Komise EU navrhuje uzavřít se Spojeným královstvím dohodu o mobilitě mládeže

| 22 dubna, 2024
Komise EU navrhuje uzavřít se Spojeným královstvím dohodu o mobilitě mládeže

Evropská komise navrhla Evropské radě zahájit jednání se Spojeným královstvím o reciproční dohodě o mobilitě mládeže.

Cílem dohody je umožnit mladým občanům EU a Spojeného království větší svobodu pohybu, pokud jde o studium, práci a život ve Spojeném království a v EU.

Maroš Šefčovič, výkonný viceprezident pro evropskou zelenou dohodu, interinstitucionální vztahy a prognózy, uvedl, že snížení mobility je jedním z nejvýznamnějších důsledků odchodu Spojeného království z EU.

Dodal, že to nejvíce ovlivnilo mladé lidi. Omezilo to jejich možnosti poznávat život a zapojit se do kulturních, vzdělávacích, výzkumných a školících výměn.

Šefčovič uvedl, že cílem návrhu Komise je „obnovit lidské mosty mezi mladými Evropany na obou stranách Lamanšského průlivu“.

„Dnes činíme první krok k ambiciózní, ale realistické dohodě mezi EU a Spojeným královstvím, která by tuto otázku vyřešila,“ uvedl Šefčovič v prohlášení zveřejněném 18. dubna 2024.

Technicky se jedná pouze o návrh Komise, který projedná Evropská rada.

Pokud bude Rada souhlasit, mohla by Evropská komise zahájit jednání o dohodě o mobilitě mládeže se Spojeným královstvím.

Návrh dohody o mobilitě mládeže mezi Spojeným královstvím a EU

Program mobility mládeže, který Komise navrhuje, by byl otevřen občanům Velké Británie a EU ve věku od 18 do 30 let.

Podle informačního dokumentu Komise mohou kvalifikovaní účastníci zůstat v cílové zemi až čtyři roky.

Mezi podmínky způsobilosti patří platný cestovní doklad, platné komplexní zdravotní pojištění a doklad o finančních prostředcích na živobytí.

Tyto podmínky musí zůstat zachovány po celou dobu pobytu účastníka v cílové zemi.

Návrh by rovněž stanovil důvody pro zamítnutí žádostí. Jednotlivci mohou být například odmítnuti, pokud jsou považováni za hrozbu pro „veřejný pořádek, veřejnou bezpečnost a veřejné zdraví“.

Mobilita by nepodléhala systému kvót a nebyla by omezena na konkrétní účel.

Ve zprávě se uvádí, že příjemci „by měli být schopni během tohoto období vykonávat různé činnosti, jako je studium, školení, práce nebo cestování“.

Návrh by však účastníkům z Velké Británie umožnil pouze žít, pracovat, studovat a cestovat v cílové zemi. Neumožňovala by mobilitu uvnitř EU.

Cestování po jiných členských státech EU na dobu až 90 dní by podléhalo pravidlům schengenského prostoru nebo zákonům daného státu.

Navrhovaná dohoda o mobilitě mládeže by neměla vliv na stávající způsoby udělování víz nebo povolení k pobytu ve Spojeném království a EU.

Řešení překážek mobility, zajištění rovného zacházení

Evropská komise sdělila, že Spojené království „projevilo zájem“ o dohodu o mobilitě mládeže. Potvrdila, že „[reached] se obrátila na řadu členských států.“

Návrh se snaží řešit tento společný problém členských států v rámci celé EU.

„Pouze přístup na úrovni EU zajistí, že se všemi členskými státy bude v oblasti mobility mladých lidí do Spojeného království zacházeno stejně,“ uvedla Komise.

Navrhovaná dohoda o mobilitě mládeže mezi Spojeným královstvím a EU se rovněž zabývá překážkami mobility studentů a stážistů.

Především se snaží zajistit spravedlivé a rovné zacházení se všemi účastníky EU, pokud jde o školné za vysokoškolské studium.

Brexit vedl k tomu, že mnoho studentů z EU již nemá nárok na školné v tuzemsku. Nyní musí platit zahraniční nebo mezinárodní školné. Návrh se snaží tuto nerovnost překonat.

Další podmínkou je, že účastníci sice budou muset platit za víza a povolení k pobytu, ale „neměly by být nepřiměřené nebo nadměrné“.

Návrh by rovněž zajistil, aby občané EU mohli absolvovat odbornou přípravu ve Spojeném království, a to i v případě, že tato příprava souvisí se studiem v EU.

Podle britských zákonů je stážista obvykle považován za pracovníka nebo zaměstnance. Občané EU se mohou ucházet o stáže, pokud splňují podmínky pro udělení zvláštních pracovních víz.

To zahrnuje splnění vízových požadavků, jako je určitá hranice platu a zdravotní imigrační příplatek.

Na osoby, které splňují podmínky dohody o mobilitě mládeže, se tyto požadavky nevztahují.

Další výzvy k uzavření dohody o mobilitě mládeže mezi Spojeným královstvím a EU

V lednu 2024 vyzval londýnský starosta Sadiq Khan, aby se mladí lidé mohli volněji pohybovat mezi EU a Spojeným královstvím.

Trval na tom, aby vláda Spojeného království uzavřela s EU reciproční dohodu o mobilitě mládeže. Umožnil by mladým lidem studovat, cestovat a obsadit volná pracovní místa v kritických hospodářských odvětvích.

Khan zdůraznil: „Je mi jasné, že bych podpořil program mobility mládeže, který by nám přinesl ekonomický, kulturní a sociální prospěch.“

V červenci 2023 podpořil podobnou myšlenku bývalý ministr vlády za Konzervativní a unionistickou stranu a přední zastánce brexitu George Eustice.

Průzkum provedený skupinou Best for Britain ukázal, že 68 % z 10 000 voličů podporuje reciproční systém mobility mládeže s EU.

Průzkum také ukázal, že 61 procent respondentů podporuje opětovné zapojení Spojeného království do programu Erasmus.

Naomi Smithová, výkonná ředitelka organizace Best for Britain, uvedla, že „reciproční program mobility mládeže s EU je výhodný pro obě strany“.

Luke Petherbridge, ředitel pro veřejné záležitosti Asociace britských cestovních kanceláří a agentur (ABTA), s tím podle listu The Independent souhlasí.

„Dnešní oznámení velmi vítáme a vyzýváme vládu Spojeného království, aby byla připravena zahájit jednání,“ řekl.

Podle BBC však britská vláda není nadšená z nabídky EU týkající se celoevropské dohody o mobilitě mládeže.

„Nezavádíme celoevropský program mobility mládeže – volný pohyb v rámci EU byl ukončen a jeho zavedení se neplánuje,“ uvedl mluvčí vlády den poté, co se návrh EU objevil v médiích.

Britská vláda je spíše otevřená programu mobility mládeže pro jednotlivé země než dohodě, která by platila pro všech 27 členských států EU.

Ve Spojeném království v současné době platí vízový program mobility mládeže, který umožňuje mladým lidem ze 13 zemí, například z Austrálie a Nového Zélandu, studovat nebo pracovat ve Spojeném království po dobu maximálně dvou let.