ETA ve Spojeném království pro norské občany: Kompletní průvodce pro norské občany

Britské povolení ETA je cestovní povolení pro návštěvníky ze zemí, které jsou osvobozeny od vízové povinnosti a cestují do Spojeného království. Elektronické cestovní povolení je jednorázové cestovní povolení, které umožňuje norským občanům navštívit Spojené království na dobu šesti měsíců. Všichni cestující z Norska, kteří v současné době vstupují do Spojeného království s cestovním pasem, musí o povolení požádat online ještě před příjezdem na letiště. Zde najdete průvodce o dopadu britské ETA na norské cestovatele, o procesu podávání žádostí a požadavcích na získání cestovního povolení:

Jaká je ETA pro norské občany ve Spojeném království?

Nové elektronické cestovní povolení (ETA ) bude zavedeno v roce 2024 v rámci imigračních reforem Spojeného království. Britský ETA je nejrychlejší způsob vstupu na britské území bez víza. Povolení však bude k dispozici pouze státním příslušníkům jiných zemí, než je vízum. To znamená, že evropské země, včetně Norska, budou při vstupu do země používat ETA. Cestovní povolení budou moci získat i další země, které mají se Spojeným královstvím uzavřenou dohodu o bezvízovém styku. Norští občané, kteří navštívili Kanadu a USA, by již měli znát programy ESTA a ETA a stejný princip funguje i u cestovního povolení pro Spojené království.

Program ETA ve Spojeném království se zavádí v rámci transformace hranic a imigračního systému. Univerzální cestovní povolení vyžaduje, aby všichni návštěvníci Spojeného království požádali o povolení k cestě předem. To znamená, že pohraniční orgány budou mít k dispozici další informace o norských cestujících, kteří se chystají navštívit Spojené království.

V současném imigračním systému mohou norští občané vstupovat do Spojeného království bez víz, což znemožňuje pohraničním orgánům shromažďovat informace o návštěvnících vstupujících na hranice nebo je opouštějících. Pro pohraniční orgány je rovněž obtížné posoudit bezpečnostní rizika cestujících bez předchozích informací. Díky předběžnému cestovnímu povolení budou mít orgány Spojeného království větší kontrolu nad hranicemi a mohou zabránit vstupu hrozeb do Spojeného království. Cestovní povolení zajistí norským občanům, že mohou před cestou navštívit Spojené království.

Elektronické cestovní povolení je určeno pro cestující, kteří projíždějí přes Spojené království a nepotřebují vízum pro krátkodobý pobyt. Platí pouze šest měsíců a cestující o ni musí požádat před příjezdem na letiště. Od dopravců se bude očekávat, že potvrdí, že cestující mají ETA nebo nějakou formu povolení, které jim umožňuje navštívit Spojené království, například vízum nebo imigrační status.

Jak mohou norští občané využít ETA ve Spojeném království

Norsko je členem Evropské unie a před brexitem mohli norští občané volně cestovat po celém Spojeném království. V současné době potřebují norští občané ke vstupu na hranice Spojeného království pouze cestovní pas. Od roku 2024 budou norští občané při vstupu do země potřebovat ETA. S platným cestovním povolením mohou cestující z Norska pobývat ve Spojeném království až šest měsíců. Během tohoto období nemohou ve Spojeném království pracovat ani začít podnikat bez víza nebo pracovního povolení.

ETA pro norské občany je vhodná pro cestující, kteří přijíždějí do Spojeného království za obchodními účely, jako je účast na konferencích nebo jednání s britskou společností. Norští občané se mohou do šesti měsíců přihlásit do krátkodobého kurzu. Návštěvníci, kteří plánují strávit ve Spojeném království delší dobu, by měli požádat o vízum.

Kromě vzdělávání a podnikání je ETA užitečná i pro norské turisty, kteří ve Spojeném království poznávají nejzajímavější památky nebo navštěvují rodinu a přátele. Cestovatelé mohou povolení využít také k lékařskému ošetření ve Spojeném království.

Žádost o povolení ETA pro Spojené království přináší cestujícím různé výhody. Návštěvníci mají na hranicích zaručený vstup do Spojeného království, protože povolení je uděleno předem. Na jedno cestovní povolení mohou cestující procestovat jakoukoli zemi v rámci Spojeného království. Norští občané cestující do Skotska, Severního Irska, Walesu nebo Anglie nebudou mít na hranicích žádné problémy. ETA také zaručuje bezpečnost cizinců ve Spojeném království, protože vláda může posílit ochranu hranic.

Požadavky na ETA pro norské občany ve Spojeném království

Vzhledem k tomu, že systém ETA ještě nebyl spuštěn, vláda nezveřejnila všechny podrobnosti o tom, jak bude fungovat. Kromě toho, že cestující mají nárok na britskou ETA, by měli najít informace o požadavcích a postupu podávání žádostí o britskou ETA. Požadavky se však mohou změnit, protože systém ETA ještě nebyl dokončen.

Norští občané, kteří žádají o povolení ETA ve Spojeném království, musí tento proces dokončit online. Digitální systémy vyžadují, aby cestující ve formuláři žádosti uvedli následující informace:

– Osobní údaje: Žadatel musí uvést své celé jméno a datum narození. Je důležité zajistit, aby údaje byly přesné a jméno odpovídalo jménu v pasu, aby se předešlo zamítnutí ETA.
– Kontaktní informace: Cestující musí během procesu podávání žádosti uvést kontaktní údaje, aby pohraničním orgánům usnadnili kontaktování v případě dalších otázek. Platná e-mailová adresa je povinná, protože žadatelé obdrží potvrzení ETA e-mailem. Může být vyžadováno také telefonní číslo a fyzická adresa. Při žádosti o ETA pro nezletilou osobu by měl žadatel uvést kontaktní údaje zákonného zástupce nebo rodiče. Norští občané cestující za prací poskytnou informace o zaměstnavateli a své kontaktní údaje.
– Údaje o cestovním pasu: Pro podání žádosti o ETA potřebují norští občané biometrický pas. Žadatelé by měli uvést číslo pasu, státní příslušnost, datum vydání a datum ukončení platnosti. Je důležité uvést údaje o dvojím občanství nebo jiných číslech pasů, které žadatel vlastní, ale pro žádost bude použito pouze jedno. Cestovní pas by měl být platný nejméně tři měsíce od data podání žádosti.
– Otázky způsobilosti: Žadatelé musí rovněž odpovědět na bezpečnostní otázky, aby se určila jejich způsobilost pro ETA. Některé bezpečnostní otázky, se kterými se cestující setkají, se týkají trestní minulosti a držení drog. Uchazeči, kteří mají záznam v trestním rejstříku, by měli uvést podrobnosti o trestných činech. Cestující by měl uvést případné obvinění z držení nebo distribuce drog v minulosti. Žadatelé budou rovněž odpovídat na otázky týkající se jejich příslušnosti k teroristickým skupinám a obvinění z terorismu v minulosti. V otázkách týkajících se zdraví se od cestujících očekává, že poskytnou podrobné informace o očkování nebo imunizaci a o prodělaných infekcích.

Po vyplnění formuláře žádosti musí cestující před odesláním údajů zaplatit poplatek za ETA. Norští občané proto musí k transakci použít platnou kreditní/debetní kartu. Žádost ETA bude zpracována až po zaplacení. Po schválení ETA pro norské občany ve Spojeném království obdrží žadatel potvrzující e-mail.

Cestování do Spojeného království z Norska s ETA

Od roku 2024 budou všichni cestující, kteří vstupují do Spojeného království, potřebovat ETA bez ohledu na způsob cesty. Norští občané s platným ETA nemusí tisknout potvrzovací e-mail. Na hranicích si mohou naskenovat cestovní pas a ověřit si tak své cestovní povolení. Britský systém ETA urychlí proces na hranicích a sníží fronty. Další informace o britském ETA pro norské občany naleznete na stránce s nejčastějšími dotazy.