Automatizovaná pasová kontrola Spojeného království (UKAPC)

| 21 října, 2023
Automatizovaná pasová kontrola ve Spojeném království

Přílet na některé z velkých britských letišť v době hlavních prázdnin může být nepříjemný, protože dlouhé fronty u pasové kontroly jsou běžným jevem. I v méně rušných obdobích může být čekání na odbavení na hraničních přechodech Spojeného království časově náročné. Aby se zkrátily zbytečné fronty a urychlila se procedura, mnoho letišť ve Spojeném království nyní poskytuje automatizovaný systém pasové kontroly. Tyto brány se nazývají eGates, což je zkratka pro elektronické imigrační brány. Brány eGate, známé také jako brány ABC (automatická hraniční kontrola), jsou automatické závory, které využívají digitálně uložená data k ověření totožnosti cestujícího pomocí biometrických údajů.

Od října 2023 je ve Spojeném království v provozu více než 270 elektronických bran, z nichž většina se nachází na letištích a několik na dalších vstupních místech, jako je například Eurotunel.

Současná umístění

Instalace elektronických bran pro zjednodušení přístupu návštěvníků do Spojeného království probíhá průběžně a pravidelně se přidávají další zařízení. Na následujících letištích v Anglii jsou instalovány a zprovozněny brány eGate:

  • Birmingham
  • Bristol
  • East Midlands
  • Gatwick
  • Heathrow
  • London City
  • Manchester
  • Newcastle
  • Stansted

Kromě toho mají brány eGate také skotská letiště v Edinburghu a Glasgow a letiště v Cardiffu ve Walesu. V Severním Irsku zatím žádné elektronické brány nejsou, ale letiště Belfast by se mělo brzy připojit k seznamu britských letišť, která poskytují automatizovanou pasovou kontrolu.

Jak fungují brány eGate

Na výběr může být několik vstupních bran a nově příchozí by měl počkat, až se uvolní další, která bude označena zeleným zaškrtnutím nebo světlem. Pro použití elektronické brány je nezbytné, aby měl cestující aktuální biometrický pas. Informace uložené na čipu pasu se po naskenování přečtou a biometrické údaje, jako je rozpoznání obličeje nebo sken oční duhovky, se porovnají s osobou stojící před obrazovkou eGate. Po krátké pauze systém ověří totožnost osoby a brána se automaticky otevře. V případě poruchy zařízení nebo potíží při ověřování zůstane závora uzavřena a pracovník imigrační služby se pokusí případné problémy vyřešit.

Biometrický pas, který poznáte podle symbolu fotoaparátu na obálce, je nezbytný, protože starší standardní pasy systém eGate nepřijme. Digitální čip obsažený v biometrickém pasu obsahuje osobní údaje držitele, které zahrnují:

  • Celé jméno
  • Datum narození
  • Pohlaví
  • Státní příslušnost držitele
  • Země vydání pasu
  • Číslo pasu a údaje o jeho platnosti
  • Fotografie držitele

V čipu mohou být uloženy také příslušné cestovní údaje, případně informace o vízech a důležité biometrické údaje, které mohou spočívat ve skenu obličeje nebo oční duhovky. V budoucnu mohou být k biometrickým údajům obsaženým v čipu přidány otisky prstů, ale v současné době to není podmínkou.

Stránka s fotografií v pasu se naskenuje u brány eGate a vestavěný fotoaparát vyfotografuje cestujícího. Imigrační úředník porovná tuto fotografii s fotografií v pasu, a jakmile se přesvědčí, že se obě fotografie shodují a všechny ostatní údaje jsou v pořádku, otevře se závora a cestujícímu je povolen vstup. Pokud se na obrazovce zobrazí ikona „stop“, brána se neotevře a imigrační úředníci vyřídí záležitost osobně.

Jednoduchý a rychlý proces

Použití automatické brány pasové kontroly je jednoduché a rychlé a dodržování několika základních pravidel pomůže proceduru ještě více urychlit a vyhnout se zmatkům, zdržení a případným problémům:

  1. Než přistoupíte k bráně eGate, sundejte si klobouky, sluneční brýle, šátky nebo jakékoli předměty, které by mohly zakrývat obličej (to se může týkat i běžných brýlí, pokud je na pasové fotografii nenosíte).
  2. Odstraňte všechny obaly pasu a otevřete stránku s fotografií.
  3. Počkejte na další volnou bránu, která je označena zeleným světlem.
  4. Do brány by měla vstupovat vždy jen jedna osoba.
  5. Příruční zavazadla, tašky nebo osobní věci držte vepředu, aby se při odbavení nezachytily u brány.
  6. Položte pas (otevřený na stranu s fotografií) na skener lícem dolů a kryt pasu položte vpředu.
  7. Držte pas několik sekund pevně na místě (nehýbejte s ním).
  8. Dívejte se přímo před sebe na obrazovku eGate a přitom držte hlavu v klidu.
  9. Po několika vteřinách by měl být pas ověřen a závora se automaticky otevře a umožní cestujícímu vstup do Spojeného království.

Rodiny nebo skupiny cestující společně by se měly snažit používat brány eGate ve stejnou dobu pro případ, že by se vyskytly problémy s pasem nebo zařízením. Pokud je nutné hovořit s imigračním úředníkem osobně, nezapomeňte odložit mobilní telefony nebo notebooky.

Oprávněnost používat brány eGates

Ačkoli je biometrický pas nezbytný pro používání elektronických bran na britských letištích, neznamená to, že jsou všechny biometrické pasy přijatelné.
Používání eGates je omezeno na:

  • Britští občané
  • Občané kterékoli z 27 členských zemí Evropské unie.
  • Občané tří zemí EHP (Evropského hospodářského prostoru) – Islandu, Norska a Lichtenštejnska.
  • Švýcarští státní příslušníci

Občané zemí, které mají v současné době se Spojeným královstvím uzavřenou reciproční dohodu o bezvízovém styku, mohou na britských letištích využívat také elektronické brány (eGates), a to včetně držitelů pasů z:

Další skupinou, která má přístup k automatickým branám pasové kontroly, jsou členové služby registrovaných cestujících. Registrovaná služba pro cestující (RTS) je systém členství, který je přístupný občanům většiny zemí a je nejpřínosnější pro často cestující, protože poskytuje rychlejší a pohodlnější obsluhu na pasových kontrolách ve Spojeném království.

Je třeba poznamenat, že děti ve věku od dvanácti do sedmnácti let mohou používat systém eGate, ale pouze v doprovodu dospělé osoby.

Obavy společnosti ETA ve Spojeném království

Byly vyjádřeny obavy z nadcházejícího zavedení systému ETA ve Spojeném království a z toho, jak může ovlivnit systém automatické pasové kontroly. Elektronické cestovní povolení (ETA) je metoda předběžné kontroly cizinců, kteří chtějí vstoupit do některé ze čtyř zemí Spojeného království – Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska.

Požadavek na britské povolení ETA se bude týkat pouze občanů některých zemí Blízkého východu do konce roku 2023, než bude v roce 2024 rozšířen na celý svět. Pro občany, kteří jsou v současné době oprávněni využívat eGates, se změní pouze to, že až bude v roce 2024, případně v roce 2025, pro všechny oprávněné cestující povinná britská ETA, bude muset být s biometrickým pasem spojeno požadované schválení britské ETA.

Za současného stavu je k využití rychlejšího systému eGate zapotřebí pouze platný biometrický pas vydaný v některé ze zemí, které splňují podmínky pro jeho vydání, ale doporučuje se mít získaný. Schválení ETA ve Spojeném království pokud žádáte o nový cestovní pas a nadcházející návštěva Spojeného království je reálná.