Kompletní průvodce cestujícího po britském systému ETA pro občany Nového Zélandu

Občané Nového Zélandu cestující do Spojeného království (UK) budou muset v roce 2024 získat britské elektronické cestovní povolení (ETA).

ETA je nové digitální cestovní povolení, které je povinné pro občany zemí, které mohou navštívit Anglii, Wales, Skotsko a Severní Irsko bez víza na krátké cesty. To se týká i občanů Nového Zélandu.

Zjednoduší cestování do Spojeného království pro návštěvy rodinných příslušníků a přátel přibližně 48 000 Kiviů žijících ve Spojeném království. Z ETA těží také více než 125 000 Novozélanďanů, kteří navštěvují Spojené království za účelem trávení volného času, podnikání nebo studia.

Tento průvodce obsahuje veškeré informace o britském ETA pro občany Nového Zélandu, včetně způsobilosti, požadavků, postupu podávání žádostí a důsledků pro cestování.

Proč se zavádí ETA pro občany Nového Zélandu?

Cílem britského programu ETA je zlepšit bezpečnost hranic Spojeného království a umožnit vládě větší kontrolu a dohled nad osobami vstupujícími do země.

Cílem systému je zabránit nelegálnímu přistěhovalectví, zmařit činnost syndikátů organizovaného zločinu a identifikovat potenciální hrozby pro národní bezpečnost ještě před jejich příchodem na území Spojeného království.

Systém ETA má rovněž zlepšit hraniční kontrolu a zjednodušit imigrační proces pro předem ověřené cestující s nízkým rizikem.

Výhody ETA pro občany Nového Zélandu ve Spojeném království

ETA je elektronický dokument, který uděluje povolení k cestě do Spojeného království předem prověřeným státním příslušníkům, kteří nemají vízum. Nejedná se o vízum, takže žadatelé mohou vynechat složitý a zdlouhavý proces získání.

Pro občany Nového Zélandu přináší ETA ve Spojeném království následující výhody:

Rychlý a snadný proces

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království je zcela online a bez papírování. Žadatelé z Kiwi mohou žádost vyplnit za méně než 20 minut. Nemusí také navštěvovat konzuláty nebo vízové úřady kvůli osobnímu pohovoru nebo předkládání dokumentů.

Vyřízení žádosti o ETA trvá zpravidla tři dny. Cestující obdrží rozhodnutí o schválení nebo zamítnutí žádosti na e-mailovou adresu, kterou uvedli.

V případě udělení bude ETA spojena s pasem, který použili při podání žádosti, takže ji není třeba tisknout.

Cenově dostupný poplatek

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království stojí 10 liber. Cena je srovnatelná s podobnými digitálními cestovními povoleními v jiných zemích.

Například elektronický systém pro cestovní povolení (ESTA) ve Spojených státech (USA) stojí 21 USD (17 liber).

Australské elektronické cestovní povolení (ETA) stojí 20 australských dolarů (10 liber), zatímco kanadské elektronické cestovní povolení (eTA) stojí 7 kanadských dolarů (4 libry).

Po zprovoznění připravovaného Evropského systému pro cestovní informace (ETIAS) bude stát 7 eur (6 liber).

Dlouhá doba platnosti

Většina digitálních cestovních povolení je platná rok až pět let nebo po vypršení platnosti pasu, ke kterému je připojeno.

ETA pro Spojené království bude platit pro několik krátkodobých návštěv v průběhu dvou let. Cestující musí žádat o ETA pouze každé dva roky nebo po vypršení platnosti pasu, podle toho, co nastane dříve, nikoli při každé návštěvě Spojeného království.

Jak systém ETA ve Spojeném království ovlivní obyvatele Nového Zélandu?

Novozélanďané v současné době nepotřebují k cestě do Spojeného království povolení ETA.

Jakmile se však systém v roce 2024 otevře pro občany Nového Zélandu, budou muset před cestou do Spojeného království požádat o schválení ETA a získat ho.

Je vyžadována bez ohledu na použitý způsob dopravy, ať už se jedná o přílet letadlem, lodí (např. v rámci plavby) nebo po zemi, např. železničním tunelem spojujícím Velkou Británii a Francii.

ETA pro Spojené království je platná pro následující cestovní účely:

 • Krátkodobý pobyt na dobu kratší než šest měsíců (180 dní) za účelem turistiky, krátkodobého studia, návštěvy přátel a rodiny a povolených obchodních aktivit a lékařského ošetření.
 • Krátkodobý pobyt až na tři měsíce (90 dní) na základě vízové koncese pro kreativní pracovníky.
 • Tranzit přes Spojené království (tj. přestup), ať už procházíte hraniční kontrolou Spojeného království, nebo ne.

Pokyny pro způsobilost ETA pro občany Nového Zélandu

Aby mohli Kiváci získat ETA, musí splňovat následující podmínky:

 • být státním příslušníkem země, která má se Spojeným královstvím bezvízový styk. Nový Zéland je uveden na seznamu zemí, jejichž občané potřebují k cestě do Spojeného království povolení ETA.
 • mít biometrický pas platný nejméně šest měsíců po plánovaném datu odjezdu ze Spojeného království.
 • Nemáte v úmyslu zůstat, pracovat nebo studovat ve Spojeném království déle než šest měsíců.
 • Žádný záznam v trestním rejstříku a žádné porušení imigračního zákona ve Spojeném království ani jinde.

Všichni cestující, včetně dětí a kojenců, budou před cestou do Spojeného království potřebovat potvrzení o příletu. Rodiče a opatrovníci mohou požádat o ETA jejich jménem.

Osobám, které v minulosti porušily imigrační předpisy, byly odsouzeny za trestný čin nebo byly ve Spojeném království či jinde uvězněny na více než 12 měsíců, může být ETA odepřena. Tito cestovatelé by měli zvážit, zda si místo toho nezajistit vízum do Spojeného království.

Občané Nového Zélandu, kteří plánují zůstat ve Spojeném království déle než šest měsíců nebo pracovat, budou stále potřebovat příslušné vízum Spojeného království. Nový systém ETA se těchto cestujících netýká. Beze změny zůstává také vyřizování žádostí o víza do Spojeného království.

Požadavky na žádost o ETA ve Spojeném království pro občany Nového Zélandu

Novozélanďané, kteří mají nárok na povolení ETA ve Spojeném království, si musí připravit následující požadavky na žádost:

 • Platný biometrický pas vydaný Novým Zélandem, jehož občané nepotřebují ke krátkodobým cestám do Spojeného království vízum.
 • Aktuální digitální pasová fotografie
 • Platná e-mailová adresa
 • Fungující elektronická platební metoda, například kreditní nebo debetní karta, Apple Pay nebo Google Pay.

Jak požádat o povolení ETA ve Spojeném království

Občané Nového Zélandu mohou požádat o povolení ETA pro Spojené království prostřednictvím oficiálních webových stránek nebo aplikace vlády Spojeného království.

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království se podává výhradně online a bez papírování, takže není nutné navštěvovat konzuláty nebo vízové úřady. Vyplnění trvá jen několik minut, jakmile jsou připraveny všechny potřebné dokumenty a informace.

Níže je uveden podrobný návod, jak mohou Kiváci požádat o ETA.

1. Nahrajte nebo vyfoťte pas, který budete používat při cestě do Spojeného království.

Ujistěte se, že jste připojili obrázek a dva řádky čísel a písmen ve spodní části.

2. Nahrajte aktuální pasovou fotografii nebo ji vyfoťte fotoaparátem svého zařízení.

Obrázky by měly být uloženy ve formátu jpeg nebo s příponou .jpg. Děti ve věku devíti let a mladší nemusí nahrávat pasovou fotografii.

3. Vyplňte všechny požadované údaje.

Jedná se o osobní údaje (tj. jméno, datum narození), údaje z pasu, údaje o zaměstnání, adresu bydliště a kontaktní údaje.

4. Odpovězte na otázky týkající se bezpečnosti a způsobilosti.

Stejně jako ostatní návštěvníci Spojeného království musí žadatelé o povolení ETA z Kiwi pravdivě uvést údaje z trestního rejstříku, minulé imigrační přestupky a jakékoli spojení s nezákonnými nebo nelegálními skupinami či organizacemi nebo členství v nich.

5. Zaplaťte za žádost o ETA ve Spojeném království online.

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království stojí 10 liber. Pro podání žádosti je nutné zaplatit poplatek online pomocí kreditní nebo debetní karty, Apple Pay nebo Google Pay.

Po vyplnění online žádosti ETA ve Spojeném království obdrží cestující potvrzení na zadaný e-mail.

Tipy pro podání žádosti o povolení ETA ve Spojeném království

Podání žádosti o ETA je jednoduché, ale stále je zde prostor pro chyby. Abyste se vyhnuli častým chybám, dodržujte tyto pokyny pro rychlé a efektivní podání online žádosti o ETA ve Spojeném království.

 • Poskytněte nebo pořiďte jasné a kvalitní fotografie svého pasu a sebe sama. Ujistěte se, že snímky odpovídají specifikacím pasové fotografie a jsou barevné bez filtrů a efektů.
 • Dbejte na to, abyste uváděli správné údaje a byli co nejpřesnější. Uvádění nepravdivých nebo nesprávných informací, případně jejich zatajování, může vést ke zpoždění nebo zamítnutí žádosti.
 • Předem si ověřte, zda váš způsob online platby funguje a zda máte dostatek prostředků na zaplacení žádosti online.
 • Před odesláním žádosti o ETA nezapomeňte zkontrolovat a překontrolovat údaje, které jste v ní uvedli.

Po podání žádosti o povolení ETA ve Spojeném království ji již cestující nemohou změnit ani stáhnout.

Pokud Novozélanďané potřebují opravit jednoduché chyby ve své žádosti o ETA, mohou tak rychle učinit opětovným podáním žádosti a zaplacením poplatku.

Zpracování a přijetí ETA pro státní příslušníky Nového Zélandu

Po obdržení online žádosti o povolení ETA ve Spojeném království systém porovná předložené údaje s několika bezpečnostními databázemi ve Spojeném království a po celém světě, aby ověřil, zda je žadatel oprávněn získat povolení ETA.

Žadatelé obvykle obdrží rozhodnutí o své žádosti o ETA do tří dnů (72 hodin) na zadanou e-mailovou adresu.

Mnoho cestujících obdrží rozhodnutí během několika hodin po podání žádosti. Přesto může rozhodnutí o některých žádostech trvat déle než tři dny.

Občanům Nového Zélandu se doporučuje, aby si před rezervací cesty do Spojeného království požádali o ETA, a předešli tak zpoždění nebo jiným problémům.

Pokud je žádost o ETA zamítnuta, může žadatel vyplnit nový formulář žádosti o ETA a znovu zaplatit poplatek. To se však doporučuje pouze v případě, že se jim podaří zjistit důvod původního odmítnutí a vyřešit ho ještě předtím.

Zamítnutí žádosti o ETA neznamená, že žadatel nesmí do Spojeného království vycestovat. Alternativou k britskému ETA je příslušné britské vízum: standardní návštěvnické vízum, dočasné pracovní vízum nebo tranzitní vízum.

Získání víza je však složitější a delší procedura, proto tomu přizpůsobte své cestovní plány.

Cestování s ETA ve Spojeném království

Britský ETA je digitálně propojen s cestovním pasem. Platí po dobu dvou let a umožňuje opakované krátkodobé návštěvy v délce až šesti měsíců na jednu návštěvu.

Novozélanďané musí po dvou letech nebo po vypršení platnosti pasu (podle toho, co nastane dříve) požádat o nový ETA, aby mohli i nadále cestovat do Spojeného království.

Odlet do Spojeného království

Vzhledem k tomu, že se jedná o elektronický dokument, nemusí mít cestující z Kiwi s sebou fyzickou kopii ETA.

Přesto si jej mohou vytisknout a nosit papírovou kopii s sebou nebo být připraveni ukázat e-mail s rozhodnutím ETA ve své schránce v případě bezprecedentních okolností.

Cestující, kteří mají více cestovních pasů, se ujistěte, že do Spojeného království cestují s pasem použitým v žádosti.

Před nástupem do letadla, lodi nebo vlaku dopravci zkontrolují, zda mají cestující příslušný doklad o povolení k cestování, a to naskenováním jejich pasů.

Dopravci umožní nástup na palubu pouze těm cestujícím z Nového Zélandu, kteří předloží platný ETA nebo vízum Spojeného království.

Těm, kteří stále čekají na rozhodnutí o své žádosti o ETA, rovněž nebude povolen vstup na palubu.

Příjezd do Spojeného království

ETA nezaručuje vstup do Spojeného království. Občané Nového Zélandu se schváleným ETA Spojeného království musí po příletu ještě předložit své doklady totožnosti na britském pohraničním oddělení nebo projít elektronickou pasovou bránou (eGate), pokud je k dispozici.

Na vyžádání buďte připraveni předložit doklad o dalším cestování. To obvykle znamená, že do šesti měsíců od příjezdu předložíte letenku k opuštění Spojeného království.

Na požádání musí cestující z Kiwi také prokázat, že mají dostatek finančních prostředků na obživu po celou dobu pobytu ve Spojeném království a na cestu domů.

Cestujícím s platným ETA může být vstup do Spojeného království přesto odepřen, pokud neprojdou hraniční kontrolou nebo splní jiné podmínky vstupu.

Občané Nového Zélandu se schváleným povolením ETA mohou po překonání hraniční kontroly volně cestovat mezi čtyřmi zeměmi Spojeného království: Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko.

Návštěvníci Kiwi mohou v rámci Spojeného království využívat všechny druhy dopravy, například vlaky, trajekty a místní lety. Před nástupem na trajekt nebo na vnitrostátní let v rámci Spojeného království stačí předložit průkaz totožnosti, obvykle cestovní pas nebo řidičský průkaz.

Důležité upozornění: ETA pro Spojené království neplatí v Irsku ani v jiných evropských zemích.

Britské povolení ETA neumožňuje vstup do Irské republiky a dalších evropských zemí. Spojené království není členem Evropské unie ani společné schengenské cestovní zóny.

Novozélanďané, kteří navštíví Irsko nebo jiné evropské země, se musí před rezervací cesty informovat o podmínkách vstupu do dané země.

Další informace naleznete na stránce Často kladené dotazy k ETA ve Velké Británii.