Námořní přístavy Spojeného království

| 20 prosince, 2023
Námořní přístavy Spojeného království

Převážná většina turistů a dalších návštěvníků Spojeného království přilétá letecky, ale není to jediný způsob, jak se dostat do čtyř zemí Spojeného království – Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Z Irské republiky jezdí na britskou pevninu pravidelné trajektové linky, stejně jako vznášedla a lodě do Francie a dalších evropských zemí.

Přestože je řada námořních přístavů na britském ostrově určena především pro nákladní dopravu a přepravu zboží, většina z nich odbavuje také značný počet cestujících (s auty i bez nich) na krátkých cestách do Irska, Francie, Nizozemska a Španělska.

Vedle těchto „krátkých“ cest se Spojené království může pochlubit také stále rostoucím počtem námořních plaveb s pravidelnými plavbami z řady přístavů do destinací, jako je Středozemní moře, Baltské moře a další.

Krátké plavby

Jednou z nejznámějších trajektových společností ve Spojeném království je Stena Line, která provozuje řadu linek mezi britským ostrovem a zámořím:

Z Dublinu do Holyheadu: Mezi Holyheadem (na velšském ostrově Anglesey) a irským hlavním městem Dublinem jezdí pravidelné osobní a automobilové trajekty.

Z Rosslare do Fishguardu: Z Rosslare (95 mil/152 km jižně od Dublinu) do velšského města Fishguard, odkud se lze dostat vlakem a autobusem do mnoha velkých měst v Anglii.

Z Harwiche do Hoek van Holland: Na východním pobřeží Anglie provozuje společnost Stena Line také pravidelnou linku mezi Harwichem (86 mil/138 km) východně od Londýna a Hoek van Holland, který se nachází přibližně 54 mil (87 km) jihozápadně od Amsterdamu a pouhých 17 mil (27 km) od Rotterdamu.

Z Dublinu do Liverpoolu: Cestující z Irské republiky mohou využít také přímou linku do Anglie, a to trajektem Dublin-Liverpool, který provozuje společnost P&O a který vyplouvá jednou nebo dvakrát denně.

Trajekty mezi Irskou republikou a Spojeným královstvím jsou velmi oblíbené u cestovatelů, kteří hledají krátkou dovolenou nebo víkendový pobyt, ale destinace v severní Evropě jsou stále oblíbenější u cestovatelů, kteří si chtějí v zahraničí užít dovolenou na motorce.

Evropské destinace

Mnohé trajektové společnosti nabízejí speciální nabídky pro cestující s autem v zámoří a tyto nabídky mohou být téměř neodolatelné, pokud jde o poměr ceny a kvality a svobodu volby, kterou nabízejí. Trajekty, které vyplouvají z Anglie, mají přirozeně omezenou vzdálenost, takže evropské destinace se nevyhnutelně nacházejí podél nejsevernějšího okraje Evropy, který zahrnuje Francii, Holandsko a sever Španělska.

Francie

Všechny trajekty do evropských destinací vyplouvají z anglických námořních přístavů a v současné době jsou v provozu následující:

  • Z Doveru do Calais
  • Z Doveru do Dunkerque
  • Z Newhavenu do Dieppe
  • Plymouth do Roscoffu
  • Z Poole do Cherbourgu
  • Z Portsmouthu do Cherbourgu
  • Z Portsmouthu do Caen
  • Z Portsmouthu do Le Havru
  • Z Portsmouthu do St Malo

Holland

  • Harwich do Hoek van Holland
  • Z Hullu do Rotterdamu
  • Z Newcastlu do Amsterdamu

Španělsko

  • Plymouth do Santanderu
  • Z Portsmouthu do Bilbaa
  • Z Portsmouthu do Santanderu

Výhody a nevýhody

Cestování lodí nebo trajektem do Spojeného království není pro každého, ale tento způsob cestování má některé výhody i nevýhody. Cestování autem do Velké Británie umožňuje cestovatelům prozkoumávat krajinu ve volném čase a navštěvovat vybrané destinace podle libosti. Je to mnohem výhodnější než pronájem auta ve Spojeném království a méně omezující než cestování autobusem nebo vlakem.

Pro návštěvníky, kteří nejsou občany Velké Británie nebo cestují na vízum, jsou čekací doby obecně kratší než na letištích, protože je zde mnohem menší provoz. Kromě toho není omezeno množství zavazadel, která lze přepravovat ručně nebo ve vozidle.

Trajekt přes kanál La Manche

Návštěvníci, kteří přijíždějí do Spojeného království z Francie autem, mohou využít tunel pod Lamanšským průlivem nebo trajekt. Tunel je sice přímější a určitě rychlejší, ale může být dražší a lze očekávat zdržení při pasové kontrole a kontrole zavazadel.

Zařazení krátké plavby trajektem přes Lamanšský průliv do cesty je atraktivní alternativou, protože je to klidnější a ekonomičtější zážitek.

Trajekty do kontinentální Evropy vyplouvají zpravidla z jednoho z pěti přístavů na jižním pobřeží Anglie. Výjimkou jsou cesty z Newcastlu na severu Anglie do nizozemského Amsterdamu, trajekt z Hullu do Rotterdamu a linka mezi Harwichem a Hoek van Holland. Pět trajektových přístavů na jižním pobřeží Velké Británie:

  1. Dover
  2. Newhaven
  3. Portsmouth
  4. Poole
  5. Plymouth

Dover

Dover je nejrušnějším námořním přístavem na světě, který ročně přepraví více než 16 milionů cestujících. Mezi Doverem a Calais se denně uskuteční v průměru 38 přejezdů, přičemž cesta trvá přibližně devadesát minut. Z Doveru se také denně uskuteční dvanáct plaveb do Dunkerque dále podél francouzského pobřeží a je to oblíbená trasa pro cestující z belgických měst Antverpy, Bruggy nebo Gent, stejně jako z nizozemského Amsterdamu nebo Rotterdamu.

Newhaven

Newhaven je malé město a přístav ve Východním Sussexu, asi 120 km jižně od Londýna. Do francouzského rybářského přístavu Dieppe v Normandii se pluje třikrát denně a cesta trvá přibližně čtyři hodiny.

Portsmouth

Z Portsmouthu, který leží 75 mil (121 km) jihovýchodně od Londýna a nedaleko města Southampton, jezdí několik trajektových linek. Kromě trajektů na Guernsey, Jersey a ostrov Wight jezdí trajekty pravidelně také do čtyř francouzských pobřežních měst Caen, Cherbourg, St. Malo a Le Havre a do dvou španělských letovisek Bilbao a Santander.

Poole

Alternativním spojením do francouzského Cherbourgu je trajekt z Poole do Cherbourgu. Z města v Dorsetu se jezdí desetkrát týdně a cesta trvá něco málo přes čtyři hodiny.

Plymouth

Přístav Plymouth, který se nachází téměř na jihozápadním cípu Anglie, nabízí trajektovou dopravu do Roscoffu v severozápadní části Francie a také dálkový trajekt do Santanderu na severním pobřeží Španělska. Do Roscoffu se jezdí devětkrát týdně a cesta trvá přibližně pět a půl hodiny, zatímco cesta do Santanderu by měla trvat přibližně dvacet hodin.

Trajekty do Spojeného království, ať už z evropské pevniny nebo z Irské republiky, nejsou jediným způsobem, jak se dostat do jurisdikce Spojeného království nebo jí projíždět. Roste také zájem o dovolenou na výletních lodích, které vyplouvají ze Spojeného království nebo se zastavují v rámci trasy plavby.

Možnosti plavby

Vyjmenovat všechny výletní lodě, které každoročně proplouvají Spojeným královstvím, by bylo prakticky nemožné, protože počet provozovatelů a objem dopravy se neustále mění a roste. V současné době je základnami různých provozovatelů výletních plaveb pět přístavů, které se nacházejí v Anglii.

Southampton

Southampton je nejen druhým největším kontejnerovým přístavem ve Spojeném království, ale je také centrem výletních lodí a základnou pro známé parníky, jako jsou Queen Elizabeth, Queen Victoria a Queen Mary.

Dover

Dover je rušným přístavem pro pěší cestující i nákladní a nákladní dopravu, ale je také domovským přístavem pro společnost Fred Olson Cruise Line, Windstar Cruises, Crystal Cruises a Norwegian Cruise Line.

Tilbury

Společnost Fred Olson Cruise Line pravidelně vyplouvá z přístavu Tilbury v ústí řeky Temže. Plavby z Tilbury směřují do destinací v severní Evropě, ale i do Grónska, Norska a dokonce i do Arktidy.

Liverpool

Přístav Liverpool na západním pobřeží Anglie má vlastní budovu terminálu pro výletní lodě přímo v centru města. Z města vyjíždějí špičkoví provozovatelé výletních lodí, včetně společností Fred Olson a Cruise Maritime Voyages.

Harwich

Přístav Harwich, vzdálený hodinu jízdy vlakem z Londýna, je ve srovnání s ostatními přístavy poměrně malý, ale zastavují zde provozovatelé výletních lodí Fred Olson (místní společnost) i Royal Caribbean a Marella Cruises.

Stejně jako při vstupu do Spojeného království přes letiště je nutné mít u sebe požadované cestovní doklady i při vstupu do námořního přístavu. Před nástupem na loď budou případně zkontrolovány pasy a víza, ale pravděpodobně budou provedeny i další kontroly v různých přístavech.

ETA ve Spojeném království se zavádí v listopadu 2023

U cestujících na trajektu, kteří cestují z bodu A do bodu B, je velmi nepravděpodobné, že by se doklady kontrolovaly jinde než v místě nalodění. Cestující na výletních lodích však mohou být požádáni o předložení pasu kdykoli během cesty, zejména při překročení mezinárodní hranice.

Pasy (a víza) by měly být v pořádku a aktuální.

Ačkoli v současné době není vyžadováno, aby občané jiných států získali britské elektronické cestovní povolení ( ETA ), tento nový systém předběžného prověřování návštěvníků, kteří hodlají přijet do Spojeného království, se v současné době zavádí. Britský ETA by se měl stát povinným někdy v roce 2024 (možná 2025) a všichni návštěvníci, kteří si ve Spojeném království obnovují pas, by měli před další návštěvou Spojeného království důrazně zvážit podání žádosti o britský ETA.

Cestování bez britského pasu schváleného organizací ETA není v současné době problémem, ale v blízké budoucnosti bude, takže se vyplatí být připraven na nadcházející změny v cestovních předpisech Spojeného království.