Spojené království zkouší rychlejší a bezpečnější systém hraničních kontrol

| 1 září, 2022
ETA ve Spojeném království k zabezpečení hranic

Ministryně vnitra Spojeného království Priti Patelová nedávno oznámila, že její vláda plánuje zkušební provoz nového bezkontaktního elektronického hraničního systému. Ministerstvo vnitra je připraveno zahájit testování systému, který by usnadnil vstup do země osobám, které pozitivně přispívají k ekonomice, a ztížil vstup těm, kteří představují hrozbu pro zemi a její obyvatele.

Schválení uchazeči budou moci vstoupit do země a projít automatizovaným procesem hraniční kontroly, aniž by museli hovořit s příslušníkem pohraniční stráže Spojeného království nebo použít elektronickou bránu.

Nový digitální systém je součástí širšího úsilí o urychlení legálních cest do Spojeného království. Nejnovější technologie budou použity k identifikaci a předběžné kontrole cestujících na hranicích země a zároveň k ochraně bezpečnosti veřejnosti.

Základní informace

Vláda Spojeného království před časem také oznámila svůj nový plán pro přistěhovalectví do Spojeného království a vydala prohlášení, v němž vysvětluje svou revidovanou strategii pro migraci a kontrolu hranic. Součástí těchto iniciativ bude snížení minimálního věku pro používání elektronických bran ze současných 12 let na 10 let.

V prohlášení, které se objevilo na oficiálních internetových stránkách britské vlády, Patelová uvedla, že od doby, kdy se stala ministryní vnitra, se soustředí na vypracování nového plánu pro imigraci, který umožní převzít zpět kontrolu nad tímto systémem. Dodala, že to bude zahrnovat zajištění toho, aby země měla hranice, které budou odpovídat rychle se měnícím potřebám 21. století. Dalším z požadavků je, aby umožňoval návštěvníkům snadno získat vízum do Spojeného království a projít hraniční kontrolou, aniž by tím byla ohrožena národní bezpečnost.

Patelová dále uvedla, že je i nadále odhodlána zajistit, aby britské pohraniční síly měly přístup k nejnovějším technologiím, které jim umožní využívat jejich specializované dovednosti k lepší ochraně hranic země před osobami, které chtějí poškodit Spojené království.

Nezávislý přezkum pohraničních sil Spojeného království

Kromě zveřejnění nových plánů digitální hraniční kontroly ministerstvo vnitra v únoru 2022 také oznámilo, že pohraniční síly země budou podrobeny komplexní nezávislé revizi, kterou provede Alexander Downer, muž, který býval ministrem pro přistěhovalectví v Austrálii.

Tento přezkum byl mezitím dokončen a Downer ve své zprávě doporučil, aby pohraniční síly země dostaly lépe definovaný hlas a identitu s ministerstvem vnitra. Mezi další doporučení patří jmenování jednoho ministra pro pohraniční stráž, zřízení poradního sboru, který bude pravidelně přezkoumávat požadavky, jež musí pohraniční stráž řešit, a zřízení akademie pohraniční stráže, kde by se zaměstnanci mohli pravidelně vzdělávat.

Hraniční síly Spojeného království se potýkají s mimořádnými problémy

Downer ve zprávě dále uvedl, že pohraniční síly země se potýkají s něčím, co označil za „výjimečné výzvy“. Jedním z nich byla migrační krize v Lamanšském průlivu. Mezi další patřily nelegální drogy, zneužívání imigrantů, organizovaný zločin a střelné zbraně.

Dále uvedl, že každý člověk, s nímž hovořil v pohraničních silách, od policistů v první linii až po vedoucí operací a nejvyšší vedení, byl zcela oddán službě nejlepším zájmům země a chtěl, aby se pohraniční síly zlepšovaly a mohly zůstat nejlepšími v boji proti novým i současným hrozbám.

Downer věří, že jeho doporučení pro pohraniční síly budou mít na agenturu pozitivní dopad a zvýší její odolnost, aby se mohla lépe vypořádat s novými výzvami.

Jeho doporučená strategie stanoví, jak nový elektronický systém hraniční kontroly zlepší bezpečnost a zjednoduší cestování do země a zároveň postaví Spojené království do pozice světového lídra v oblasti legální migrace.

Výhody systému ETA ve Spojeném království

Vláda Spojeného království ve svém prohlášení uvedla, že systém ETA „usnadní našim přátelům příchod do Spojeného království a přispění k jeho rozvoji, ale ztíží příchod těm, které zde nechceme“. Dodala, že v příštích několika letech plánuje zavést i další zlepšení, která pomohou zajistit, aby systém legální migrace a hraniční kontroly v zemi zůstal jedním z nejlepších na světě.

V prohlášení se rovněž uvádí, že tato zlepšení budou zahrnovat jak „neviditelné změny“, jako je lepší zaměření na naše státní hranice, tak „viditelné změny“, jako je zlepšení služeb zákazníkům.

Jednou z výhod nového systému elektronického cestovního povolení je, že umožní většímu počtu zahraničních návštěvníků využívat elektronické brány, zatímco systém DCA (Digital Customer Accounts) umožní cestujícím, kteří žádají o britská víza, hladší průběh a lepší přístup k elektronickým vízům.

Ministerstvo vnitra rovněž dodalo, že nový elektronický systém pomůže imigračním úřadům lépe porozumět potřebám osob, které přicházejí do Spojeného království, ještě před zahájením jejich cesty. Zkrátí se tím také dlouhé fronty na imigračních úřadech ve Spojeném království a přispěje se ke zlepšení bezpečnosti.

Systém ETA umožní přístup do Spojeného království cestujícím, kteří nemají vízum (nebo ho nepotřebují) a chtějí Spojené království navštívit nebo jím projíždějí. Po schválení bude ETA platit pro několik cest v průběhu dosud neoznámeného období.

Ministerstvo vnitra na závěr uvedlo, že nový systém byl vytvořen, aby „fungoval jako dodatečné bezpečnostní opatření, které vládě umožňuje blokovat hrozby při vstupu do Spojeného království a zároveň poskytuje jednotlivcům větší jistotu, že mohou cestovat dříve“.

Návštěvníci ze zemí Perského zálivu a SAE mezi prvními vyzkoušeli nový digitální hraniční systém

Cestující ze Spojených arabských emirátů a zemí Perského zálivu byli minulý týden příjemně překvapeni, když britská vláda oznámila, že budou mezi prvními, kteří budou moci používat nový digitální hraniční systém ETA. Systém má být spuštěn příští rok jako klíčová součást národních plánů na zavedení zcela digitalizované hranice do konce roku 2025.

Podle prohlášení ministerstva vnitra budou na novou platformu jako první převedeny Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Omán, Bahrajn a Katar. Tím se požadavky na vstup pro občany těchto zemí vyrovnají požadavkům pro návštěvníky ze zemí, jako jsou Kanada a Spojené státy.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová uvedla, že tyto země budou mezi prvními, které budou moci při cestách do Spojeného království požádat o ETA. Dodala, že jejich hlavní prioritou zůstává bezpečnost hranic země. Zavedení systému ETA by umožnilo odmítnout osoby, které představují hrozbu pro bezpečnost země, a zároveň by zajistilo, že oprávnění cestující by mohli získat povolení k návštěvě Spojeného království dříve, než je stanoveno.

Velvyslanec SAE ve Spojeném království Mansoor Abdulhoul tuto zprávu uvítal a dodal, že z ní budou mít prospěch zejména státní příslušníci Emirátů. Dále uvedla, že to považuje za velký pokrok, který oběma zemím přinese nové příležitosti.

Až do zavedení nového systému ETA v příštím roce budou moci cestující ze zemí Perského zálivu nadále využívat elektronický bezvízový styk (EVW). Ty se vyplňují online předtím, než se cestovatel vydá na cestu do Spojeného království.