Jaké je počasí ve Velké Británii?

| 22 února, 2023
Počasí ve Spojeném království

Počasí ve Spojeném království

Obecně lze počasí ve Spojeném království označit za mírně oceánské, ale jedná se o širokou klasifikaci a mezi jednotlivými regiony mohou být značné rozdíly. Spojené království není jediná země, ale soubor čtyř zemí a zahrnuje Anglii a Wales na jihu a Skotsko a Severní Irsko na severu.

Vzhledem k tomu, že se Spojené království rozkládá na vzdálenost přibližně 600 mil od nejjižnější části Anglie až po ostrovy u severního pobřeží Skotska a je střídavě hornaté a rovinaté, počasí se v jednotlivých regionech a ročních obdobích výrazně liší.

Oceánské vlivy

Vzhledem k tomu, že Spojené království je v podstatě jeden velký ostrov (s výjimkou Severního Irska, které je geograficky součástí ostrova Irsko), je třeba vzít v úvahu oceánské vlivy, které ovlivňují větry na pevnině, teplotu a srážky.

Ostrov Británie (Spojené království bez Severního Irska) je obklopen různými vodními plochami a každá z nich se podílí na ovlivňování britského počasí:

  • Severní moře leží východně od Anglie a Skotska a ovlivňuje počasí zejména ve Skotsku a na severu Anglie.
  • Na západě se na počasí ve Walesu a jihozápadní Anglii podílí Irské moře, Keltské moře a především severní Atlantik.

Ze všech čtyř zemí Spojeného království je počasí ve Skotsku nejvíce ovlivňováno oceány, protože země je podél východního pobřeží vystavena působení Severního moře a na severu divokého Atlantského oceánu. Skotsko je také geograficky nejblíže Arktidě a je často vystaveno studeným nárazům a větrům, které se snášejí z polárních ledovců.

Jižní část Anglie je obecně teplejší než zbytek Spojeného království, protože není vystavena žádnému velkému oceánu a je chráněna vzdáleností od jakýchkoli arktických vlivů. Lamanšský průliv se táhne podél jižního pobřeží mezi Anglií a Francií, ale pro počasí v této oblasti nehraje žádnou významnou roli.

Regionální rozdíly

Bylo by nemožné (a nesprávné) přesně popsat počasí ve Spojeném království jako jeden celek, protože od jihu k severu existuje mnoho geografických, geofyzikálních a regionálních rozdílů. Z tohoto důvodu je pravděpodobně nejlepší rozdělit Spojené království na menší regiony a pokusit se jim přiřadit počasí, které lze obvykle očekávat v různých ročních obdobích.

Anglie

Protože je Anglie z větší části chráněna před oceánskými vlivy, je zde v zimě i v létě obecně tepleji než v jiných částech Spojeného království. Anglie je jižněji než ostatní země Spojeného království, je také slunečnější a ročně zde méně prší. Zimy jsou mírnější, ale bouře nejsou neobvyklé, protože ze severního Atlantiku sem vanou konce atlantických bouří a hurikánů.

Léto: Teploty se pohybují od 9 do 18 °C s maximem 30 °C. Letní počasí v Anglii je až na výjimky většinou teplé a příjemné, přeháňky nejsou vzácností. Červenec je obvykle nejteplejším měsícem léta, které trvá od června do konce srpna.

Zima: Teploty mohou občas klesnout k bodu mrazu (32°F) a níže, ale obvykle se pohybují mezi 2°C a 7°C. Leden je obvykle označován za nejchladnější měsíc, ale v únoru jsou často nejnižší teploty a častější ochlazení.

Skotsko

Počasí ve Skotsku je chladnější, vlhčí a větrnější než v ostatních třech zemích Spojeného království a je vydáno na milost a nemilost okolním oceánům a studeným arktickým větrům. Podnebí je klasifikováno jako oceánské, ale během extrémních povětrnostních podmínek se nezřídka mění na subpolární oceánské. V zimě se teplota po většinu dní pohybuje jen mírně nad nulou, zatímco v letních měsících se teplota vyšplhá v průměru na 17 °C. V centrální nížině, kde je vliv oceánu výrazně nižší, jsou teploty o něco vyšší. V lednu spadne nejvíce srážek, které mohou být výrazně vyšší než v jiných částech Spojeného království.

Léto: Červen, červenec a srpen jsou ve Skotsku obvykle nejteplejší. Průměrné denní teploty jsou 16 °C, ale neobvyklé nejsou ani vyšší teploty. Vzhledem k severní poloze jsou dny ve Skotsku delší a Shetlandské ostrovy mají uprostřed léta téměř o čtyři hodiny denního světla více než jih Anglie. Déšť však lze očekávat kdykoli, a to zejména na pobřeží a na Vysočině, protože Skotsko má vyšší průměrný úhrn srážek než jiné části Spojeného království.

Zima: Průměrná teplota ve Skotsku je 5 °C a nejchladněji je od prosince do února. Po většinu dní lze očekávat déšť a sníh není neobvyklý, zejména v horách a na náhorních plošinách, kde si můžete užít lyžování a sněhové sporty.

Wales

Vzhledem k tomu, že Wales leží jižněji než Skotsko i Severní Irsko, není překvapením, že je zde tepleji a sušeji než v obou těchto zemích. Léta jsou teplejší a zimy mírnější a srovnatelné s Anglií. Protože je však Wales na západní straně vystaven severnímu Atlantiku, spadne zde ročně v průměru více srážek než v sousední Anglii a je náchylnější k silným větrům, vichřicím a bouřím. Velšské pobřeží je obzvláště náchylné k silným větrům a v horských oblastech země je méně slunečního svitu a více srážek než v pobřežních oblastech.

Léto: Nejlepšími měsíci jsou červenec a srpen. Teploty se pohybují kolem dvaceti stupňů Celsia, ale občas mohou dosáhnout 27 °C a více. Déšť lze očekávat téměř každý den, zejména na pobřeží nebo v horách, ale obvykle se omezuje na slabé přeháňky nebo mrholení.

Zima: Teploty v zimě se obvykle pohybují několik stupňů nad nulou, ale občas mohou klesnout až k minus 3 °C. Zimy jsou obvykle popisovány jako chladné, tmavé a vlhké a déšť může být téměř každodenním jevem.

Severní Irsko

Průměrná roční teplota v Severním Irsku je o něco vyšší než ve Skotsku, ale ne tak vysoká jako ve Walesu. Nejvíce srážek spadne v lednu, ale tato malá země je sušší než Wales a Skotsko, přestože zde prší častěji, a Severní Irsko zažívá více deštivých dnů než kterákoli z ostatních tří zemí Spojeného království. Léta a zimy lze označit za mírné, ačkoli vlivem Atlantického oceánu a polárních studených front se mohou vyskytovat (a vyskytují) chladná a deštivá období.

Léto: Počasí v kterékoli části Irska, ať už na severu nebo na jihu, lze nejlépe popsat jako proměnlivé. Průměrné letní teploty se obvykle pohybují kolem 18 °C, ale v jednotlivých dnech se mohou výrazně lišit, přičemž je vždy možné dosáhnout výrazně vyšších teplot. Déšť se může objevit kdykoli (zejména v červenci) a je třeba s ním počítat vždy bez ohledu na teplotu.

Zima: Zimy v Severním Irsku jsou podobně jako ve Walesu temné a chladné, průměrné teploty se obvykle pohybují nad bodem mrazu. Déšť je však téměř na denním pořádku a v prosinci, lednu a dokonce i v únoru může sněžit.

Ve zkratce

Nejlepší počasí v celém Spojeném království je každoročně v jižní části Anglie, od severu Londýna až po jižní pobřeží. Při postupu na sever přes Anglii a Wales do Skotska průměrné teploty klesají a srážky se zvyšují. Severní části Skotska jsou nejvíce vystaveny přírodním živlům, a proto zde panují nejchladnější, nejvlhčí a nejdrsnější povětrnostní podmínky.