Občané Spojeného království jsou vyzýváni, aby si sjednali cestovní pojištění hned po rezervaci cesty

| 26 března, 2024
Občané Spojeného království jsou vyzýváni, aby si sjednali cestovní pojištění hned po rezervaci cesty

Poskytovatel cestovního pojištění upozornil britské turisty, aby se při plánování cesty vyvarovali časté chyby.

Podle serveru Multitrip.com by cestovní pojištění mělo začít platit ihned po rezervaci cesty.

To znamená, že cestovní pojištění by mělo být sjednáno „ASAB“ neboli co nejdříve po rezervaci, a ne až několik dní před odjezdem.

Jason Whelan, zástupce společnosti Multitrip.com, uvedl, že čekat s pořízením cestovního pojištění až do doby před odjezdem může být nákladné.

Opožděné sjednání pojištění by mohlo zabránit proplacení nákladů na dovolenou v případě jejího zrušení.

„Proto vždy vyzýváme turisty, aby si sjednali cestovní pojištění hned po rezervaci letu nebo dovolené,“ řekl Whelan deníku Daily Express.

Dodal, že při sjednávání cestovního pojištění je „zásadní zvážit úroveň krytí storna“, kterou cestující požadují.

Zajistí jim ochranu pro případ, že by se vyskytly problémy, kvůli kterým by museli cestu přerušit, např. v případě lékařské pohotovosti.

Společnost Multitrip.com odhalila, že 63 % pojistek zakoupených u ní bylo zakoupeno méně než sedm dní před odjezdem.

Martin Lewis, zakladatel serveru MoneySavingExpert.com, stejně naléhavě vyzval ke sjednání cestovního pojištění „ihned po rezervaci“.

Ve svém pořadu Martin Lewis Money Live vysvětlil, že cestovní pojištění se vztahuje na události před cestou, nejen na cestu samotnou.

Stalo se tak poté, co jedna žena přišla o 5 000 liber na plánované cestě kvůli doporučení, že by neměla cestovat v rizikovém těhotenství. Cestovní pojištění si ještě nesjednala.

Cestující, kteří musí zrušit cestu bez cestovního pojištění, nemohou očekávat vrácení peněz od leteckých společností nebo hotelů.

Je pro cestu do Spojeného království nutné cestovní pojištění?

Cestovní pojištění není povinné pro krátkodobé návštěvníky Spojeného království nebo pro cestující, kteří ve Spojeném království pobývají šest měsíců nebo méně. Důrazně se však doporučuje, aby si ji pořídili.

Lékařské výdaje cizinců ve Spojeném království mohou být nákladné, zejména pokud jde o lékařské předpisy.

Mnoho zdravotních pojistek poskytovaných v rámci místního zaměstnání nebo státní správou se nevztahuje na zdravotní pojištění při cestách do zahraničí.

Cestující do Spojeného království mají na výběr z mnoha možností cestovního pojištění, od jednorázového až po komplexní zdravotní pojištění.

Typ cestovního pojištění se liší v závislosti na potřebách dané osoby. Níže jsou uvedeny některé aspekty, které může pokrýt balíček cestovního pojištění.

  • Náklady na dopravu
  • Ztráta zavazadel
  • Ztracené nebo poškozené předměty
  • Narušení cestování
  • Zrušení cesty
  • Lékařské výdaje
  • Újma na zdraví
  • Nouzová lékařská evakuace

Lewis doporučil použít srovnávací stránky, jako je Compare the Market nebo MoneySuperMarket, abyste našli nejaktuálnější ceny cestovního pojištění.

Cestující, kteří plánují navštívit schengenský prostor EU přes Spojené království, si musí sjednat cestovní pojištění. To je při žádosti o schengenské vízum nezbytné.

Zdravotní péče pro návštěvníky EU po brexitu

Jedním z hlavních krytí cestovního pojištění je zdravotní péče v případě, že cestovatel v cizí zemi onemocní nebo se mu stane úraz.

To se obvykle netýkalo občanů Spojeného království, kteří navštěvují země Evropské unie (EU), a naopak.

Když bylo Spojené království ještě součástí EU, mohli britští občané využívat zdravotní péči na klinikách a v nemocnicích EU a britské nemocnice mohly léčit i občany EU.

Náklady na zdravotní péči jsou díky reciproční dohodě mezi evropskými zeměmi obvykle zdarma nebo minimální.

Po brexitu budou muset občané EU před cestou do Spojeného království do konce roku 2024 požádat o platné elektronické cestovní povolení (ETA).

Podobně EU zavede v roce 2025 svůj Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS) pro občany, kteří nemají vízum, včetně občanů Spojeného království.

Občané EU mohou i nadále používat svůj platný Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) pro přístup ke službám pohotovostní péče britské Národní zdravotní služby (NHS).

NHS je veřejně financovaný systém zdravotní péče ve Spojeném království, který poskytuje občanům bezplatné lékařské služby.

Občané Spojeného království mohou naopak po vypršení platnosti svého průkazu EHIC požádat o vydání britského průkazu globálního zdravotního pojištění (UK GHIC). Mohou je využít pro přístup ke zdravotní péči při cestách do EU.

EHIC britské pojišťovny GHIC se však nevztahuje na cestovní pojištění. Nevztahuje se ani na soukromou lékařskou péči, plánované ošetření, leteckou přepravu zpět domů ani na ztracený nebo odcizený majetek.

Péče NHS pro státní příslušníky třetích zemí, kteří navštíví Spojené království

NHS může poskytovat bezplatnou péči také cizincům, kteří jsou obyvateli zemí s reciproční dohodou se Spojeným královstvím.

Registrovaní uprchlíci nebo žadatelé o azyl, kteří čekají na rozhodnutí o svém statusu, mohou rovněž využít bezplatnou zdravotní péči NHS.

Oprávněné osoby však musí za předepsané léky platit, protože nejsou hrazeny v rámci bezplatné léčby NHS.

Na druhou stranu občané s vízem, kteří nemají cestovní nebo platné zdravotní pojištění, mohou během své cesty ve Spojeném království získat bezplatnou lékařskou péči.

Přesto se vztahuje pouze na ošetření v naléhavých případech, při nehodách nebo v souvislosti s mateřstvím.

Pokud není ošetření považováno za naléhavé nebo život ohrožující, musí za něj návštěvník před jeho poskytnutím zaplatit. V tomto případě je nutné uzavřít samostatné cestovní pojištění.

Poplatky za zdravotní příplatek za přistěhovalectví

Zahraniční studenti nebo pracovníci ve Spojeném království mohou mít také nárok na bezplatné ošetření NHS, a to na základě zvláštních kritérií.

Mohou tak učinit díky poplatkům za imigrační zdravotní příplatek (IHS), které zaplatili předem v rámci žádosti o vízum do Spojeného království.

Za některé služby péče, jako jsou předpisy a zubní ošetření, však může být stále vyžadována platba.

Pro získání bezplatné péče NHS musí migranti prokázat svůj imigrační status nebo právo na pobyt v zemi.

Mohou tak učinit předložením biometrického povolení k pobytu nebo pomocí online sdíleného kódu ze svého účtu UK Visas and Immigration (UKVI).

Studenti denního studia musí předložit doklad o zápisu do kurzu, který trvá alespoň šest měsíců.

Pracovníci, kteří nejsou občany Velké Británie, musí předložit doklad o zaměstnání, například pracovní smlouvu nebo aktuální výplatní pásku.

V únoru 2024 vláda Spojeného království zvýšila poplatky IHS.

Roční příplatek IHS pro dospělé činí 1 035 liber. Poplatek pro děti mladší 18 let, studenty a žadatele o program mobility mládeže činí 776 liber ročně.

Při cestách mimo Spojené království si migranti musí sjednat cestovní pojištění – v ideálním případě ihned po rezervaci cesty.