Mohu vstoupit do Spojeného království bez víza?

| 22 prosince, 2022
Vstup do Spojeného království bez víza

Vzhledem k tomu, že Velká Británie vystoupila z Evropské unie a pro držitele britských pasů bude brzy nutné získat před cestou do zbývajících zemí EU elektronický cestovní a informační autorizační systém ETIAS (Electronic Travel and Information Authorisation System), bylo jen otázkou času, kdy se britská vláda pokusí zavést vlastní elektronický vízový systém pro návštěvy Evropanů.

Nový britský systém je označován jako UK ETA, což znamená United Kingdom Electronic Travel Authorisation (Elektronické cestovní povolení Spojeného království) a vztahuje se na všechny čtyři země Spojeného království: Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko.

Podobně jako evropský systém ETIAS a americký systém ESTA je i britský systém ETA metodou předběžné kontroly návštěvníků, která má určit, zda nepředstavují bezpečnostní, kriminální nebo zdravotní riziko. Žádost o ETA se podává online a nevyžaduje osobní účast na velvyslanectví, jako je tomu v případě žadatelů o vízum.

Zatím zůstává otázkou, jaká forma dokladů je v současné době vyžadována od občanů Evropské unie a zda neevropští občané potřebují ke vstupu do Spojeného království britské vízum.

Kdo potřebuje nebo nepotřebuje vízum pro vstup do Spojeného království?

Vzhledem k úzkým vztahům mezi oběma zeměmi mohou občané Irské republiky již po desetiletí vstupovat, žít a pracovat v kterékoli zemi Spojeného království. Kromě této výjimky platí pro občany všech ostatních zemí světa jiná pravidla a požadavky.

Občané EU, EHP (Island, Norsko, Lichtenštejnsko) a Švýcarska nepotřebují kromě platného cestovního pasu žádné vízum ani jiné doklady. Cestovní pas by měl být platný po celou dobu pobytu ve Spojeném království, což je dostačující pro krátkodobé návštěvy zahrnující dovolenou nebo služební cesty.
Studenti z těchto zemí, kteří se chtějí zapsat do licencovaného kurzu, potřebují buď studentské vízum, nebo dětské studentské vízum pro osoby mladší sedmnácti let. Občanské průkazy vydané orgány EU, EHP nebo Švýcarska nejsou platné pro vstup do Spojeného království, s výjimkou určitých okolností. Výjimkou jsou britští občané, kteří jsou držiteli gibraltarského průkazu totožnosti.

Jaké jsou výjimky z vízové povinnosti ve Spojeném království?

Mnohé země stále využívají bezvízový styk s Evropskou unií a také se Spojeným královstvím, alespoň prozatím. Seznam bezvízových zemí je dlouhý, ale v zásadě se skládá z následujících:

  • Všechny členské státy Evropské unie
  • Země EHP Norsko, Island a Lichtenštejnsko
  • Švýcarsko
  • Ministáty Andorra, Vatikán a Monako
  • Mezi hlavní země patří Austrálie, Spojené státy, Kanada, Brazílie, Hongkong, Japonsko, Nový Zéland, Katar, Saúdská Arábie, Kostarika, Chile, Izrael, Mexiko, Singapur, Tchaj-wan a Jižní Korea.

Ačkoli občané těchto zemí budou v nepříliš vzdálené budoucnosti vyžadovat britský ETA, v současné době tomu tak není a postačí jim platný cestovní pas.
Je však třeba poznamenat, že bezvízový vstup do Spojeného království se vztahuje pouze na období do devadesáti dnů. Pro pobyty delší, ať už z jakéhokoli důvodu, je třeba vízum odpovídající účelu pobytu v Anglii, Skotsku, Walesu nebo Severním Irsku.

Jaké jsou různé typy víz do Spojeného království?

Existuje více než dvacet různých typů víz do Spojeného království a to, který z nich je vhodný, závisí na konkrétním případu. Každý, kdo chce vstoupit do Spojeného království a nemá nárok na bezvízový vstup, potřebuje správnou formu víza a platný cestovní pas.

Některé typy víz do Spojeného království se použijí pouze v malém počtu případů, zatímco naprostá většina návštěvníků bude potřebovat jedno ze čtyř víz.

Ty jsou určeny pro cestovní ruch, studium, zaměstnání a podnikání.

Návštěvnická víza

Jedná se o nejčastěji vydávaný typ víza, který se vztahuje na krátkodobé pobyty do šesti měsíců, například z těchto důvodů:

  • Cestovní ruch a památky
  • Návštěva rodinných příslušníků nebo přátel
  • Přijímání lékařské péče

Občané Pákistánu, Indie, Číny, Ameriky a několika dalších zemí mohou využít prodloužená dlouhodobá víza, která jsou platná po dobu dvou, pěti a deseti let, ale držitelé těchto víz jsou stále omezeni na nepřetržitý pobyt v délce maximálně šesti měsíců, než budou muset opustit zemi a později znovu vstoupit.

Studentské vízum

Spojené království je velmi oblíbenou destinací pro zahraniční studenty, z nichž mnozí potřebují studentské vízum, aby mohli navštěvovat britské školy, koleje a univerzity.
Studentské vízum, dříve nazývané Tier 4, umožňuje cizincům zůstat ve Spojeném království po dobu studia, ale studium musí probíhat v uznaném a registrovaném vzdělávacím zařízení. Žadatelé o studentské vízum musí mít také základní úroveň angličtiny a prokázat dostatečné finanční prostředky, aby se mohli během pobytu ve Spojeném království uživit.

Pracovní víza

Existuje celá řada britských víz, která se týkají zaměstnání a práce ve Spojeném království. Ty zahrnují vše od dočasného zaměstnání po kvalifikovanou pracovní sílu, převody podniků a další. Mezi nejčastěji požadovaná víza patří:

Kvalifikovaný pracovník

Vízum pro kvalifikované pracovníky uděluje držiteli povolení pracovat ve Spojeném království po dobu až pěti let s možností prodloužení v případě potřeby. Toto vízum se vydává na základě systému kvalifikačních bodů zahraničním pracovníkům, kteří dosáhli 70 nebo více bodů. Toho může žadatel dosáhnout:

  • Definitivní nabídka zaměstnání
  • Prokázání certifikátu o sponzorství od registrované a ověřené společnosti ve Spojeném království.
  • Prokázat základní znalost angličtiny
  • Žadatelé o vízum pro kvalifikované pracovníky musí rovněž splňovat předem stanovené platové požadavky.

Dočasný pracovník

Doba platnosti tohoto víza je omezena na jeden rok a žadatelé musí mít před získáním dočasného pracovního víza potvrzenou nabídku zaměstnání od licencované společnosti ve Spojeném království.

Převod v rámci společnosti

Jak již název napovídá, vnitropodnikové vízum je určeno pouze pro pracovníky, kteří jsou převedeni do společnosti se sídlem ve Spojeném království za účelem zaměstnání nebo školení.

Vízum v rámci programu mobility mládeže

Podobně jako vízum pro dočasné pracovníky je i vízum v rámci programu mobility mládeže určeno zejména mladým pracovníkům, kteří chtějí pobývat, cestovat a pracovat ve Spojeném království po dobu až dvou let.

Ačkoli tyto čtyři typy víz pokrývají celou řadu oblastí zaměstnání, je k dispozici i řada dalších víz, z nichž některá jsou velmi specifická. Mezi ně patří mimo jiné vízum pro sportovce a vízum pro ministra náboženství.

Obchodní víza

Zatímco evropští podnikatelé mají i nadále bezvízový vstup do Spojeného království, pro občany zemí mimo bezvízový styk to neplatí. Mnozí z nich chtějí Spojené království navštívit pouze na několik dní v rámci rychlé služební cesty nebo konference. Přesto je nutné vízum a v naprosté většině případů se jedná o vízum pro obchodní návštěvy.

Vízum pro obchodní návštěvy

Držitelé víz pro obchodní návštěvy mohou během pobytu ve Spojeném království vyřizovat obchodní záležitosti a záležitosti související s podnikáním. Je velmi podobné standardnímu návštěvnickému vízu, ale je určeno pro návštěvníky zaměstnané zahraniční společností nebo osoby samostatně výdělečně činné, které se pravidelně účastní jednání nebo konferencí ve Spojeném království.

Zahraniční investoři, kteří chtějí vstoupit do Spojeného království a začít podnikat, k tomu potřebují také vízum a existují tři typy podnikatelských víz, které tuto možnost pokrývají.
Jedná se o:

  • Inovační vízum
  • Investorská víza
  • Vízum pro začínající podnikatele

Tyto tři typy víz jsou určeny pro zahraniční podnikatele a živnostníky, kteří chtějí investovat nebo založit společnost ve Spojeném království.