Země Perského zálivu schválily zavedení jednotného víza v letech 2024-2025

| 21 listopadu, 2023
Země Perského zálivu schválily zavedení jednotného víza v letech 2024-2025

Rada pro spolupráci v Zálivu (GCC) schválila na zasedání ministrů 9. listopadu 2023 schengenská víza pro všechny členské země.

S jediným vízem mohou turisté snadno procestovat šestičlenný blok zemí Perského zálivu – Spojené arabské emiráty (SAE), Saúdskou Arábii, Bahrajn, Katar, Omán a Kuvajt.

„Jednotná turistická víza pro země Perského zálivu jsou projektem, který přispěje k usnadnění a zefektivnění pohybu obyvatel a turistů mezi šesti zeměmi Perského zálivu a bude mít nepochybně pozitivní [impact] v oblasti hospodářství a cestovního ruchu,“ uvedl generální tajemník GC Jassim Al Budaiwi na 40. zasedání ministrů vnitra zemí GCC v Ománu, kde bylo oznámení učiněno.

GCC očekává, že systém jednoho víza bude ve všech šesti členských zemích spuštěn v letech 2024 až 2025.

Podle Arab Times , technické výbory jednotlivých zemí stanoví vízové požadavky.

Žadatelé budou moci žádat o vízum prostřednictvím jedné webové stránky nebo aplikace. Bude podléhat kontrole ze strany všech zemí a je možné, že v případě námitek bude vstup umožněn pouze schváleným zemím.

Zavedení jednotného vízového systému pro země GCC bylo původně navrženo v roce 2015, ale z různých důvodů a okolností se neuskutečnilo.

Znovu se o něm začalo mluvit v roce 2022, kdy Katar hostil finále mistrovství světa ve fotbale a kdy byla zavedena elektronická platforma podobná cestovnímu pasu pro všechny země Perského zálivu.

V květnu 2023 se tento návrh objevil na konferenci v Dubaji, kde ministři zemí GCC vyjádřili přání sjednotit se a podpořit tak cestování turistů přes hranice, podobně jako je tomu v Evropě.

Zpřístupnění cestování na Arabský poloostrov

Jedno vízum umožní jeho držiteli navštívit všech šest členských zemí GCC, čímž odpadne nutnost mít při návštěvě regionu různé cestovní doklady.

V současné době mají volný pohyb mezi šesti zeměmi bloku pouze občané členských zemí GCC.

Na druhou stranu cizinci, kteří pobývají v zemích Perského zálivu, musí stále získat víza, aby mohli cestovat po regionu, a to i na krátké cesty.

Návštěvníci z jiných zemí mimo Arabský poloostrov potřebují k návštěvě každé z členských zemí GCC víza nebo jsou od víz osvobozeni.

Zvažuje se také vybudování propojené turistické trasy, která by spojovala šest členských zemí GCC. S vízem si mohou cestující prodloužit návštěvu o více než 30 dní.

Je důležité poznamenat, že schválení programu jednotného cestovního povolení GCC nezaručuje souhlas všech šesti zemí. Cestující s vízy mohou stále čelit hraničním kontrolám.

Jednotná víza budou hrát významnou roli při naplňování strategie cestovního ruchu GCC 2030 a zvýší ekonomický přínos tohoto odvětví díky vyššímu počtu cestujících v regionu a vyšší obsazenosti hotelů.

Cílem je přilákat do roku 2030 128,7 milionu osob, což představuje nárůst o 136,6 % oproti roku 2021.

Země GCC si zachovávají bezvízový styk se Spojeným královstvím

Jednotná víza pro země GCC mají usnadnit cestování mezi členskými zeměmi Bahrajnem, Katarem, Kuvajtem, Ománem, Saúdskou Arábií a SAE.

Pro předem ověřené cestující s nízkým rizikem je to vítané usnadnění imigračního procesu. Kromě toho by to mohl být krok blíže k bezvízovému styku.

Jedno vízum je obdobou schengenského víza, které turistům usnadňuje návštěvu společného schengenského prostoru.

Zahrnuje 23 z 27 členských zemí Evropské unie (EU) a sousední země Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko, které zrušily kontroly na vnitřních hranicích.

Občané z více než 60 zemí, jako je Austrálie, Velká Británie, Kanada, Nový Zéland a Spojené státy americké, ji však pro krátkodobé návštěvy nepotřebují. Vyžadují pouze systém ETIAS neboli elektronický systém pro cestovní informace a povolení.

V současné době mají tento bezvízový styk při cestách do schengenského prostoru pouze občané SAE. V současné době probíhají jednání o tom, aby byl občanům Kuvajtu, Ománu, Kataru a Saúdské Arábie tento status bezvízového styku udělen.

Na druhé straně si všichni občané zemí Perského zálivu zachovávají bezvízový styk ve Spojeném království, které již není součástí EU ani schengenského prostoru.

Občané členských zemí GCC nepotřebují k návštěvě Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska vízum. Potřebují pouze elektronický doklad o bezvízovém styku (EVW) nebo nové elektronické cestovní povolení (ETA).

Katařané již nyní využívají ETA k cestám do Spojeného království; ostatní občané zemí Perského zálivu budou následovat v roce 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *