Systém ETA, který má vstoupit v platnost v listopadu 2023, je podobný vízu, neboť slouží k předběžné kontrole návštěvníků, kteří hodlají přijet do Spojeného království, a povolení k cestě uděluje pouze osobám, které nepředstavují potenciální kriminální, teroristické nebo bezpečnostní riziko.
Zkratka ETA znamená Electronic Travel Authorisation (elektronické cestovní povolení) a právě taková je nová britská ETA. Ještě před odjezdem do jedné ze čtyř zemí Spojeného království – Skotska, Anglie, Walesu a Severního Irska – musí cestovatel požádat o povolení a získat ho.
Proces podání žádosti je poměrně jednoduchý a online formulář je navržen tak, aby od žadatele získal informace, které úředníkům Spojeného království umožní zjistit, zda zamýšlený návštěvník představuje hrozbu pro bezpečnost Spojeného království.
Spuštění systému ETA ve Spojeném království
Dokud bylo Spojené království ještě členem Evropské unie, bylo cestování mezi Spojeným královstvím a Evropou snadné. Pro britské návštěvníky EU nebo schengenského prostoru byl vyžadován pouze platný cestovní pas a naopak pro Evropany vstupující do Spojeného království.
Stejně tak cizinci z řady zemí, které jsou osvobozeny od vízové povinnosti, mohou do Spojeného království vstoupit pouze s cestovním pasem a bez nutnosti mít jakoukoli formu víza. V současné době však Britové navštěvující země, jako je Kanada, Spojené státy a Austrálie, musí mít před cestou elektronické předběžné schválení a brzy tomu tak bude i v případě Evropské unie, která začíná zavádět vlastní mechanismus předběžného ověřování nazvaný ETIAS.
Systém ETIAS (Evropský systém pro cestovní informace a povolení) vstoupí v platnost v roce 2023 a brzy se stane povinným pro všechny návštěvníky, kteří navštíví některý z členských států Evropské unie a schengenského prostoru. Požadavek ETIAS se bude vztahovat i na občany zemí, které jsou v současné době v EU osvobozeny od vízové povinnosti, a na tomto seznamu jsou Spojené státy, Kanada, Japonsko, Austrálie, Nový Zéland, Jižní Korea, Brazílie a také Spojené království.
Úvod do systému ETA ve Spojeném království
Zavádění systému ETA ve Spojeném království je poněkud pozadu za systémem ETIAS Evropské unie, ale britská vláda je i nadále přesvědčena, že systém bude spuštěn a plně funkční do konce roku 2024. Vzhledem k dosavadnímu pomalému pokroku je to možná trochu optimistické, ale očekává se, že první zkušební provoz by měl začít ještě v roce 2023.
Na britské vízum ETA lze nahlížet jako na druh víza, ale v elektronické, nikoli papírové podobě. Po udělení je britský ETA digitálně propojen s pasem a zobrazí se při skenování pasu na letišti, v námořním přístavu nebo na jiných místech odjezdu, včetně mezinárodních vlakových a autobusových nádraží.
Jako první si tento nový systém vyzkouší občané Kataru. Od října budou katarští občané před cestou do Spojeného království potřebovat povolení ETA. Pokud se nevyskytnou žádné technické problémy, bude program rozšířen na dalších šest zemí Blízkého východu. Šest zemí, jejichž občané budou od února 2024 vyžadovat povolení ETA pro Spojené království:
- Omán
- Jordan
- Kuvajt
- Bahrajn
- Saúdská Arábie
- Spojené arabské emiráty
Pokud se nevyskytnou žádné problémy se systémem, bude požadavek ETA ve Spojeném království v průběhu roku 2024 zaveden v celé Evropě a ve zbytku světa a do konce roku by měl být povinný pro občany všech příslušných zemí.
Proces podávání žádostí
Žádost o povolení ETA ve Spojeném království je podobná žádosti o vízum, ale probíhá výhradně online nebo prostřednictvím speciální telefonní aplikace ETA ve Spojeném království. To znamená, že žadatel musí mít přístup k počítači s připojením k internetu nebo k chytrému telefonu. Platná e-mailová adresa je také nutností, protože veškerá komunikace probíhá tímto způsobem, stejně jako potvrzení o schválení nebo zamítnutí ETA ve Spojeném království.
Informace požadované v žádosti zahrnují řadu základních a osobních údajů a všechny otázky musí být zodpovězeny úplně a pravdivě, protože poskytnuté informace mohou být (a budou) kontrolovány v řadě britských, evropských a světových databází.
V prvních oddílech formuláře žádosti je třeba uvést údaje o žadateli:
- Celé jméno a adresa
- Datum narození
- Státní příslušnost
- Povolání
- Rodinný stav
- Číslo a datum platnosti pasu
- Kontaktní údaje
Kromě toho bude žadatel vyzván k nahrání aktuální a přijatelné fotografie. K žádosti musí být přiložena platba. V současné době se odhaduje, že se bude pohybovat mezi 6 a 10 librami (11,60 EUR), ale přesný poplatek ještě nebyl potvrzen.
Potvrzení o přijetí nebo zamítnutí žádosti bude zasláno na e-mailovou adresu uvedenou v žádosti a očekává se, že odpověď by měla být doručena do tří pracovních dnů.
Poslední a nejdůležitější částí procesu žádosti je předložení záznamu o odsouzení žadatele za jakoukoli trestnou nebo teroristickou činnost v minulosti, jakož i podrobností o minulých přestupcích v oblasti víz.
Zaměření na bezpečnost
Cestování pouze na cestovní pas, jak je tomu v současnosti, představuje reálné riziko vstupu nežádoucích osob do Spojeného království za nekalými účely. Cestovní pas může poskytnout bezpečnostním složkám na hranicích pouze velmi omezené informace o návštěvníkovi a kontrola po příjezdu zabere čas a je nepříjemná jak pro cestujícího, tak pro pracovníka pohraniční stráže.
Systém ETA ve Spojeném království se zavádí s cílem zjednodušit situaci pro cizince a posílit bezpečnost ve Spojeném království. Po zavedení nového systému by mělo být prakticky nemožné, aby jakákoli osoba vstoupila na území Spojeného království, protože kontroly pro vydání britského ETA by měly být prováděny v místě odjezdu návštěvníka.
Pokud se někdo vyhne odhalení v místě odjezdu, bude jeho pas po příjezdu do Spojeného království znovu zkontrolován. Pokud návštěvník přicestuje bez požadovaného ETA do Spojeného království, bude zadržen a vrácen do místa odjezdu, jakmile to bude možné zařídit.
Britská vláda očekává, že po plném zprovoznění systému ETA ve Spojeném království se výrazně sníží počet osob, které do země vstupují jako nelegální přistěhovalci nebo za účelem páchání trestné činnosti či terorismu.
Prověřování minulosti
V současné době neexistuje žádný definovaný soubor bezpečnostních otázek, které by se týkaly postupu podávání žádostí o povolení ETA ve Spojeném království, ale lze důvodně očekávat, že bude úzce navazovat na otázky používané v systému ESTA provozovaném ve Spojených státech. Otázky ESTA se týkají čtyř základních témat:
- Záznam v rejstříku trestů
- Vazby na terorismus (a podezření na teroristickou činnost)
- Užívání drog
- Imigrační historie a předchozí víza
Klíčovou součástí procesu žádosti o ETA ve Spojeném království jsou položené otázky a poskytnuté odpovědi. Některé oddíly mohou být velmi podrobné, ale je to proto, že britské pohraniční síly musí mít jistotu, že osoby vstupující do Spojeného království byly co nejlépe prověřeny a po udělení povolení ke vstupu do Spojeného království nepředstavují žádné riziko.
Trestní minulost
Žadatelé o povolení ETA ve Spojeném království by měli v plném rozsahu zveřejnit veškeré záznamy o odsouzení za trestné činy. Drobné přestupky, jako jsou přestupky při řízení nebo neplacení účtů, nemusí mít negativní vliv na šance žadatele na schválení, ale tresty odnětí svobody za závažné trestné činy určitě ano.
Terorismus Odkazy
Země po celém světě jsou v souvislosti s možným rizikem teroristických útoků ostražitější než kdykoli předtím. Jakékoli odsouzení za teroristické trestné činy nebo dokonce vazby na známé teroristické skupiny či návštěvy oblastí konfliktů mohou vážně snížit pravděpodobnost udělení ETA ve Spojeném království.
Užívání drog
Zneužívání drog nebo obchodování s nelegálními látkami v minulosti se počítá v neprospěch žadatele, ale nemusí vést k odmítnutí, protože to závisí na závažnosti věci a na tom, jak dávno ke zneužívání nebo obchodování došlo.
Historie přistěhovalectví
Jedním z účelů britského systému ETA je omezit vstup a nelegální pobyt přistěhovalců ve Spojeném království. Záznam o podobných přestupcích v minulosti, překročení doby platnosti víza nebo vyhoštění v minulosti negativně ovlivní šance žadatele na úspěch.
Zdravotní stavy nebo anamnéza
Další oblastí, kterou se americká ESTA zabývá, je zdravotní anamnéza žadatele. To platilo zejména v době vrcholící pandemie koronaviru, kdy museli být všichni návštěvníci Spojených států proti této nemoci plně očkováni. Otázky ESTA v USA se týkaly také nakažlivých a přenosných nemocí. Formulář žádosti o povolení ETA ve Spojeném království může obsahovat některé otázky týkající se zdravotního stavu, ale to je zatím nejasné.
Upřímnost je nejlepší zásada
Očekává se, že naprostá většina žádostí o povolení ETA ve Spojeném království bude vyřízena a schválena bez větších obtíží nebo zpoždění. Žadatelé, kteří mohou mít poněkud pohnutou minulost, však mohou být v pokušení uvést ve formuláři nepravdivé nebo zavádějící informace v naději, že tyto prohřešky budou přehlédnuty a žádost bude schválena.
Zpracování žádosti
Všechny žádosti jsou důkladně prověřovány v mnoha policejních a bezpečnostních databázích, a to nejen v domovské zemi žadatele, ale i po celém světě. Jakékoli nesprávné nebo vyloženě nepravdivé údaje uvedené ve formuláři žádosti budou zjištěny a povolení ETA ve Spojeném království bude okamžitě zamítnuto.
V současné době není k dispozici žádný odvolací proces a zamítnutí je konečným rozhodnutím. Ti, kteří chtějí z jakéhokoli důvodu vstoupit do Spojeného království, musí místo toho požádat o vhodnou formu víza do Spojeného království, ale šance na jeho udělení se značně snižují, pokud je v záznamu uvedeno zamítnutí žádosti o povolení k pobytu ve Spojeném království.
Na položené otázky je třeba odpovědět úplně a upřímně. Pokud žadatel nebyl odsouzen za závažné trestné činy, vždy existuje šance, že mu bude povolení ETA ve Spojeném království uděleno. Poskytnutí nepravdivých informací nebo neupřímné odpovědi mohou vést pouze k odmítnutí a zklamání.