Podle oficiálních statistik z června 2024 zaznamenala Velká Británie (UK) výrazný nárůst žádostí o víza a ETA a udělování víz.
Tento růst je důsledkem zvládnutí nárůstu počtu cestujících po pandemii a přizpůsobení se novému systému digitálních cestovních povolení pro návštěvníky z Perského zálivu.
Systém elektronického cestovního povolení (ETA) ve Spojeném království se stává stále populárnějším mezi některými občany vybraných zemí Perského zálivu.
V červnu 2024 obdržela britská vláda 393 253 žádostí o ETA ve Spojeném království, z nichž 388 021 bylo schváleno.
Doposud bylo zamítnuto pouze 5 232 žádostí o povolení k vycestování ETA ve Spojeném království.
ETA zjednodušuje vstupní proces pro návštěvníky, kteří pro krátkodobý pobyt ve Spojeném království nepotřebují vízum. To zahrnuje cesty za účelem turistiky nebo povolených obchodních aktivit.
Umožňuje vládě zjednodušit vstup předem prověřených státních příslušníků bez víza ještě před jejich příjezdem.
Nový systém digitálních povolení je součástí plánu na modernizaci a posílení britského pohraničního systému.
Žádosti a granty ETA podle zemí
Britský program ETA je otevřen pouze občanům zemí Perského zálivu (GCC) a Jordánska, kteří chtějí navštívit Spojené království.
Mezi země GCC patří Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arab ské emiráty (SAE).
Katařané začali žádat o povolení ETA koncem října 2024. Ostatní země GCC a Jordánsko podaly žádosti o ETA od února 2024.
Nejvyšší počet žádostí a grantů v rámci programu ETA podali jordánští státní příslušníci, a to 146 740 žádostí a 144 247 grantů.
Na druhém místě jsou občané Saúdské Arábie, kteří podali 118 451 žádostí o ETA a 117 360 jich bylo schváleno.
Následují návštěvníci z Kuvajtu, kteří podali 48 888 žádostí o ETA a obdrželi 48 239 grantů.
Téměř všem 30 391 katarským a 29 777 emirátským žadatelům o ETA bylo vyhověno.
Ománští a bahrajnští občané rovněž podali žádosti o ETA, ale v menším počtu.
Tyto údaje dokládají rostoucí závislost zemí Perského zálivu na systému ETA.
Je také důkazem snahy Spojeného království o navázání užších vztahů s těmito zeměmi.
Zvýšení počtu návštěvníků ze Zálivu díky programu ETA ve Spojeném království
Systém ETA výrazně usnadnil občanům zemí Perského zálivu cestování do Spojeného království.
V zemích Perského zálivu se dříve vyžadoval elektronický bezvízový styk (EVW) pro jeden vstup, který stál 30 liber za jednu žádost.
Na druhou stranu ETA pro Spojené království umožňuje opakované krátkodobé návštěvy Spojeného království po dobu dvou let. Jedna žádost stojí pouze 10 liber.
Státní příslušníci zemí Zálivu ze Spojených arabských emirátů projevili zvýšený zájem o návštěvu Spojeného království díky programu ETA a stabilnějším cenám letenek.
Těm, kteří potřebují vízum do Spojeného království, se rovněž doporučuje, aby tak učinili kvůli rychlejšímu vyřízení víz do Spojeného království.
Podle nedávné studie má přibližně 87 % investorů z Perského zálivu v úmyslu investovat do nemovitostí ve Spojeném království díky příznivým podmínkám na trhu a ETA.
Tyto faktory vedly ke zvýšené poptávce po cestování, díky čemuž se Spojené království stalo oblíbenou destinací pro volný čas a podnikání mezi návštěvníky z Perského zálivu.
Počet žádostí o standardní návštěvnická víza a grantů ve Spojeném království roste
Vedle ETA se zvýšil i počet žádostí o standardní návštěvnická víza do Spojeného království a grantů.
V roce končícím v červnu 2024 bylo uděleno 2,1 milionu návštěvnických víz, což je o 16 % více než v předchozím roce.
Tento nárůst poukazuje na pokračující oživení mezinárodního cestování po pandemii COVID-19.
Počet registrovaných návštěvníků, kterým byla udělena víza, je však stále o 13 % nižší než v roce 2019 před pandemií.
V kategorii návštěvnických víz převažovali státní příslušníci Indie a Číny, přičemž podíl indických státních příslušníků činil 25 % (530 587).
Na druhou stranu, čínští státní příslušníci se na celkovém počtu udělených návštěvnických víz podílejí 24 procenty (507 883).
Počet víz udělených čínským občanům se oproti předchozímu roku zdvojnásobil. Stále je však o 21 % nižší než v roce 2019, kdy dosáhl svého maxima.
Dalšími nejvýznamnějšími skupinami žadatelů o víza byli občané Turecka, Nigérie, Pákistánu a Jihoafrické republiky.
Ministerstvo vnitra uvedlo, že nárůst počtu návštěvnických víz je důkazem silné přitažlivosti Spojeného království pro turisty a obchodní cestující.
Na druhou stranu celkový pokles počtu návštěvnických víz oproti roku 2019 je částečně způsoben změnami vízové povinnosti pro některé státní příslušníky.
Například občané Saúdské Arábie od června 2022 nepotřebují k návštěvě Spojeného království vízum, což vedlo k tomu, že jim bylo vydáno o 119 107 návštěvnických víz méně.
Započítávají se také mezi žadatele o ETA a granty, protože cestovní povolení se pro ně otevřelo v únoru 2024.
Budoucnost cestování do Spojeného království
Cílem změn vízové politiky Spojeného království a systému ETA je zjednodušit vstup krátkodobých návštěvníků a zároveň zachovat důkladné hraniční kontroly.
Ministerstvo vnitra plánuje širší zavedení nových systémů digitálních cestovních povolení v roce 2024 nebo na začátku roku 2025.
V brzké době budou muset všichni státní příslušníci, kteří nemají vízum a přijíždějí do Spojeného království, získat před cestou britské povolení k pobytu.
Týká se to občanů Evropské unie (EU), Spojených států (USA) a dalších zemí, které mají ve Spojeném království status bezvízového styku.
Vzhledem k tomu, že se očekává, že přístup do programu ETA ve Spojeném království získá více národností, počet žádostí o ETA a grantů pravděpodobně poroste.