Ministerstvo vnitra přiznává, že prosazování dohody ETA mezi britsko-irskou hranicí je „výzva“

| 28 března, 2024
Ministerstvo vnitra přiznává, že prosazování dohody ETA mezi britsko-irskou hranicí je "výzva"

Ministerstvo vnitra Spojeného království (UK) přiznalo, že pro nový systém elektronického cestovního povolení (ETA) bude „výzvou“ zabránit nelegálnímu vstupu do země přes Irsko.

ETA je nové digitální cestovní povolení, které je vyžadováno od všech cestujících, kteří mohou navštívit Spojené království bez víza na krátké cesty.

Týká se to všech cestujících, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti a navštěvují Severní Irsko nebo Velkou Británii přes Irskou republiku.

Spojené království, Irsko, Guernsey, Jersey a ostrov Man však mají dlouhodobou dohodu o společném cestovním prostoru (CTA).

Umožňuje svým občanům žít a pracovat v kterékoli části členských území a volně cestovat bez imigračních kontrol.

Během zasedání výboru pro spravedlnost a vnitro se lord Sandhurst zajímal o prosazování systému ETA na hranici mezi Spojeným královstvím a Irskem.

Co může ministerstvo vnitra dělat, pokud cizinci s „nekalými úmysly“ překročí hranice nebo „naskočí na letadlo“ z Irska do Spojeného království bez ETA?

„Možná se dopouštím trestného činu, ale jak se vaše parta a lidé z ochranky dozvědí, že jsem to udělal?“ zeptal se lord Sandhurst.

Simon Bond, vrchní ředitel pro transformaci pohraniční stráže Spojeného království, uvedl, že je to „určitě výzva“.

„Celkovým záměrem je získat co nejvíce informací o každém, kdo do Spojeného království přijíždí, aby bylo možné všechny tyto kontroly provést,“ řekl.

Deník The Independent uvedl, že Bond na otázku, zda by bylo vhodné zvolit cestu mezi Irskem a Spojeným královstvím, pokud by někdo chtěl ohrozit národní bezpečnost Spojeného království, neodpověděl.

Prosazování ETA v CTA

ETA bude povinná pro všechny občany, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti a navštěvují Spojené království za účelem podnikání, studia a tranzitu.

Jedna žádost stojí 10 liber a platí dva roky nebo do doby, než cestovní pas vyprší dříve.

V současné době musí mít ETA před návštěvou Spojeného království pouze cestující z Bahrajnu, Jordánska, Kataru, Kuvajtu, Ománu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE).

Vláda Spojeného království očekává, že ETA bude uplatňována na všechny občany, kteří nemají vízum, včetně občanů Evropské unie (EU) a Spojených států (USA).

Na základě dohody CTA jsou osoby, které jsou držiteli irských pasů, při cestě do Spojeného království osvobozeny od povinnosti předložit ETA.

Státní příslušníci, kteří nemají vízum a legálně pobývají v Irsku a cestují do Spojeného království přes CTA, jsou rovněž vyňati z režimu ETA.

Na cestách v rámci CTA, včetně otevřené pozemní hranice mezi Irskem a Severním Irskem, však neprobíhají žádné běžné imigrační kontroly.

Tom Pursglove, státní ministr pro legální migraci a hranice, uvedl, že výjimka pro osoby překračující hranici z Irska do Spojeného království „dělá díru do celého konceptu snahy o větší bezpečnost hranic“.

„Chceme zabránit tomu, aby jednotlivci vůbec přicházeli na hranice Spojeného království, a chceme více porozumět lidem, kteří se na tyto cesty vydávají,“ řekl.

Pursglove dodal, že ministerstvo vnitra bude v rámci svého hlavního účelu neustále přezkoumávat své politiky v oblasti ETA.

Navrhl, aby vláda věnovala energii a prostředky na informování cestujících, kterých se nová povinnost ETA týká.

Mezera v systému CTA při prosazování ETA

Během předchozího zasedání výboru upozornil Tony Smith, bývalý ředitel pohraniční kontroly Spojeného království, na stejnou potenciální mezeru v prosazování systému ETA.

Spojené království obvykle provádí imigrační hraniční kontroly pouze při prvním vstupu na území CTA.

Očekává se však, že bude také provádět hraniční kontroly na základě zpravodajských informací u osob, které přicházejí do Spojeného království z území CTA.

Během představení marketingového plánu Tourism Ireland 2024 v Belfastu varovala nastupující generální ředitelka Alice Manserghová, že prosazování systému ETA může vést k neúmyslnému porušování zákona.

To se může stát, když turisté překročí otevřenou pozemní hranici z Irské republiky do Severního Irska, aniž by si uvědomili, že potřebují ETA.

Dodala, že jednoduchým řešením by bylo zajistit, aby o ETA věděli všichni, kdo ji potřebují.

Tento nový požadavek a náklady však mohou potenciálním návštěvníkům Severního Irska způsobit komplikace.

Potenciální dopad ETA na cestovní ruch v Severním Irsku

Další obavou v souvislosti s prosazováním ETA je to, jak může negativně ovlivnit ekonomiku cestovního ruchu v Severním Irsku.

Ministr hospodářství Severního Irska Connor Murphy uvedl, že ETA představuje hrozbu pro cestovní ruch v Severním Irsku.

Ian Snowden z ministerstva hospodářství varoval, že ETA může odradit zahraniční turisty od návštěvy Severního Irska.

Rada Causeway Coast and Glens Borough v Severním Irsku sdílí stejné obavy a zdůrazňuje, že to není udržitelné.

Až 70 procent návštěvníků Severního Irska přijíždí z republiky v rámci turistického balíčku.

Cestování do Severního Irska letecky představuje výzvu. Nezávislí i skupinoví návštěvníci země se proto ve velké míře spoléhají na dublinské brány.

Přesto ministerstvo vnitra důrazně prohlásilo, že pro turisty z Irska, kteří navštíví Severní Irsko, nebudou platit žádné výjimky z ETA.

Uvedla, že taková výjimka „podkopává naše úsilí o posílení bezpečnosti hranic Spojeného království a zajištění bezpečnosti lidí“.