Letiště Heathrow, jedno z nejvytíženějších letišť na světě, přichází o cestující v důsledku nového požadavku Spojeného království (UK) na cestování.
Elektronické povolení k cestování ve Spojeném království (UK ETA) výrazně snížilo počet osob, které využívají letiště k přestupu na jiné lety.
Podle deníku The Guardian letiště nedávno oznámilo, že ztratilo přibližně 90 000 tranzitních cestujících na letech, které vyžadují, aby cestující získali britské ETA.
Jedná se o cestující ze sedmi zemí: Kataru, Bahrajnu, Jordánska, Kuvajtu, Ománu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE).
Úbytek cestujících vyvolal obavy, jaký vliv může mít ETA na letiště Heathrow a na ekonomiku Spojeného království.
Generální ředitel letiště Heathrow Thomas Woldbye označil britský systém ETA za „zničující pro konkurenceschopnost našeho letiště“.
„Naléhavě žádáme vládu, aby přehodnotila zařazení tranzitních cestujících na letištní ploše,“ zdůraznil.
„Každý malý kousek dodatečné konkurenceschopnosti, který může vláda zajistit pro letectví, pomůže zajistit životně důležitý růst pro celou britskou ekonomiku,“ dodal Woldbye.
Během prvních čtyř měsíců uplatňování ETA ve Spojeném království zaznamenalo letiště Heathrow o 19 000 tranzitních cestujících z Kataru méně.
Jak ovlivňuje ETA ve Spojeném království tranzitní cestující
Britská vláda zavedla systém ETA ve Spojeném království v rámci svého úsilí o posílení bezpečnosti hranic a lepší řízení přistěhovalectví.
Cílem je zajistit, aby cestující, kteří vstupují do Spojeného království nebo jím projíždějí, byli před příjezdem náležitě prověřeni a prověřeni.
Program byl pro katarské občany zahájen v listopadu 2023. V únoru 2024 se do něj zapojili i státní příslušníci dalších zemí Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC) a Jordánska.
Britský systém ETA vyžaduje, aby cestující z těchto zemí před cestou požádali o cestovní povolení a získali je.
Jedna žádost stojí 10 liber a je platná pro několik krátkodobých cest do Spojeného království v délce kratší než šest měsíců v průběhu dvou let.
Vztahuje se na osoby, které přijíždějí do Spojeného království za účelem turistiky, návštěvy rodiny a přátel, povolených obchodních aktivit a krátkodobého studia.
Tranzitní cestující, kteří právě přestupují na letišti Heathrow nebo na jiných letištích ve Spojeném království, potřebují rovněž ETA pro Spojené království.
Vláda Spojeného království plánuje zavést systém ETA pro všechny státní příslušníky Spojeného království, kteří nemají vízum, do konce roku 2024.
To znamená, že všichni cestující, kteří mohou Spojené království navštívit bez víza, budou brzy muset mít před cestou potvrzení o příjezdu do Spojeného království.
Požadavek na britské povolení ETA pro občany EU, EHP a Švýcarska bude údajně odložen na začátek příštího roku.
Obavy letiště Heathrow ohledně britského systému ETA
Představitelé letiště Heathrow jsou velmi znepokojeni dopadem ETA na provoz letiště.
Letiště sice podporuje svůj cíl zabezpečit hranice země, ale tranzitní cestující musí být podle něj vyňati.
Generální ředitel letiště Heathrow Woldbye opakovaně žádal vládu Spojeného království, aby přehodnotila britský systém ETA pro tranzitní cestující.
Společnost Woldbye a další subjekty působící v oblasti letecké dopravy se domnívají, že požadavek, aby přestupující cestující získali britskou ETA, výrazně snižuje konkurenceschopnost letišť.
Argumentovali tím, že tento systém může cestující nutit k tranzitu na jiných letištích, která nevyžadují dodatečný poplatek.
Tranzitním cestujícím, zejména těm, kteří projíždějí tranzitním letištěm nebo neprocházejí hraniční kontrolou, by neměly být účtovány žádné příplatky.
Úbytek tranzitních cestujících je pro letiště Heathrow, které je z velké části závislé na přestupech, obrovskou ztrátou, aby si udrželo status dopravního uzlu.
Mohlo by to také znamenat ztráty pro britské letecké společnosti, jako je British Airways a další, které jsou závislé na příjmech od tranzitních cestujících.
Pokud bude letiště Heathrow využívat k mezipřistání méně lidí, může to mít dopad na celou britskou ekonomiku.
Počet cestujících na letišti Heathrow stále roste
I přes pokles počtu transferových cestujících zaznamenává letiště Heathrow celkový nárůst počtu cestujících.
V červenci 2024 letiště odbavilo téměř osm milionů cestujících, což je o 4,2 % více než ve stejném měsíci loňského roku.
Díky tomuto růstu se Heathrow v první polovině roku 2024 stane nejvytíženějším letištěm v Evropě.
Předstihla ostatní velká evropská letiště, jako je amsterdamský Schiphol, Frankfurt a pařížské letiště Charlese de Gaulla.
„Téměř každý den jsme překonávali rekordy v počtu cestujících,“ řekl generální ředitel letiště Heathrow Woldbye.
Letiště Heathrow zaznamenalo nové týdenní rekordy, když jím po tři po sobě jdoucí týdny prošlo více než 1,8 milionu cestujících.
Podle jeho slov je na dobré cestě dosáhnout nového, „dosud nevídaného“ cíle – obsloužit osm milionů cestujících za jeden měsíc.
Tento nárůst ukazuje, že letiště Heathrow je stále významným hráčem v celosvětové letecké dopravě, a to i přes problémy, které přináší ETA.
Budoucnost systému ETA ve Spojeném království pro tranzitní cestující
Vláda Spojeného království obhajuje systém ETA tím, že je nezbytný pro bezpečnost země.
Plánují tento systém rozšířit, což by se mohlo dotknout ještě více cestujících, kteří využívají letiště Heathrow k přestupu na jiné lety.
Společnost Heathrow a další vedoucí představitelé odvětví letecké dopravy prosazují změny britského systému ETA.
Doufají, že se jim podaří udržet rovnováhu mezi bezpečností země a zachováním pozice Spojeného království jako nejlepší destinace pro celosvětovou leteckou dopravu.
Výsledek této debaty může mít dalekosáhlé důsledky pro budoucí roli letiště Heathrow jako hlavní brány do světa.