak bude nový systém fungovat a jak mohou občané Šalamounových ostrovů požádat o ETA.

Jaký je ETA pro občany Šalamounových ostrovů ve Spojeném království?

V posledních letech začaly země po celém světě zavádět systémy digitálních cestovních povolení. Zkušení cestovatelé již možná znají některé z těchto programů v jiných zemích, jako jsou kanadský ETA a americký ESTA. Elektronické cestovní povolení ETA je verze, kterou vyvíjí Spojené království. Má být zavedena v rámci plánu britské vlády na digitalizaci hranic země. Umožní přísnější dohled nad vstupem do země a usnadní odhalování potenciálních bezpečnostních hrozeb.

Stejně jako digitální cestovní povolení v jiných zemích není ETA vízem. Místo toho nahradí systém bezvízového styku, který v současné době platí ve Spojeném království. Proces podání žádosti o ETA je mnohem jednodušší než žádost o vízum a lze jej dokončit zcela online. Jakmile je cestujícímu schválen ETA, má povolení vstoupit do Spojeného království a pobývat tam až šest měsíců.

Jak se to dotkne cestujících ze Šalamounových ostrovů?

Šalamounovy ostrovy jsou členem Společenství národů a jsou uvedeny na seznamu 92 zemí, s nimiž má Spojené království uzavřenou dohodu o bezvízovém styku. To znamená, že držitelé pasu ze Šalamounových ostrovů v současné době nepotřebují ke vstupu do Spojeného království žádné další doklady. To se změní po zavedení systému ETA. V budoucnu budou muset cestující občané Šalamounových ostrovů před získáním povolení ke vstupu do Spojeného království požádat o povolení ETA.

Obyvatelé Šalamounových ostrovů mají k návštěvě Spojeného království řadu různých důvodů. Mezi ně mohou patřit:

– Cestovní ruch
– Služební cesty
– Studijní obory
– Návštěva přátel a rodiny
– Lékařské ošetření

Na všechny tyto důvody příjezdu do Spojeného království se vztahuje ETA. Existuje pouze jeden formulář žádosti ETA. Tento formulář vyplní všichni návštěvníci bez ohledu na osobní důvod cesty.

Za určitých okolností musí cestující ze Šalamounových ostrovů požádat o vízum do Spojeného království. V současné době tomu tak je a po vstupu nového systému v platnost se to nezmění. Obyvatelé Šalamounových ostrovů potřebují vízum Spojeného království, pokud mají v úmyslu strávit ve Spojeném království více než šest měsíců, pracovat tam nebo se tam usadit natrvalo. Zavedení systému ETA nijak neovlivní fungování vízového systému.

Žádost o ETA pro občany Šalamounových ostrovů ve Spojeném království

Cestující ze Šalamounových ostrovů by měli požádat o ETA prostřednictvím online formuláře vydaného britskou vládou. Jedná se o součást zcela digitálního systému, takže nebudou k dispozici žádné alternativní offline formuláře. V rámci procesu podávání žádostí musí žadatelé zaplatit nevratný poplatek. Tuto žádost lze opět vyplnit online.

Některé informace o požadavcích ETA jsou k dispozici a je dobré, aby si je cestující před přípravou na cestu prostudovali. Vezměte prosím na vědomí, že ještě nebyly dokončeny nebo oznámeny všechny podrobnosti nového systému, například výše poplatku za žádost o ETA. Tyto informace se mohou před úplným zavedením systému ETA změnit. Přesto může cestujícím poskytnout přehled o tom, co mohou od systému očekávat, a o informacích potřebných k vyplnění žádosti o ETA. Seznam požadavků zahrnuje následující:

– Platný biometrický pas vydaný jednou ze zemí uvedených na seznamu způsobilých osob.
– Aktuální digitální pasovou fotografii.
– Osobní údaje. Jedná se o údaje, jako je datum narození, informace o zaměstnání, kontaktní údaje atd.
– Účel návštěvy cestujícího ve Spojeném království.
– Podrobnosti o plánované cestě do Spojeného království, například adresa během pobytu v zemi.
– debetní nebo kreditní kartu pro zaplacení poplatku za žádost o ETA.
– zveřejnění záznamu v trestním rejstříku, minulých imigračních přestupků a členství (minulého nebo současného) v zakázaných skupinách nebo organizacích.

Posledním bodem je ochranný aspekt ETA. Jedním z cílů nového systému je zlepšit bezpečnost hranic Spojeného království. Někteří cestující s vazbami na organizovaný zločin, terorismus nebo gangy mohou být považováni za hrozbu pro bezpečnost Spojeného království. V takovém případě bude jejich žádost zamítnuta.

Před vyřízením žádosti o ETA musí žadatelé vyplnit celý formulář a zaplatit poplatek za žádost.

Zpracování ETA ve Spojeném království pro občany Šalamounových ostrovů

V zemích, které zavedly vlastní systémy podobné ETA, je digitální cestovní povolení často podmínkou přepravy. Pokud k tomu dojde ve Spojeném království, cestující musí vyplnit žádost o ETA včas, aby měli dostatek času na její úplné zpracování a schválení před zahájením cesty. Cestujícím, kteří nemají potvrzení o příletu, jež by mohli předložit úředníkům na letišti odletu, může být odepřeno právo na nástup do letadla.

Očekává se, že zpracování žádostí o ETA potrvá až 72 hodin. Po dokončení zpracování budou žadatelé informováni, zda byla jejich žádost úspěšná, či nikoli. Úspěšným žadatelům o ETA je uděleno povolení k cestě do Spojeného království. Občané Šalamounových ostrovů se budou muset prokázat schváleným ETA Spojeného království u nástupní brány na letišti odletu a ještě jednou při hraniční kontrole po příletu.

V případě zamítnutých žádostí bude k dispozici odvolací řízení. Pokud odvolání neuspěje, může mít žadatel ještě další možnosti. Mohli by si požádat o vízum pro vstup do Spojeného království. Tento proces je delší a složitější než žádost o ETA.

Cestování s britskou ETA pro občany Šalamounových ostrovů

Pokud má návštěvník ze Šalamounových ostrovů povolení ETA, může nyní ve Spojeném království pobývat až šest měsíců. V zemi nemohou pracovat, ale mohou se zapsat ke studiu, pokud chtějí. Mohou volně cestovat mezi Anglií, Skotskem, Walesem a Severním Irskem, aniž by potřebovali další doklady. Irská republika je však nezávislou zemí a ETA v ní neplatí.

ETA nemá platnost v jiných evropských zemích, protože Spojené království není členem Evropské unie ani společné schengenské zóny. Občané Šalamounových ostrovů, kteří chtějí navštívit jiné evropské země, si musí před cestou ověřit vstupní podmínky. Očekává se, že vlastní systém digitálních cestovních povolení EU, ETIAS, vstoupí v platnost koncem roku 2023.