Kdo je osvobozen od povinnosti mít ETA ve Spojeném království?

| 23 října, 2023
Kdo je osvobozen od povinnosti mít ETA ve Spojeném království?

V příštích dvou letech zavede britská vláda systém ETA, což je zkratka pro elektronickou cestovní autorizaci. Jedná se o způsob předběžné kontroly návštěvníků, kteří hodlají přijet do Spojeného království, a je podobný jiným elektronickým systémům pro schvalování před cestou, které již fungují v zemích, jako je Austrálie, Kanada a Spojené státy. Britské vízum ETA není technicky vzato vízem, ačkoli slouží k podobnému účelu.

Před brexitem, kdy bylo Spojené království ještě členem Evropské unie, stačil britskému občanovi k návštěvě Evropy nebo schengenského prostoru platný cestovní pas a stejná výsada platila i pro občany EU, kteří chtěli cestovat do Spojeného království. V současné době je tomu tak i nadále, ale tyto dny se blíží ke konci, protože končí platnost dohody o vystoupení z EU.

Evropská unie posiluje bezpečnost hranic zavedením Evropského systému pro cestovní informace a povolení (ETIAS), který se v současné době zavádí. Získání povolení ETIAS se brzy stane povinným požadavkem pro britské občany cestující do kteréhokoli členského státu EU, protože Spojené království se stane tzv. třetí zemí a ztratí dosavadní svobodu cestování.

Podobně i Spojené království v současnosti dolaďuje svůj vlastní systém předcestovní kontroly ETA, který by měl být uveden do provozu na konci roku 2023, kdy se některé země Blízkého východu stanou prvními zeměmi, které budou moci tento systém vyzkoušet. Po počátečních testech bude požadavek ETA ve Spojeném království vyzkoušen i v dalších zemích. Současné odhady naznačují, že britská ETA bude celosvětově fungovat do konce roku 2024, ale není to ještě absolutní jistota.

Po spuštění systému bude každý občan každého státu potřebovat ke krátkodobé návštěvě Spojeného království povolení ETA. To se bude vztahovat i na občany zemí, které v současnosti potřebují ke vstupu do Spojeného království vízum. Tito návštěvníci budou stále potřebovat vízum, ale před zahájením cesty do Spojeného království bude nutné i schválení ETA.

Všechny změny

Po uplynutí počátečního zkušebního období bude požadavek ETA ve Spojeném království rozšířen na všechny země světa. Bude se jednat o země, které v současné době využívají bezvízový styk se Spojeným královstvím, jako jsou Spojené státy, Kanada, Austrálie, Japonsko, Mexiko, Izrael a většina členských států EU a schengenského prostoru.

Stejně jako britští občané v současnosti potřebují ke vstupu do Spojených států povolení ESTA nebo do Kanady povolení eTA, budou občané těchto (a dalších) zemí potřebovat ke vstupu na území Spojeného království povolení ETA. Očekává se, že systém ETA by měl být plně funkční do konce roku 2024, ale to se teprve uvidí.

Výjimky z pravidla

Stejně jako u všech pravidel i zde vždy existují výjimky a požadavky britské ETA se neliší. Po úplném zavedení budou státní příslušníci všech zemí potřebovat k návštěvě Spojeného království povolení ETA s následujícími výjimkami:

  • Mezi držitele britských pasů patří státní příslušníci čtyř zemí Spojeného království – Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska – a také ostrovů Jersey, Guernsey a Isle of Man.
  • Cizinci, kteří již mají povolení k pobytu ve Spojeném království nebo jsou ve Spojeném království legálně za účelem práce nebo studia.
  • Občané britských závislých území Gibraltaru a Bermud.
  • Občané Irské republiky.

Také cizinci, kteří v současné době potřebují ke vstupu do Spojeného království vízum, nebudou potřebovat britský ETA, ale tato situace se v blízké budoucnosti změní.

Společná cestovní oblast

Zdálo by se zřejmé, že držitelé britských pasů (vydaných v Anglii, Skotsku, Walesu a Severním Irsku) nebudou potřebovat britský ETA pro návštěvu území, které je v podstatě jejich domovským územím. Proč by však měli být z této nadcházející povinnosti vyňati také občané Irské republiky? Důvodem je dohoda mezi Spojeným královstvím a Irskem nazvaná Společný cestovní prostor (Common Travel Area, CTA).

Dohoda o vzájemné spolupráci je formální dohoda mezi vládami Spojeného království a Irska, která umožňuje snadnější přístup a volný pohyb po britských ostrovech. Přestože Irská republika není součástí Spojeného království, je jeho velmi blízkým sousedem a sdílí hranici se Severním Irskem, které je pod správou Spojeného království.

CTA vznikla ve 20. letech 20. století, kdy byla stanovena hranice mezi Severním Irskem, které bylo pod správou Velké Británie, a novým Svobodným irským státem. To způsobilo velké problémy občanům, kteří se stěhovali z jedné jurisdikce do druhé z osobních nebo pracovních důvodů. Negativně ovlivnila také obchod mezi oběma zeměmi. Hranice zkrátka představovala překážku pro lidi i obchod, pokud jde o ztrátu času a nepohodlí.

Bylo rozhodnuto zjednodušit situaci zavedením zvláštních úlev pro pohyb irských, severoirských a britských občanů, a to vytvořením společného cestovního prostoru. Na základě tohoto uspořádání bylo (a stále je) možné, aby občané jedné jurisdikce využívali mnoha výhod, které jsou jiným odepřeny.

Irští občané nepotřebují ke vstupu a pohybu po Spojeném království cestovní pas (i když je vhodné a bezpečnější ho mít u sebe) a požívají téměř stejných práv jako občané Spojeného království. Patří mezi ně právo vstoupit, cestovat, a dokonce nastoupit do zaměstnání nebo pobývat v kterékoli ze čtyř zemí Spojeného království, a naopak to platí pro občany Spojeného království, kteří se chtějí přestěhovat do Irské republiky. V současné době, po brexitu, již ani občané EU nemají tyto výhody a pro jakýkoli dlouhodobý pobyt ve Spojeném království je nutné vízum.

Žádost o ETA pro Spojené království

Britský systém ETA nahradí elektronický bezvízový styk (EVW), který v současnosti využívá mnoho cizinců po celém světě. Nový systém je oproti starému lepší, protože nejenže klade větší důraz na bezpečnost, ale ETA je také levnější a lze ji použít opakovaně během dvouleté platnosti.

Zavedení britské ETA se zpočátku bude týkat zemí Blízkého východu, ale v blízké budoucnosti budou britskou ETA potřebovat všichni zamýšlející návštěvníci. Bez ohledu na státní příslušnost je postup podávání žádostí pro všechny stejný.

V současné době se navrhuje, že proces podávání žádostí bude probíhat výhradně online, takže žadatelé musí mít přístup k počítači se spolehlivým připojením k internetu. Uchazeč bude potřebovat:

  • Platný, aktuální biometrický pas
  • E-mailová adresa
  • Přijatelná platba debetní nebo kreditní kartou.

Žadatel musí rovněž uvést podrobnosti o plánovaných datech příjezdu a odjezdu a poskytnout itinerář všech plánovaných cest během pobytu ve Spojeném království. Stejně jako schengenské vízum umožňuje ETA ve Spojeném království pouze pobyt na území Spojeného království po dobu maximálně 180 dní a neuděluje povolení pracovat nebo pobývat v některé ze zemí Spojeného království.

Britský ETA není papírový dokument, ale elektronické potvrzení, které je spojeno s pasem a které se zobrazí po naskenování na místě odletu nebo příletu. ETA pro Spojené království je platná po dobu dvou let a držitel může během této doby libovolně často vstupovat do Spojeného království a opouštět jej. Pokud však platnost pasu vyprší, vyprší s ním i platnost britského ETA a je třeba o něj znovu požádat (a zaplatit za něj).