Asociace předních turistických atrakcí (ALVA) představila nejnavštěvovanější turistické atrakce ve Spojeném království (UK) v roce 2023.
Na prvním místě se umístilo Britské muzeum s více než 5,8 milionu návštěvníků v roce 2023. To představuje 42% nárůst oproti předchozímu roku. Naposledy se na vrcholu žebříčku objevila v roce 2019.
ALVA uvedla, že k její popularitě přispěla především výstava „Skryté století Číny“, která v muzeu probíhala od května do října 2023.
Na druhém místě se umístilo Přírodovědné muzeum v západním Londýně s 5,7 milionu návštěvníků.
Tate Modern, která je domovem britské národní sbírky mezinárodního moderního a současného umění, se v loňském roce umístila na čtvrtém místě s 4,7 miliony návštěvníků.
Na pátém místě se umístilo další umělecké centrum Southbank Centre s návštěvností 3,1 milionu osob.
Dalších pět atrakcí s nejvyšší návštěvností ve Spojeném království se nachází v Londýně.
Jsou to Victoria and Albert Museum, Národní galerie, Muzeum vědy, Tower of London a Somerset House.
Mezi členy ALVA patří přední britská muzea, galerie, historické památky a volnočasové atrakce, celkem více než 2 200 míst.
Turistické atrakce v hlavním městě dominují letošnímu žebříčku nejnavštěvovanějších míst, uvedl deník The Independent.
Nejlepší turistické atrakce Spojeného království mimo Londýn
The Crown Estate a National Museum of Scotland jsou jedinými turistickými atrakcemi mimo Londýn, které se v roce 2023 objeví v první desítce nejnavštěvovanějších míst ve Spojeném království.
Navzdory všeobecnému přesvědčení se korunní majetek, který zahrnuje Windsorský hrad a Windsor Great Park, nachází v hrabství Berkshire. Leží západně od Londýna.
V letech 2021 a 2023 byla na prvním místě, ale s tříprocentním poklesem počtu turistů klesla na třetí místo. Celkový počet návštěv v roce 2023 činil 5,5 milionu.
The Crown Estate byl také vyhodnocen jako nejlepší venkovní atrakce ve Spojeném království pro rok 2023.
Naproti tomu Skotské národní muzeum v Edinburghu navštívilo 2,2 milionu lidí.
Oblíbenými turistickými magnety skotského hlavního města byly také Edinburský hrad a Skotská národní galerie. Navštívilo je 1,9 a 1,8 milionu návštěvníků.
K dalším zajímavým místům mimo Londýn patří zahrada RHS Garden, zahrada RHS Garden Wisley ve Wokingu, Stonehenge v Salisbury a římské lázně a pumpa v Bathu.
Desítku nejlepších turistických atrakcí mimo hlavní město Anglie uzavírají Kelvingrove Art Gallery and Museum a Riverside Museum. Oba se nacházejí ve skotském Glasgow.
Titanic Belfast navíc navštívilo nejvíce lidí v Severním Irsku, a to 800 000.
Národní historické muzeum St Fagans v Cardiffu navštívilo 600 000 lidí, což je nejvíce ve Walesu.
Počet návštěvníků se po pandemii téměř zotavil
ALVA oznámila, že v roce 2023 se počet návštěvníků zvýší o 19 % a v porovnání s rokem 2022 dosáhne 146,6 milionu osob.
V porovnání s rokem 2019 před pandemií je však návštěvnost stále o 11 procent nižší, a to 163,9 milionu návštěv.
Ředitel ALVA Bernard Donoghue uvedl, že pomalé oživení může být způsobeno ekonomickými změnami a životními náklady.
„Lidé mnohem taktičtěji a rozumněji rozhodují o tom, jak utratí své volné peníze,“ řekl v Independent Travel Podcast Simona Caldera.
Přesto jsou členové ALVA podle Donoghuea „potěšeni“, že lidé „stále upřednostňují trávení výjimečného času s výjimečnými lidmi na výjimečných místech“.
Sdílel stejnou prognózu ohledně počtu návštěvníků a výdajů na příjezdový cestovní ruch jako VisitBritain.
Britská národní agentura pro cestovní ruch předpovídá, že do začátku roku 2025 dojde k úplnému oživení návštěvnosti i výdajů do roku 2019.
Ztracené příležitosti v oblasti cestovního ruchu ve Spojeném království
Ředitel ALVA uvedl, že daňové úlevy pro muzea, divadla a galerie byly „velmi vítaným oznámením v nedávném rozpočtu“.
Neskrýval však svou nespokojenost s některými nedávnými rozhodnutími britské vlády, která ovlivnila ekonomiku cestovního ruchu.
Jedním z nich je požadavek na cestovní pasy a zákaz cestování občanů Evropské unie (EU) do Spojeného království na jejich národní průkazy totožnosti.
„Považovali jsme to za katastrofální akt ekonomického sebepoškozování,“ řekl Donoghue.
Mnoho občanů EU nemá cestovní pas, protože v rámci schengenského prostoru cestují pouze s občanským průkazem.
To vedlo ke ztrátě více než 200 milionů potenciálních návštěvníků Spojeného království, kteří mají pouze průkaz totožnosti.
Podle vlády by Spojené království přišlo o 890 000 návštěv občanů EU ročně, což by znamenalo finanční ztrátu ve výši 590 milionů liber ročně.
Dalším důvodem je zrušení nezdaněných nákupů, které vedlo k „výraznému poklesu“ výdajů zahraničních turistů v obchodech se suvenýry.
Donoghue uvedl, že Spojené království „přichází o drahé zboží, které nakupují návštěvníci z celého světa, zejména z Ameriky, Blízkého a Dálného východu“.
Uvedl, že bez pravidla o bezcelním nakupování by návštěvníci zkrátili svou dovolenou ve Spojeném království a nakupovali by v Paříži, Miláně, Madridu a Římě.