Britská vláda zavádí novou metodu kontroly pro většinu cizinců, kteří chtějí navštívit Spojené království. UK ETA, což je zkratka pro United Kingdom Electronic Travel Authorisation, se stane povinnou pro návštěvníky Spojeného království, kteří v současné době nepotřebují britské vízum pro vstup do některé ze čtyř zemí Spojeného království – Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska.
Navzdory odchodu Spojeného království z Evropské unie po brexitu mají britští občané stále bezvízový styk se všemi členskými státy Evropské unie a schengenského prostoru. Tato situace se však od roku 2023 změní a držitelé britských pasů budou před cestou do Evropy potřebovat souhlas ETIAS.
Systém ETIAS (Evropský systém pro cestovní informace a povolení) je podobný jiným elektronickým kontrolním systémům, které v současnosti provozují například Kanada, Austrálie a Spojené státy. Proces podávání žádostí do všech těchto elektronických schvalovacích systémů má za cíl vyloučit nežádoucí cestující nebo návštěvníky, kteří mohou představovat bezpečnostní nebo kriminální riziko.
Na rozdíl od tradičního papírového víza je elektronické povolení k cestě digitálně propojeno s pasem a zobrazí se po naskenování v místě odjezdu ze země původu držitele pasu. Před cestou je třeba zajistit veškeré digitální schválení, protože cestujícím bude odepřen přístup ke všem formám cestování, pokud nebude mít pas požadovanou formu schválení.
To bude platit i pro ty cizince, kteří chtějí vstoupit do Spojeného království nebo jím projíždět, jakmile bude nový systém plně funkční. V současné době se očekává, že se tak stane někdy v roce 2024.
Postupné zavádění
Zavedení nového systému ETA ve Spojeném království je komplikovaná záležitost, kterou nelze zprovoznit ze dne na den. Z tohoto důvodu britská vláda zavádí systém ETA ve Spojeném království postupně. Nový systém začne poprvé fungovat v listopadu 2023, kdy budou katarští občané před každou plánovanou návštěvou Spojeného království potřebovat povolení ETA.
V únoru 2024 bude program rozšířen o dalších šest zemí Blízkého východu, kterými jsou Jordánsko, Kuvajt, Bahrajn, Saúdská Arábie, Omán a Spojené arabské emiráty.
Jakmile budou zjištěny a odstraněny případné chyby v systému, bude požadavek ETA ve Spojeném království v průběhu roku 2024 zaveden po celém světě.
Britský ETA bude vyžadován pouze pro občany zemí, které v současné době využívají bezvízový styk se Spojeným královstvím. Patří sem všechny země EU a schengenského prostoru a řada zemí, které mají se Spojeným královstvím reciproční politiku osvobození od vízové povinnosti. Mezi země na tomto seznamu patří Spojené státy, Kanada, Nový Zéland, Austrálie, Japonsko, Jihoafrická republika a řada zemí Jižní Ameriky.
Držitelé britských pasů nebo pasů Irské republiky jsou od požadavku ETA pro Spojené království osvobozeni, stejně jako ti, kteří mají povolení k pobytu, zaměstnání nebo studiu ve Spojeném království. Státní příslušníci zemí, které v současné době vyžadují pro vstup do Spojeného království vízum, budou i nadále muset mít příslušnou formu víza, ale nebude nutné mít britské ETA.
Proces podávání žádostí
Žádost o povolení ETA ve Spojeném království se podává výhradně online, přičemž žadatel musí uvést základní osobní údaje a odpovědět na několik otázek. To zahrnuje:
- Celé jméno žadatele
- Datum narození
- Státní příslušnost
- Kontaktní údaje
Formulář žádosti obsahuje také oddíl, v němž je třeba uvést údaje o případném odsouzení za trestné činy nebo teroristické trestné činy. Měly by být uvedeny v plném rozsahu, protože všechny poskytnuté informace jsou důkladně kontrolovány v mnoha bezpečnostních databázích ve Spojeném království i po celém světě. Podobně se další oddíl týká nedávné cestovní historie, kde musí žadatelé uvést podrobnosti o předchozích vydaných vízech, cestách do oblastí konfliktů a případném překročení doby platnosti víza nebo vyhoštění.
Žadatelé budou muset rovněž uvést podrobnosti o cestě do Spojeného království a hlavní důvod (důvody) návštěvy. Vzhledem k tomu, že se jedná o online proces, musí mít žadatel platnou e-mailovou adresu, která bude použita pro účely kontaktování a potvrzení o udělení ETA ve Spojeném království.
Pro úspěšné dokončení žádosti je také nutné uvést údaje o cestovním pasu, jako je číslo pasu, země vydání a datum ukončení platnosti. Je důležité se ujistit, že platnost pasu končí po datu posledního pobytu ve Spojeném království. Cestovní pas, jehož platnost vyprší během pobytu ve Spojeném království, nebude akceptován a ETA pro Spojené království bude zamítnuta.
Je také nutné mít přijatelnou kreditní nebo debetní kartu, protože platba musí být provedena v plné výši v okamžiku podání žádosti. Poplatek za ETA ve Spojeném království je v současné době stanoven na 10 liber (11,70 EUR), ale může se kdykoli změnit.
Po udělení je ETA ve Spojeném království platná po dobu dvou let, během níž může držitel vstoupit do Spojeného království při libovolném počtu příležitostí, pokud platnost pasu neskončila. Pokud platnost pasu vyprší během dvouletého období, platnost britského ETA vyprší spolu s ním.
Očekává se, že naprostá většina ETA vydaných Spojeným královstvím bude vydána turistům, kteří navštíví Spojené království na krátké přestávky nebo dovolenou. Značný počet povolení však bude vydán také cizincům, kteří do Spojeného království vstupují za účelem podnikání nebo studia. Britské povolení ETA se vztahuje na tyto (a další) účely, ale jeho držitel může v jednom bloku pobývat maximálně šest měsíců. Pro pobyty delší než šest měsíců je nutné mít příslušnou formu britského víza.
Odhaduje se, že vyplnění online žádosti by mělo trvat deset až patnáct minut a rozhodnutí by mělo být vydáno do tří pracovních dnů (pokud ne dříve), přičemž potvrzení bude doručeno prostřednictvím e-mailu uvedeného ve formuláři žádosti.
Použití systému ETA ve Spojeném království
Jakmile bude ETA ve Spojeném království plně funkční, bude pro návštěvníky, kteří nejsou občany Spojeného království, povinná. Před jakoukoli cestou je třeba zajistit ETA pro Spojené království, protože toto potvrzení bude kontrolovat dopravce, který návštěvníka do Spojeného království dopravuje. To se týká všech druhů dopravy, nejen leteckých a námořních dopravců.
V každém místě odjezdu do Spojeného království, ať už po zemi, po moři nebo letecky, se kontrolují pasy, aby se zajistilo, že mají platný ETA pro Spojené království. Držitelům cestovních pasů bez potřebného souvisejícího schválení ETA ve Spojeném království bude povolení k cestě odepřeno. Při příjezdu do Spojeného království budou rovněž kontrolovány cestovní pasy a každý, komu se nějakým způsobem podařilo dorazit do Spojeného království bez ETA, bude vrácen do místa odjezdu.
Každý jednotlivec musí mít vlastní ETA pro Spojené království a toto pravidlo se vztahuje i na děti a kojence. Rodič nebo opatrovník může požádat o vydání cestovního pasu pro malé děti, pokud mají vlastní cestovní pas. Britská ETA se vztahuje na děti cestující na cestovní pas rodiče nebo opatrovníka, který je s tímto pasem spojen.
Ačkoli je ETA pro Spojené království digitálním odkazem na cestovní pas, je dobré vytisknout si papírovou kopii potvrzovacího e-mailu, která by mohla být neocenitelná v případě, že by na hraničních přechodech Spojeného království došlo k nějakým problémům.
Tento systém se zavádí především za účelem ochrany Spojeného království před nelegálním přistěhovalectvím a odhalování možných zločinců a teroristů. Pro žadatele o povolení ETA ve Spojeném království, kteří mají záznam v trestním rejstříku nebo v minulosti porušili vízovou povinnost, může být obtížné, ne-li nemožné, získat požadované povolení k vycestování.
Je třeba poznamenat, že ačkoli je britské povolení ETA povinným požadavkem pro návštěvu Spojeného království, nezaručuje automatický vstup do žádné ze čtyř zemí Spojeného království. Konečné rozhodnutí je v rukou příslušníků pohraniční stráže, kteří mohou odmítnout vstup cestujícího, pokud mají důvodné podezření.
Pokud je žádost o ETA ve Spojeném království zamítnuta, není důvod k odvolání a žadatel by měl místo toho požádat o vhodnou formu britského víza.