Šéf pohraniční stráže očekává, že ETA ukončí dlouhé fronty a pasové přepážky

| 24 listopadu, 2023
Šéf pohraniční stráže očekává, že ETA ukončí dlouhé fronty a pasové přepážky

Cestující, kteří přicestují do Spojeného království (UK) a zpět, již brzy nebudou muset čekat ve frontě u pasových přepážek díky novému elektronickému cestovnímu povolení (ETA).

Generální ředitel britských pohraničních sil Phil Douglas očekává, že se zavedením nového systému digitálních cestovních povolení dojde k výrazným změnám v oblasti pasových kontrol, informuje TTG Media .

Hraniční policie Spojeného království je donucovací orgán spadající pod ministerstvo vnitra Spojeného království.

Provádějí imigrační a celní kontroly osob a zboží ve všech vstupních přístavech Spojeného království, jako jsou letiště, námořní přístavy a železniční stanice.

„ETA jsou velmi důležité. Opravdu si dokážu představit, že v příštích dvou až třech letech pasové přepážky odpadnou,“ řekl Douglas během konference Airlines 2023, která se konala 20. listopadu 2023 v londýnském Westminsteru.

Vedle pasových přepážek je podle šéfa britské pohraniční stráže minulostí i tradiční papírové doklady, jako jsou víza a pasy, protože mnoho zemí přechází na biometrické údaje a automatizované systémy.

V současné době je Spojené království v používání biometrických technologií pozadu za některými zeměmi. Například letiště v Dubaji již zavedlo rozpoznávání obličeje pro 50 národností.

ETA usnadňuje hraniční kontroly

Britský ETA bude povinný pro všechny cizince, kteří mohou cestovat do Spojeného království bez víza na krátké cesty a tranzity.

Jedním z hlavních cílů systému ETA je zlepšit bezpečnost na hranicích tím, že identifikuje potenciální hrozby ještě před jejich příjezdem do Spojeného království.

Douglas zdůraznil, že ETA jim pomůže rozhodnout o přijetí s předstihem.

„Budeme je moci přesněji identifikovat a zacílit, protože o nich budeme mít více informací,“ vysvětlil.

Cílem systému ETA je také zjednodušit imigrační proces pro předem prověřené cestující s nízkým rizikem, aniž by museli čekat v dlouhých frontách.

Douglas navrhl, že cestující s „dobrou historií“ mohou projít hraničními kontrolami rychleji prostřednictvím elektronických imigračních bran (eGates).

Přestože mnoho vstupních míst ve Spojeném království již má elektronické brány, vedoucí pohraniční stráže sdělil, že jednají s možnými partnery a usilují o pořízení nové generace elektronických bran a dalších automatizovaných biometrických kontrol.

Již dříve vyjádřil svou vizi „zcela bezbariérových hranic“, kde k cestování stačí pouze biometrické údaje.

Jak funguje systém eGates ve spojení s britským systémem ETA

Cestující musí mít biometrický pas, aby mohli používat bránu eGate. Jedná se o pasy, které mají na obálce symbol fotoaparátu.

V čipu pasu jsou uloženy údaje o držiteli, jako je jméno, datum narození, pohlaví, státní příslušnost, fotografie a země, která pas vydala.

Čip může obsahovat také cestovní a vízové informace a biometrické údaje, jako je skenování obličeje nebo oční duhovky. Brzy se do něj budou ukládat také otisky prstů.

Brána eGate naskenuje pasovou fotografii a stránku s informacemi a poté pořídí novou fotografii držitele pasu, aby zkontrolovala, zda se shodují.

Pokud je vše v pořádku, brána eGate se automaticky otevře. V případě problému se případem osobně zabývá imigrační úředník.

Osoby cestující s dětmi mladšími 10 let musí projít tradiční pasovou kontrolou. Děti ve věku 10 až 17 let mohou používat brány eGates v doprovodu dospělé osoby.

Ačkoli mnoho zemí již biometrické pasy vydává, pouze britští občané a občané zemí, které mají se Spojeným královstvím reciproční dohodu o bezvízovém styku, mohou na vstupních místech do země používat elektronické brány.

Mezi tyto země patří 27 členských států Evropské unie, Island, Norsko a Lichtenštejnsko, Švédsko, Austrálie, Kanada, Japonsko, Nový Zéland, Singapur, Jižní Korea a Spojené státy.

Přístup k eGates mají také členové programu RTS (Registered Traveller Service), který je určen pro často cestující občany většiny zemí.

Po úplném zavedení systému ETA ve Spojeném království v roce 2024 budou muset mít všichni cestující, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti, při použití systému eGates schválený systém ETA spojený se svým cestovním pasem.

Od listopadu 2023 jsou brány eGates k dispozici na následujících letištích ve Spojeném království: V současné době jsou k dispozici letiště v následujících městech: Heathrow, Gatwick, Manchester, Stansted, East Midlands, Edinburgh, Glasgow, Newcastle, Birmingham, Bristol, Luton, London City a Cardiff.

K dispozici jsou také na terminálech Eurostar v Bruselu a Paříži, tzv. juxtapoziční kontroly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *