Odmítnutí nebo zrušení ETA ve Spojeném království: Co potřebujete vědět?

| 27 června, 2024

Občané Spojeného království (UK), kteří nemají vízum, musí mít před cestou elektronické cestovní povolení (ETA).

Dopravci, jako jsou letecké a námořní společnosti a železniční dopravci, naloží na palubu pouze cestující, kteří mají platný ETA, vízum nebo imigrační status.

Těm, kteří požádali o ETA, ale stále čekají na rozhodnutí, nebude umožněno nastoupit na palubu a přicestovat do Spojeného království. Totéž platí i pro ty, kterým bylo zamítnuto nebo zrušeno povolení k pobytu ve Spojeném království.

Můžete se odvolat proti zamítnutí nebo zrušení povolení ETA ve Spojeném království? Máme pro vás odpovědi!

Proces podávání žádostí o ETA ve Spojeném království

Proces žádosti o ETA ve Spojeném království je jednoduchý. Žadatelé musí předložit osobní a pasové údaje, odpovědět na bezpečnostní otázky a zaplatit poplatek 10 liber.

Zásadní je, abyste byli upřímní a přesní při poskytování všech potřebných informací. Jakékoli chyby, opomenutí, nepravdivé informace nebo jiné nesrovnalosti v údajích uvedených v žádosti mohou vést ke zpoždění nebo zamítnutí vašeho povolení ETA ve Spojeném království.

Úřady také mohou schválený ETA zrušit nebo odvolat, pokud se při skenování pasů cestujících na hranicích objeví nové informace.

Ačkoli je nepravděpodobné, že by cestujícím do Spojeného království, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti, bylo povolení k cestě odepřeno nebo zrušeno z určitých důvodů.

Žádost o ETA je obvykle vyřízena do tří dnů. Někteří žadatelé obdrží rozhodnutí o schválení nebo zamítnutí žádosti o ETA dříve než za tři dny. Přesto může vyřízení některých žádostí trvat déle než tři dny.

Můžete se odvolat proti zamítnutí nebo zrušení povolení ETA ve Spojeném království?

Žadatelé o ETA se nemohou odvolat proti rozhodnutí o ETA, které obdrželi, ani požádat o jeho přezkum. Vyplývá to z pokynů britské vlády pro ETA.

Po podání žádosti nemohou žadatelé svou žádost o ETA ve Spojeném království stáhnout ani změnit. Proces je převážně automatizovaný. Žádosti o stažení nebo změnu žádosti budou posuzovány pouze v případě, že je žádost v procesu přezkumu.

Při posuzování žádosti posuzuje, zda je žadatel způsobilý k udělení ETA. Ministerstvo vnitra se může obrátit na žadatele s žádostí o vysvětlení jeho žádosti. Žadatelé musí na tato oznámení reagovat co nejrychleji.

Podle zákona mají žadatelé právo požádat o přezkum lidským rozhodovacím orgánem, pokud je rozhodnutí o povolení k pobytu ve Spojeném království vydáno automatizovaným postupem.

Žadatelé, kteří obdrželi ETA prostřednictvím plně automatizovaného procesu, mají jeden měsíc na to, aby požádali o přezkoumání své žádosti pracovníkem s rozhodovací pravomocí. Bude přezkoumáno pouze v případě, že ministerstvo vnitra potvrdí, že rozhodnutí bylo vydáno plně automatizovaným procesem.

Rozhodnutí o zamítnutí žádosti o povolení ETA ve Spojeném království však bude pravděpodobně vždy přijímat člověk. Žadatelé, kterým bylo zamítnuto povolení ETA, proto nemohou požádat o přezkum a zvrátit rozhodnutí.

ETA a soudní přezkumy

Pokud má žadatel silný pocit, že ministerstvo vnitra rozhodlo o zamítnutí nebo zrušení ETA nesprávně, „jediným právem na odvolání proti takovému rozhodnutí je podání žádosti o soudní přezkum„.

Vyplývá to z pokynů ministerstva vnitra ke zrušení a omezení povolení.

Soudní přezkum je soudní řízení, v němž lze napadnout rozhodnutí místních úředníků a veřejných orgánů, včetně ministerstva vnitra. Může také napadat správní rozhodnutí o žádostech o přistěhovalectví, lidských právech nebo azylu.

Je důležité si uvědomit, že soudní přezkum se liší od správního přezkumu. Soudní přezkum nemůže určit, zda bylo zamítnutí nebo zrušení ETA nesprávné. Místo toho může rozhodnout pouze o tom, zda byl postup, který vedl k rozhodnutí, zákonný.

Dalším bodem, který je třeba vzít v úvahu, je, že odmítnutí nebo zrušení ETA neznamená, že osoba nemůže vstoupit nebo zůstat ve Spojeném království.

ETA je povolení k cestě, nikoli vízum. Získání ETA je odděleno od žádosti o dovolenou a jejího udělení.

Osoby, kterým bylo zamítnuto nebo zrušeno povolení ETA, mohou požádat o vízum do Spojeného království. Mezi alternativy k ETA patří standardní návštěvnické vízum, tranzitní vízum a vízum pro dočasnou tvůrčí práci.

Podání soudního přezkumu

Nový systém ETA ve Spojeném království je stále ve fázi vývoje, a proto je k dispozici jen velmi málo informací o důvodech soudního přezkumu zamítnutí nebo zrušení ETA, o jeho průběhu a možných výsledcích.

Předpokládejme, že by to bylo podobné jako soudní přezkum britského víza. V takovém případě musí žadatelé požádat o soudní přezkum do tří měsíců od vydání rozhodnutí a odůvodnění nároku.

Tři základní důvody pro podání návrhu na soudní přezkum jsou nezákonnost, procesní nespravedlnost a iracionalita.

Žadatel musí mít „dostatečný zájem“, aby mohl podat žádost o soudní přezkum. To znamená, že případ se týká přímo žadatele (tj. žadatele) nebo je rozhodnutím dotčen (např. rodinný příslušník).

Jak podat soudní přezkum

Podání soudního přezkumu ve Spojeném království zahrnuje tři hlavní fáze: fázi před podáním žaloby, fázi vydání povolení a fázi po vydání povolení. Tyto fáze zajišťují strukturovaný přístup k napadání rozhodnutí veřejných orgánů prostřednictvím právního systému.

Předakční fáze

Předžalobní fáze zahrnuje provedení kroků před podáním žaloby na soudní přezkum.

V této fázi musí žalobce nejprve najít alternativní způsoby řešení sporu a získat veškeré informace a dokumenty potřebné k doložení nároku.

Žadatel musí o žádosti informovat dopisem také ministerstvo vnitra nebo veřejný orgán, jehož rozhodnutí žadatel napadá. Tento úřad má pak lhůtu, obvykle 14 dní, aby mohl na stížnost reagovat.

Teprve po uplynutí této lhůty může žalobce podat žádost o soudní přezkum. A to bez ohledu na to, zda veřejný orgán na dopis žadatele odpověděl.

Fáze povolení

Pokud předžalobní postup nepřinese uspokojivé výsledky, je druhou fází podání žádosti o povolení soudního přezkumu. To obvykle trvá tři až šest měsíců.

Fáze po vydání povolení

Pokud je žalobci uděleno povolení k podání soudního přezkumu, je třetí a poslední fází věcné soudní projednání. Zde bude případ žadatele důkladně prozkoumán.

Po jednání bude vydán písemný rozsudek s podrobnostmi o rozhodnutí, o tom, zda žalovaný jednal v souladu se zákonem, a o případných opatřeních.

Další možnosti odmítnutí a zrušení ETA

Soudní přezkum vyžaduje od žadatele více času a prostředků. Žadatelé, jejichž žádost o ETA byla zamítnuta, se mohou pokusit podat žádost znovu a zaplatit poplatek znovu, přičemž opraví případné chyby v dříve zamítnuté žádosti.

Druhou možností je požádat o vízum do Spojeného království. Jedná se o nejjednodušší alternativu pro cestující, kteří chtějí navštívit Spojené království i v případě, že jejich žádost o ETA byla zamítnuta nebo zrušena.

Žádost o vízum do Spojeného království je složitější, stojí více a trvá déle, takže možná budou muset přizpůsobit své cestovní plány.

Přesto může být podání žádosti o vízum náročnější, pokud k zamítnutí nebo zrušení ETA došlo z vážných důvodů. V případě závažného odsouzení za trestný čin, opakovaného porušování imigračních předpisů nebo vazeb na nelegální skupiny nebude žádost o vízum pravděpodobně schválena.

Nemožnost získat vízum do Spojeného království by znamenala, že osoba nemůže Spojené království navštívit ani jím projíždět.

Zrušení zamítnutí žádosti o vízum do Spojeného království může být obtížné a závisí na závažnosti podkladu pro rozhodnutí.

V případě složitých odvolání a přezkumů rozhodnutí ministerstva vnitra se doporučuje požádat o radu a pomoc imigrační právníky a advokáty. Mohou pomoci vyčerpat všechny možnosti, jak se zasadit o udělení víza do Spojeného království.