EU přijala nová pravidla pro digitální žádosti o schengenská víza

| 12 prosince, 2023
EU přijala nová pravidla pro digitální žádosti o schengenská víza

Evropská unie (EU) zveřejnila název digitální platformy pro podávání žádostí o schengenská víza a přechodné období, které bude trvat sedm let.

V listopadu se EU dohodla na přijetí nové digitalizace procesu podávání žádostí o schengenská víza.

Schengenské vízum je povolení ke krátkodobému pobytu, které umožňuje cestovat po zemích schengenského prostoru EU až 90 dní během 180 dnů.

Společný schengenský cestovní prostor zahrnuje 23 členských zemí EU a sousední země, jako je Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko.

Evropská komise zveřejnila 7. prosince 2023 změny právních předpisů, které umožní podávat žádosti o schengenská víza online.

„Aby byl proces podávání žádostí o schengenská víza pro státní příslušníky třetích zemí a orgány členských států plynulejší a efektivnější, je nutné umožnit podávání žádostí o schengenská víza online,“ uvádí se v pozměňovacím návrhu.

Digitální platforma pro podávání žádostí o schengenská víza

Podle změn zveřejněných v časopise EUR-Lex se nová online platforma pro schengenská víza nazývá Platforma Evropské unie pro podávání žádostí o víza neboli EU VAP.

Stejně jako ostatní oficiální internetové stránky EU bude i VAP EU fungovat pod doménou „.Europe.eu“. Přesná webová adresa zatím nebyla zveřejněna, protože platforma je stále ve vývoji.

Nové zákony dávají členským zemím sedm let na přechod z tradičních osobních žádostí o schengenská víza na systém VAP EU.

„Toto přechodné období by mělo trvat sedm let ode dne zahájení činnosti,“ uvádí se v novém nařízení.

Během přechodného období mají členské země EU možnost používat VAP EU nebo pokračovat ve vydávání tradičních víz.

To znamená, že některé členské státy EU budou moci přejít na používání VAP EU dříve než jiné.

Pokud se chce členský stát EU připojit k VAP EU a používat jej, měl by to oznámit Komisi a agentuře eu-LISA.

eu-Lisa je Evropská agentura pro provozní řízení rozsáhlých informačních systémů v prostoru svobody, bezpečnosti a práva.

Revidovaná nařízení umožňují, aby VAP EU existoval společně s dalšími systémy EU, jako je Evropský systém pro cestovní informace a povolení(ETIAS) a systém vstupu/výstupu (EES).

Změny rovněž zohledňují stávající technologická omezení a investice členských zemí EU do jejich vnitrostátních systémů.

Co je to digitální schengenské vízum?

Digitální schengenské vízum bude mít podobu 2D čárového kódu, který bude kryptograficky podepsán certifikační autoritou vydávajícího členského státu.

Jeho digitální podoba bude obsahovat tvář držitele víza, osobní údaje, zemi, která vízum vydala, a další důležité informace.

Digitální schengenské vízum může případně zahrnovat i vízové podmínky nebo uvádět, zda je držitel rodinným příslušníkem občana EU nebo Spojeného království (UK).

Bude možné ji také vytisknout.

Jedna platforma pro všechny žádosti o víza a postupy

Všichni cestující, kteří žádají o digitální schengenské vízum, budou moci využít VAP EU bez ohledu na to, kolik zemí plánují navštívit nebo za jakým účelem cestují.

Platforma automaticky předá žádosti příslušným členským zemím, které žádost o vízum zpracují.

Na stránkách EU VAP budou moci žadatelé vyplnit žádost, odpovědět na otázky týkající se cestování a nahrát požadované dokumenty.

Údaje cestujících budou v systému uloženy pouze dočasně, pokud to bude nutné k dokončení úkolů aplikace.

Údaje o elektronické platbě nebudou součástí informačního systému Visa.

Žadatelé však budou moci platit za schengenská víza online prostřednictvím brány propojené s EU VAP. Platforma převede platby přímo do příslušného členského státu.

Pokud není možné provést elektronickou platbu online, mohou poplatky vybírat konzuláty nebo autorizovaná vízová centra.

Cestující budou elektronicky informováni o všech aktualizacích nebo nových informacích týkajících se jejich žádosti nebo statusu víza.

V rámci VAP EU již nebudou osobní schůzky nutné, s výjimkou několika výjimek.

Žadatelé, kteří žádají o vízum poprvé, osoby s neplatnými biometrickými údaji a osoby s novými cestovními doklady budou muset i nadále navštívit konzuláty nebo vízová centra.

Jak ovlivní VAP EU systém ETIAS?

Schengenské vízum je povolení ke krátkodobému pobytu pro občany, kteří potřebují vízum pro vstup do schengenského prostoru EU. Je to obdoba standardního návštěvnického víza Spojeného království pro cestující, kteří potřebují vízum k návštěvě Spojeného království.

Přechod na digitalizaci žádostí o schengenská víza se netýká občanů, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti. Tito cestující nepotřebují pro krátkodobé cesty do schengenského prostoru vízum.

Státní příslušníci, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti, však musí pro vstup do schengenského prostoru požádat o nový digitální povolovací systém ETIAS online.

Systém ETIAS má být spuštěn v polovině roku 2025.

Systém ETIAS je podobný britskému elektronickému cestovnímu povolení (ETA). Občané EU, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti, například občané EU, musí mít povolení ETA pro cestu do Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska.

Do roku 2024 budou online žádosti ETA dostupné pro všechny občany, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti.

Cílem ETIAS i ETA je zvýšit bezpečnost hranic a zefektivnit hraniční kontroly.

Co bude dál s digitálním schengenským vízem?

Po vydání nových nařízení se EU zaměří na další kroky. Patří mezi ně vytvoření domény, vývoj samotného VAP EU a testování systému.

Členské země EU se také musí rozhodnout, zda budou používat VAP EU, nebo zůstanou u tradičních víz. Přechod na digitální žádosti o víza zahrnuje školení a nezbytné technologické investice do jejich národních portálů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *