Německo usiluje o to, aby britští studenti mohli cestovat na školní výlety a výměnné pobyty bez cestovního pasu

| 9 ledna, 2024
Německo usiluje o to, aby britští studenti mohli cestovat na školní výlety a výměnné pobyty bez cestovního pasu

Německo lobbuje u ministerstva vnitra Spojeného království (UK) za zmírnění omezení pro cestování britských studentů na organizované školní výlety a výměnné pobyty po brexitu.

BNN Breaking uvedl, že německý velvyslanec ve Spojeném království Miguel Berger rovněž potvrdil připravenost Německa přijmout britské studenty.

Berger navrhl zvážit možnost zrušení pasových požadavků pro vzdělávací cesty.

Díky tomu bude cestování do Německa pro studenty ze Spojeného království dostupnější a atraktivnější.

Žádost podalo německé velvyslanectví v Londýně, aby umožnilo mladým lidem snadněji cestovat do Německa.

Jedná se o součást rozsáhlejší iniciativy na podporu studia němčiny u britských teenagerů.

Oživení zájmu o německý jazyk mezi studenty ve Velké Británii

Umožnění přístupnějšího cestování do Německa je součástí širší iniciativy na oživení zájmu o německý jazyk.

Významné německé osobnosti, fotbalové týmy, hvězda TikToku, a dokonce i finalista soutěže The Great British Bake Off se zasazují o to, aby více britských studentů studovalo němčinu v rámci maturitní zkoušky (General Certificate of Secondary Education, GCSE).

Studenti ve věku 14 až 16 let v Anglii, Walesu, Severním Irsku a dalších britských územích obvykle skládají zkoušky GCSE. Nejsou povinni tak činit, ale mnozí tak činí.

Zájem britských teenagerů o studium německého jazyka v posledních dvou desetiletích výrazně poklesl.

V roce 2023 absolvovalo němčinu na úrovni GCSE pouze 34 700 studentů ve Spojeném království. To je výrazný pokles oproti 125 600 studentům, kteří tento kurz absolvovali v roce 2003.

Počet studentů se snížil také na úrovni A (Advanced Level), a to z 6950 na 2358. Britští studenti ve věku 16 až 18 let skládají místo zkoušky GSCE zkoušky A-Level.

Většina studentů GCSE studuje pět až 25 předmětů, včetně matematiky, přírodních věd a angličtiny. Ve Walesu se žáci musí učit velšsky.

Kromě velštiny a němčiny jsou dalšími moderními jazyky v rámci GSCE arabština, bengálština, čínština, dánština, holandština, francouzština, řečtina, gudžarátština, hebrejština, hindština, maďarština, irština, italština, japonština, korejština, malajština, perština, polština, portugalština, pandžábština, ruština, španělština, somálština, turečtina, tamilština a urdština.

Britsko-německý program financování pro učitele

Německo rovněž zahájilo nový program financování, který má tuto iniciativu dále podpořit.

Program UK German Connection Professional Enrichment Programme poskytuje britským učitelům granty ve výši až 1 000 liber. Tato částka pokrývá náklady na týdenní až dvoutýdenní pobyt v německé škole.

Cílem programu je zprostředkovat britským učitelům přímou zkušenost s německým vzdělávacím systémem.

To by mohlo doplnit a zlepšit metody výuky učitelů ve Spojeném království.

Spojené království zmírnilo po brexitu omezení pro francouzské školní výlety

V prosinci 2023 zavedla britská vláda nová opatření, která mají zjednodušit cestování francouzských školních zájezdů do Spojeného království.

Děti, které jsou státními příslušníky Evropské unie (EU), Evropského hospodářského prostoru nebo Švýcarska, mohou nyní při školních výletech do Spojeného království používat své národní průkazy totožnosti.

Studenti ze zemí mimo EU musí stále cestovat na svůj cestovní pas, ale již nepotřebují návštěvnické vízum.

Změna přišla poté, co se po brexitu dramaticky snížil počet vzdělávacích výjezdů.

Před brexitem se ročně uskutečnilo přibližně 10 000 školních výletů z Francie do Spojeného království. Prostřednictvím cestovních kanceláří tak přispěla ekonomice částkou 100 milionů liber.

Nařízení po brexitu však vyžadovalo, aby děti z EU při vstupu do Spojeného království používaly pasy namísto občanských průkazů.

Na druhou stranu studenti ze zemí mimo EU museli pro školní výlety do Spojeného království získat návštěvnické vízum.

Mnoho francouzských studentů, kteří neměli pasy, a těch, kteří potřebovali víza, považovalo návštěvu velvyslanectví a výdaje za ně za nepříjemné.

Cestovní předpisy po Brexitu

Vlády Spojeného království a Francie se možná dohodly, že umožní snadnější cestování pro školní výlety. Francouzští občané cestující do Spojeného království však musí i po brexitu dodržovat imigrační předpisy.

Od roku 2024 budou muset francouzští občané, občané EU a další cestující, kteří nepotřebují k návštěvě Spojeného království vízum, získat pro krátké cesty elektronické cestovní povolení (ETA).

Osoby, které nemají vízum, budou stále potřebovat příslušné vízum Spojeného království pro delší pobyt ve Spojeném království nebo pro zvláštní účely, jako je práce.

Naopak na občany Spojeného království, kteří se neúčastní školního výletu nebo výměnného pobytu, se po brexitu budou vztahovat pravidla EU pro cestování.

Pokud budou jednání mezi německým velvyslanectvím a ministerstvem vnitra Spojeného království úspěšná, budou se zmírněná cestovní omezení vztahovat pouze na studenty na vzdělávacích cestách.

Občané Spojeného království, kteří navštěvují Francii, Německo a další země schengenského prostoru, mohou cestovat bez víza až 90 dní během 180denního období.

V roce 2025 budou muset britští občané jako státní příslušníci třetích zemí při krátkodobých návštěvách EU předložit ETIAS nebo evropské cestovní informace a povolení.

Ti, kteří plánují delší pobyt nebo práci v některém z členských států EU, budou potřebovat povolení k pobytu nebo příslušné vízum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *