Proč se může přezkoumat ETA ve Spojeném království

| 25 ledna, 2024
Proč se může přezkoumat ETA ve Spojeném království

Od konce roku 2023 zavede britská vláda nový způsob předběžné kontroly návštěvníků, kteří chtějí navštívit některou ze čtyř zemí Spojeného království. Nový systém se nazývá Elektronické cestovní povolení Spojeného království, zkráceně UK ETA. Svým charakterem je téměř totožný s jinými elektronickými systémy předběžné kontroly, které jsou v současné době v provozu ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu.

Hlavním cílem britského systému ETA je posílit britskou bezpečnost tím, že se zamezí přístupu všem osobám, které jsou považovány za potenciální kriminální nebo teroristické riziko. Toho bude dosaženo prostřednictvím podrobného dotazníku používaného v procesu žádosti o povolení k pobytu ve Spojeném království, v němž musí žadatelé uvést podrobnosti týkající se všech předchozích odsouzení nebo trestů odnětí svobody za trestné činy nebo teroristické činy. Poskytnuté informace budou důkladně prověřeny nejen v britských bezpečnostních databázích, ale také v mnoha největších a nejobsáhlejších policejních databázích na světě.

Žadatelé, kteří nemají záznam v trestním rejstříku, mohou očekávat, že jim bude povolení ETA pro Spojené království uděleno během několika dní. U osob, které byly v minulosti odsouzeny, se však proces může protáhnout, protože žádost je přezkoumávána a poskytnuté informace jsou prověřovány. To platí i pro žadatele, kteří zamlčí údaje (ať už úmyslně, či nikoli), a pro ty, kteří uvedou nepravdivé informace.

Vysvětleno v rámci přezkumu

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království může být z různých důvodů označena jako „přezkoumávaná“. Především by to znamenalo, že úřady nejsou spokojeny s některými poskytnutými informacemi nebo zpochybňují pravdivost žadatele. Za normálních okolností je povolení k pobytu ve Spojeném království uděleno přibližně do tří dnů, přičemž zamítnutí trvá přibližně stejně dlouho.

Při přezkumu však není stanovena doba, po kterou může přezkum trvat. Vše bude záviset na povaze problémů v žádosti a na tom, zda je lze rychle vyřešit, či nikoli.

Žádost o povolení ETA ve Spojeném království se podává na britském ministerstvu vnitra a prochází několika fázemi:

  1. Prvotní posouzení: Prvním krokem schvalovacího procesu je rychlé úvodní posouzení formuláře žádosti, aby bylo zajištěno, že byly zodpovězeny všechny otázky, poskytnuty všechny požadované informace a předložena veškerá požadovaná dokumentace.
  2. Podrobné zkoumání: Prvotní posouzení může být dostačující pro rozhodnutí, zda má být ETA ve Spojeném království udělena, nebo zamítnuta, ale není tomu tak vždy. Obdržení oznámení, že žádost je „přezkoumávána“, znamená, že je třeba dále prověřit, zda je žadatel způsobilý pro ETA ve Spojeném království, nebo že se může vyskytnout problém s formulářem žádosti nebo poskytnutou dokumentací.
  3. Prověřování minulosti: U všech uchazečů se provádí prověrka minulosti, která obvykle proběhne bez problémů. Někteří uchazeči však mohou vyžadovat podrobnější a intenzivnější bezpečnostní prověrku nebo prověrku trestního rejstříku. Za účelem provedení těchto kontrol bude žádost označena jako přezkoumávaná.
  4. Ověřování informací: Kromě obav souvisejících s trestnou činností nebo terorismem bude chtít ministerstvo vnitra také ověřit, zda je žadatel tím, za koho se vydává. Za tímto účelem mohou úřady potřebovat ověřit veškeré poskytnuté informace nebo dokumenty u zaměstnavatele nebo finanční instituce.
  5. Žádost o další dokumentaci: V případě pochybností o pravosti žádosti a žadatele může být žadatel vyzván k předložení dalších dokladů, jako jsou výpisy z bankovního účtu nebo pracovní smlouva.
  6. Osobní rozhovor: Přestože je to velmi vzácné, může být nutné se zúčastnit osobního pohovoru za účelem objasnění, pokud nelze vyřešit jakékoli problémy e-mailem, poštou nebo telefonicky.

To, že je žádost označena jako posuzovaná, neznamená, že ETA ve Spojeném království pravděpodobně nebude udělena. Může to znamenat pouze to, že žadatel nevyplnil formulář žádosti správně nebo úplně nebo že nepřiložil potřebný dokument. Takové chyby nebo opomenutí budou žadateli rychle oznámeny a je důležité na ně co nejrychleji reagovat.

Přezkum bude trvat dlouho a rychlá reakce ministerstva vnitra může tento proces jen urychlit. Všechny žádosti podléhají přezkumu, který je však obvykle dokončen rychle a pouze v případě zjištění problémů se proces zpomalí a žádost je podrobněji přezkoumána.

Doba, po kterou může přezkum trvat, není stanovena, ale je důležité udržovat komunikaci otevřenou a včas reagovat na všechny dotazy nebo žádosti. Ačkoli je povolení ETA ve Spojeném království obvykle uděleno do tří pracovních dnů, nebylo by moudré čekat s podáním žádosti na poslední chvíli. S ohledem na možnost, že žádost může být přezkoumána, je rozumné ponechat si několik týdnů na vyřízení a raději se rozhodnout pro opatrnost.

Pokud status „v řízení“ přetrvává a není možné získat pomoc od úřadů, může být nutné vyhledat právní poradenství, které je však nutné jen zřídka a je třeba ho považovat za poslední možnost.

Vyžaduje se ETA ve Spojeném království, nebo ne?

ETA ve Spojeném království zatím není povinná a pro většinu lidí bude povinná až do konce roku 2024. Tato nová cestovní povinnost se bude vztahovat pouze na občany zemí, které v současnosti využívají bezvízový st yk se Spojeným královstvím. Patří sem přibližně šedesát zemí světa, včetně Ameriky, Kanady, Japonska, Jihoafrické republiky, Nového Zélandu a Austrálie, a také všechny členské státy Evropské unie a schengenského prostoru.

Požadavek Spojeného království týkající se ETA bude prováděn postupně a jako první se bude týkat zemí Blízkého východu. K tomu dojde koncem roku 2023 a v průběhu roku 2024 budou na seznam přidány další země. Britská vláda má v úmyslu plně zavést a zprovoznit systém ETA ve Spojeném království do ledna 2025, ale je otázkou, zda bude tohoto cíle dosaženo.

Občané zemí, na které se bude vztahovat mandát ETA, budou moci i nadále volně vstupovat do Spojeného království a projíždět jím pouze s platným cestovním pasem, jak tomu bylo v uplynulých desetiletích. Občanů zemí, kteří v současné době potřebují ke vstupu do Spojeného království a jeho návštěvě vízum, se zavedení nového systému cestovní kontroly nedotkne a budou i nadále potřebovat vízum jako dnes.