Obnovení rodinných víz nemusí být ovlivněno novou platovou hranicí

| 19 prosince, 2023
Obnovení rodinných víz nemusí být ovlivněno novou platovou hranicí

Vláda Spojeného království (UK) uklidnila obavy z rozdělování rodin v souvislosti se zvýšením platové hranice pro žádosti o rodinná víza.

Nová prahová hodnota příjmu pro žádosti o rodinná víza činí 38 700 liber ročně. To je více než dvojnásobek současného příjmu 18 700 liber.

Nebude se však uplatňovat zpětně. Ministerstvo vnitra Spojeného království zvažuje přechodná opatření pro osoby, které si obnovují rodinná víza.

Tato opatření by se mohla vztahovat i na osoby, které žádají o trvalý pobyt po získání manželského/partnerského víza.

Je „správné zabývat se přechodnými opatřeními a zajistit, aby byla spravedlivá“, řekl 13. prosince 2023 v rámci otázek předsed y vlády v Dolní sněmovně britský premiér Rishi Sunak.

„Ministerstvo vnitra se touto otázkou aktivně zabývá a brzy poskytne další informace,“ dodal premiér.

Vláda Spojeného království zveřejní veškerá přechodná ustanovení týkající se prodloužení platnosti rodinných víz v lednu 2024, uvedl Tom Pursglove, ministr pro legální migraci a doručování, který odpověděl v parlamentní odpovědi 14. prosince 2023.

Nová politika vstoupí v platnost na jaře 2024. Vláda ujišťuje, že rodiny nebudou kvůli změně pravidel rozděleny.

Imigrační pravidla pro rodinné příslušníky umožňují výjimečné okolnosti, kdy by zamítnutí žádosti způsobilo žadateli nebo jeho rodině neodůvodněně tvrdé následky.

Když byla v roce 2012 poprvé zavedena prahová hodnota pro rodinná víza, byly rodiny, které již ve Spojeném království pobývaly, rovněž osvobozeny od této povinnosti v rámci přechodných opatření.

Nová politika pro žádosti o rodinná víza

Začátkem prosince oznámil ministr vnitra Spojeného království James Cleverly významné změny v imigrační politice s cílem snížit čistou migraci.

Jednou z nových změn je zvýšení mzdového limitu pro rodinná víza na stejnou částku pro kvalifikované pracovníky. To je 38 700 liber ročně.

Tím je zajištěno, že si lidé do Spojeného království přivezou pouze vyživované osoby, které mohou finančně podporovat.

„Dlouhodobě se řídíme zásadou, že každý, kdo si do Spojeného království přivede vyživované osoby, musí být schopen je finančně zajistit. Neměli bychom očekávat, že se tak bude dít na náklady daňových poplatníků,“ uvedl premiér Sunak během premiérských otázek.

Požadavek minimálního příjmu pro rodinná víza zůstává stejný již více než deset let.

Podle vlády se změnil příjem, který rodina potřebuje, aby byla soběstačná a nebyla závislá na veřejných prostředcích.

Jak funguje rodinné vízum ve Spojeném království

Pokud žádáte o vízum ze země mimo Spojené království, započítává se do požadavku na minimální příjem pouze příjem sponzora.

Nová politika znamená, že občané Spojeného království, kteří si chtějí do země přivést svého partnera, musí ročně vydělávat alespoň 38 700 liber.

Aby měli partneři nárok na prodloužení a trvalý pobyt, musí mít společný příjem 38 700 liber nebo vyšší.

Pro získání nároku na dávky musí páry obvykle doložit, že za posledních šest měsíců dosáhly příjmu, který odpovídá stanovenému limitu.

Přesto existují alternativní možnosti pro ty, kteří nesplňují požadavek na minimální příjem.

Partneři, jejichž společné úspory přesahují 16 000 liber, mohou mít stále nárok na prodloužení nebo trvalý pobyt.

Zatím nebylo oznámeno, že se zvýší minimální úspory požadované pro obnovení rodinných víz.

Vysoký počet čistých migrantů ve Spojeném království

Z údajů, které v listopadu 2023 zveřejnil Národní statistický úřad (ONS), vyplývá, že čistá migrace ve Spojeném království činí 672 000 osob.

ONS zaznamenal 1 180 000 osob, které přicestovaly do Spojeného království a hodlaly zde zůstat alespoň jeden rok, zatímco v červnu 2023 zemi opustilo pouze 508 000 osob.

V roce 2022 se také zvýšil počet víz pro rodiny a závislé osoby, které přicházejí do země.

Počet migrantů se sice oproti předchozímu roku v červnu 2022 stále zvyšuje, ale zdá se, že se zpomaluje.

Vláda je však odhodlána jejich počet dále snižovat a méně zatěžovat veřejné služby.

Kromě zvýšení platové hranice nastínila vláda Spojeného království další změny politiky, které mají snížit čistou migraci.

Patří mezi ně zvýšení zdravotních příplatků za přistěhovalectví a zrušení 20procentní slevy na mzdové požadavky pro pozice uvedené na seznamu nedostatkových profesí.

Přepracován bude také seznam nedostatkových povolání. Udělení absolventského víza bude přezkoumáno, aby se zjistilo, zda je pro zemi přínosné.

Stejně jako někteří držitelé studentských víz, ani pracovníci ve zdravotnictví a sociální péči si již nebudou moci do země přivést závislé osoby.

Pečovatelské firmy, které plánují sponzorovat migranty v rámci programu Zdraví a péče, budou nyní regulovány Komisí pro kvalitu péče (CQC).