Ministerstvo vnitra přechází na plně digitální systém prokazování imigračního statusu

| 19 dubna, 2024
Ministerstvo vnitra přechází na plně digitální systém prokazování imigračního statusu

Ministerstvo vnitra Spojeného království (UK) začalo zasílat držitelům biometrických povolení k pobytu (BRP) výzvy k přechodu na eVisas.

Podle tiskové zprávy začalo ministerstvo vnitra 17. dubna rozesílat e-maily držitelům průkazu BRP.

E-maily budou obsahovat výzvu k vytvoření účtu UK Visas and Immigration (UKVI) pro přístup k eVisa.

Elektronické vízum je online záznam a digitální doklad o jejich imigračním statusu. To dokazuje jejich právo žít, pracovat, studovat a mít přístup k veřejným prostředkům ve Spojeném království.

Vytvoření účtu UKVI je zdarma. Nemění, neovlivňuje ani neodstraňuje stávající imigrační status nebo práva ve Spojeném království.

„Již jsme podnikli skutečně významné kroky k digitální transformaci hraničního a imigračního systému,“ řekl Tom Pursglove, ministr pro legální migraci a hranice.

Dodal, že „klíčovou součástí“ tohoto procesu je rozsáhlé zavádění systému eVisa. Připravuje půdu pro vládní vizi bezkontaktní hranice.

E-mailové pozvánky budou rozesílány postupně, než se proces v létě 2024 otevře všem držitelům průkazu BRP.

V letošním roce vláda postupně vyřazuje všechny fyzické doklady, které se používají k prokázání imigračního statusu ve Spojeném království.

Patří sem průkazy BRP, biometrické pobytové karty (BRC) a potvrzení do pasu, jako jsou razítka s mokrým inkoustem a dálniční nálepky.

Od 1. ledna 2025 nebude ministerstvo vnitra vydávat žádné fyzické imigrační doklady a bude vydávat pouze elektronické víza.

Výhody eVisas neboli digitálního imigračního statusu

Přechod na eVisas je v souladu s ostatními zeměmi, které nahrazují fyzické imigrační dokumenty digitálními.

Pursglove zdůraznil, že nahrazení fyzických imigračních dokladů elektronickými vízy „zajistí pevnou kontrolu“ nad tím, kdo přichází do Spojeného království žít, pracovat nebo studovat.

Dodal, že elektronické víza posilují bezpečnost hranic a zabraňují zneužívání imigračního systému a zároveň přinášejí úspory nákladů pro britské daňové poplatníky.

Vzhledem k tomu, že eVisa je digitální záznam o imigračním statusu, nelze jej ztratit ani s ním manipulovat.

Je bezpečný a propojený s jedinečnými biometrickými údaji držitele, jako je průkaz BRP nebo BRC, což zabraňuje podvodům s identitou.

Jednotlivci mají také přístup ke svým právům a oprávněním, aniž by museli čekat na fyzický dokument.

Další výhodou digitálního záznamu oprávnění online je možnost přístupu k němu odkudkoli a v reálném čase.

To umožňuje okamžitou aktualizaci kontaktních a pasových údajů na ministerstvu vnitra.

Svá práva můžete prokázat rychlým a jednoduchým ověřením na zabezpečených internetových stránkách vlády Spojeného království.

Několik veřejných orgánů již tuto online službu využívá k určení způsobilosti a oprávnění k přístupu k veřejným službám.

Osoby s platným povolením rovněž nepodléhají imigrační kontrole při cestách do Spojeného království a z něj.

Stejně jako nové elektronické cestovní povolení (ETA) je i eVisas spojeno s cestovním pasem, který by měl být zaregistrován na účtech UKVI.

Hraniční úředníci pak mohou naskenovat jejich pasy a získat přístup k jejich vízům nebo povolení ke vstupu a pobytu ve Spojeném království.

Problémy s online službou eVisa ministerstva vnitra

Podle ministerstva vnitra jsou elektronické víza „vyzkoušená a osvědčená“, protože je již používají miliony osob.

Patří sem osoby, kterým byl udělen status usazeného nebo předusazeného uprchlíka v rámci programu Evropské unie pro usazování (EUSS).

Objevily se však zprávy o tom, že osoby s platným imigračním statusem ve Spojeném království mají problémy s prokazováním svých práv.

Monique Hawkinsová z organizace The3Million se během setkání s Výborem pro spravedlnost a ministerstvo vnitra britského parlamentu podělila o problémy, se kterými se potýkalo mnoho držitelů eVisa.

The3Million je nezisková skupina, která se zasazuje o práva občanů Evropské unie (EU), Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Švýcarska žijících ve Spojeném království.

Hawkins uvedl, že je především obtížné se v online systému orientovat, protože zahrnuje několik kroků.

Držitel eVisa se musí přihlásit do systému a zadat kód. Veřejné orgány musí rovněž ověřit kód poskytnutý jednotlivcem.

Prokazování práv je ještě obtížnější, pokud databáze údaje držitele elektronického víza neuznává.

Systém vykazoval nefunkční nebo smíšené záznamy a několik chyb.

Na eVisa může být například uvedena jiná fotografie nebo kombinace správných a nesprávných údajů.

Dopravci jim nedovolí nastoupit a přicestovat do Spojeného království, pokud nemohou prokázat svá práva nebo povolení.

Obyvatelé Spojeného království, kteří nejsou občany Velké Británie, by tak mohli přijít o důležité povinnosti, například pracovní.

Hawkins navrhl, aby všechny osoby s přistěhovaleckým statusem Spojeného království měly místo online systému cestovní průkaz.

Může se jednat o digitální reprezentaci, například 2D čárový kód, pokud se nejedná o fyzický dokument.

Dodala, že lidem ze zahraničí, kterým byl odepřen nástup na palubu kvůli chybám systému při prokazování jejich imigračního statusu, musí být k dispozici nepřetržitá linka podpory.